Proiect didactic - politica faptului împlinit

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 10 în total
Cuvinte : 1253
Mărime: 20.45KB (arhivat)
Publicat de: Vladimir Zamfir
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Data:

Unitatea Scolara: Grup Scolar Filipestii de Padure Prahova

Propunator:

Disciplina: Istorie

Clasa: a VIII-a

Tema: Politica faptului împlinit.

Tipul lecţiei: lecţie de sistematizare şi recapitulare.

Obiective operaţionale:

La sfarsitul lectiei cel putin 85% din elevii clasei ar trebui sa:

O1. – să ordoneze pe axa cronologică principalele evenimente din perioada constituirii statului independent România;

O2. – să compare reforma agrară efectuată de domnitorul A.I.Cuza în România şi reforma agrară înfăptuită de administraţia ţaristă în Basarabia;

O3. – să utilizeze documente istorice din perioada în elaborarea unui discurs pe tema „Făuritorii Unirii de la 1859”

Strategii didactice: povestirea, explicaţia, diagrama VENN, asociaţii libere, lucrul cu dicţionarul, lucrul în grup, soarele ideilor.

Mijloace didactice: manualul, postere, dicţionare explicative, fise de lucru.

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Obiective operaţio-nale/timpul alocat Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare

1. Momentul organizatoric 2 min. Noteaza absentii Elevul de serviciu spune care sunt elevii absenti;

Pregătirea pentru lecţie. Determinăm gradul de pregătire pentru lecţie

2. Enunţarea obiectivelor operaţionale 2 min. (Scrise pe un poster)

Face explicaţiile necesare Un elev le citeşte, ceilalţi ascultă Stabilim claritatea obiectivelor

3. Recapitula¬-rea şi sistema¬ti-za¬rea cunoştinţelor 10 min

O2

10 min.

O2 Propune un chestionar pentru autoevaluare: (Anexa 4)

- Studiind temele capitolului „De la unire la independenţă” am învăţat .

- La această temă am întampinat următoarele dificultăţi .

- Cred că mi-aş putea îmbunătăţi performanţele dacă .

- Activitatea mea la lecţii ar putea fi apreciată ca fiind .

Fixează pe tablă un poster pe care e scrisă expresia „Politica faptului împlinit” şi explică esenţa ei, folosind Dicţionarul explicativ.

Propune însărcinări de asociere a acestei politici cu evenimentele istorice prezentate în manual.

Scriu în caiete întrebările chestionarului, completand cu răspunsuri proprii.

Lucrul cu dicţionarul. Explicaţia.

Caută în dicţionar şi explică sensul expresiei:

„Politică axată pe acte decizionale opuse celor convenite de marile puteri”.

Lucrul în grup. Asocieri libere. Activitatea în grup, scriu pe poster(Anexa 5); explică în faţa clasei

- Dubla alegere.

- Recunoaşterea Unirii Principatelor.

- Lovitura de stat (2 mai 1864).

Autoevaluarea prin fişa de control

Prezentarea posterilor

Preview document

Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 1
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 2
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 3
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 4
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 5
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 6
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 7
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 8
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 9
Proiect didactic - politica faptului împlinit - Pagina 10

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Politica Faptului Implinit.doc

Ai nevoie de altceva?