Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației

Proiect
8/10 (1 vot)
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1406
Mărime: 28.40KB (arhivat)
Publicat de: Andrei Moraru
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

DATA: 22-X- 2012

AN SCOLAR 2012-2013

CLASA: A –VIII-A

UNITATEA ŞCOLARĂ: LT’’PETRE BANITA’’,CALARASI,DOLJ

SCOALA GIMNAZIALA SARATA

DISCIPLINA: Chimie

TEMA ’’DETERMINAREA CONCENTRATIEI’’

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare a cunoştinţelor

DURATA: 50 minute

PROF.:

COMPETENTE SPECIFICE:

- Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante, demonstrând raţionamente deductive şi inductive.

- Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor.

- Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi .

- Aplicarea cunoştinţelor teoretice în scopul efectuării unor calcule simple (folosirea concentraţiei procentuale, etc.) sau a unor calcule stoechiometrice;

- Interpretarea mărimilor, relaţiilor, modelelor fenomenelor legate de conţinuturile conceptuale abordate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii trebuie să fie capabili:

O1. să redefinească noţiunile de soluţie, dizolvare, solubilitate şi concentraţie;

O2. să cunoască factorii care influenţează dizolvarea şi solubilitatea unei substanţe;

O3. să facă o clasificare a soluţiilor după anumite criterii;

O4. să efectueze diverse calcule simple cu concentraţie procentuală a unei soluţii (când se dau două mărimi şi se cere a treia mărime conform formulei respective de calcul);

O5. să rezolve în mod algoritmic diverse aplicaţii mai deosebite referitoare la concentraţia unei soluţii şi să facă transformările de unităţi de măsură aferente în conformitate cu cerinţele problemei respective.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Resurse procedurale

- Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, dialogul dirijat, problematizarea, algoritmizarea.

- Forme de organizare: frontal, individual.

2. Resurse materiale: catalog, fişă de lucru, tablă, cretă.

3. Modalităţi de evaluare: observaţia, oral, scris.

LOCUL DESFASURARII sala de clasa

BIBLIOGRAFIE:

1. Cornelia Gheorghiu, Claudia Panait – „Chimia, Manual pentru clasa a VIII-a”, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1995;

2. Ileana Cătălina David – „Probleme şi exerciţii de chimie anorganică”, Editura Fast Print, Bucureşti, 1996;

3. Luminiţa Merdescu, Lidia Mânză – „Chimia de la Simplu la Complex”, Editura Istru, Galaţi, 2003;

4. www.didactic.ro

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii

(timp) Ob. op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee Forme de organizare Resurse materiale Modalităţi de evaluare

Moment organizatoric

(2 min) - Verific prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei. Elevii se pregătesc de lecţie. Conversaţie - Catalog Observaţia

Captarea atenţiei

(3 min) - Anunţ şi scriu pe tablă titlul lecţiei „Determinarea concentratiei”, după care enumăr pe scurt obiectivele operaţionale. Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la obiectivele spuse de către profesor. Conversaţie Frontal - Oral

Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei

(35 min) O1

O2

O3 Împart elevilor o fişă de lucru (Anexa 1) conţinând doua subiecte principale.

Explic elevilor pentru fiecare subiect în parte în ce constau acestea şi care sunt sarcinile de lucru.

- Primul subiect cuprinde 8teste grilă la care elevii trebuie să le analizeze şi să răspundă alegând varianta corectă. La acest subiect cer totodată elevilor să acorde atenţie deosebită la unele dintre teste având în vedere că necesită mai multă logică şi raţionament.

- Al doilea subiect cuprinde 7 afirmaţii care trebuie completate corect cu unul din cuvintele scrise în paranteză.

Incep discuţia cu elevii asupra răspunsurilor la primele două subiecte, invitând câte un elev să dea un răspuns la fiecare sarcină în parte. Elevii primesc fişa de lucru, o analizează, sunt atenţi la explicaţiile şi sugestiile profesorului şi unde sunt neclarităţi vor adresa întrebările de rigoare.

Încep să rezolve sarcinile de lucru în mod individual.

Elevii încep să răspundă pe rând la primele două subiecte şi unde se greşeşte vor fi ajutaţi la intervenţia profesorului cu explicaţiile necesare. Conversaţie

Explicaţie

Dialog dirijat Individual

Frontal Fişă de lucru

Tablă

Cretă Observaţia

Oral

Scris

Preview document

Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 1
Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 2
Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 3
Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 4
Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 5
Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 6
Proiect de lecție - chimie - determinarea concentrației - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Chimie - Determinarea Concentratiei.doc

Alții au mai descărcat și

Coroziunea

6. METODE DE PROTECTIE ANTICOROSIVA A MATERIALELOR METALICE Protectia împotriva coroziunii reprezinta totalitatea masurilor care se iau pentru a...

Hidrocarburi aciclice saturate (Alcani)

Hidrocarburile aciclice saturate numite alcani sau parafine, au formula generala CnH2n+2. Conform cu aceasta formula fiecare termen din seria...

Celuloza

CELULOZA este polizaharida cea mai raspindita in natura. Ea corespunde formulei(C6 H10 O5)n, in care n are valori cuprinse intre 700-800 si...

Ai nevoie de altceva?