Extras din proiect
ALEGEREA MOTORULUI ELECTRIC ŞI CALCULUL CINEMATIC AL ACŢIONĂRII ELECTROMECANICE.
1.1.Alegerea motorului electric.
1.1.1.Determinarea puterii necesare a motorului electric.
P_me^nec=P_ol/η_ma
Unde: P_ol=F*v=2,2*1,4=3,08kW;
F=2,2kN-forța de tracțiune a lanțului;
V=1,4-viteza lanțului de tracțiune;
η_ma=η_td*η_a*η_rul^n*η_c^2-randamentul mecanismului de acționare;
Unde: η_td=η_curea=0,96- randamentul transmisei prin curea,
η_a=0,94- randamentul reductorului cu roţi dinţate cilindrice,
η_rul=0,993-randamentul unei perechi de legare cu rulmenţi;
η_c=0,98-randamentul cuplajului;
n=3-numărul de arbori;
η_ma=0,96*0,94*〖0,993〗^3*〖0,98〗^2≈0,849;
Randamentele de mai sus au fost luate din tab.2.1.
Deci obţinem puterea motorului:
P_me^nec=3,08/0,849≈3,63 kW.
1.1.2.Alegerea prealabilă a motorului electric .
Se recomandă alegerea motorului electric cu numărul de turaţii de 1000 sau 1500 (rot.)/(min.).
În continuare vom determina raportul de transmitere pentru aceste motoare.
1.1.3.Calculăm rapoartele de transmitere totale pentru motoarele alese.
1.1.3.1.Determinarea frecvenţei de rotaţie a organului de lucru conform formulei date.
n_ol=(60*〖10〗^3*v_ol)/(π*D_ol )=(60*〖10〗^3*1,4)/(3,14*260)=102,89[min^(-1) ],
Unde: v=1,4m/s - Viteza lanţului de tracţiune;
D_ol=260mm;
Motorul respectiv se alege din tabelul S3 pagina 162 după valoarea lui P_me necesar.
4AM100S2Y3 n_nom=1430 rot/min
4AM112MB6Y3 n_nom=950 rot/min
1.1.3.2.Distribuirea rapoartelor de transmitere totale pe trepte.
Pe de altă parte avem:
U_tot=U_12*U_23=U_12*U_red;
Ultima expresie prezintă o ecuaţie cu 2 necunoscute, deaceea pentru rezolvarea ei trebuie date valori uneia dintre necunoscute.
În prezenta lucrare vom da valori lui U_red, din şirul standart de rapoarte de transmitere (vezi tabelul 2.2. pagina 15).
Adoptăm U_red=3,15;
1.1.3.3.Determinarea rapoartelor de transmitere totale pentru ambele motoare.
〖 U〗_tot1=n_nom/n_ol ;
U_tot2=n_nom/n_ol ;
〖 U〗_tot1=1430/102,89=13,89 ;
〖 U〗_tot2=950/102,89=9,23 ;
Determinăm respectiv rapaortele de transmitere pentru ambele motoare.
U_12=13,89/3,15=4,41; U_12=9,23/3,15=2,93.
Aşadar alegea definitivă a motorului electric va fi, motorul de tipul: 4AM112MB6Y3 cu puterea: P=4kW , n_nom=950 rot/min;
1.2.Determinarea parametrilor cinematici al fiecărui arbore.
1.2.1.Determinarea frecvenţei de rotaţie a fiecărui arbore.
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiectarea Reductorului Cilindric cu Dantura Inclinata.docx