Proiect de lecție - Cristalohidrati

Proiect
7/10 (1 vot)
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1009
Mărime: 24.04KB (arhivat)
Publicat de: Moise Alexe
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Data: 14.10.2016

Disciplina: Chimie

Clasa: a IX-a

Titlul lecției: Cristalohidrați

Tipul lecției: de comunicare și asimilare de noi cunoștiințe

Timp de lucru: 30 min

Obiective operaționale:

La sfarșitul lecției elevii vor fi capabili să:

1. Să opereze cu noțiunile de: cristalohidrat, apa de cristalizare, substanță higroscopică, substanță anhidră, pe baza informațiilor primite de la profesor.

2. Să faca diferența între cristalohidrați și subtanțe higroscopice, pe baza informațiilor din manual.

3. Să identifice dintr-o serie de substanțe date substanțele higroscopice și cristalohidrații, pe baza informațiilor primite de la profesor.

4. Să cunoască importanța unor cristalohidrați și substanțe higroscopice.

5. Să folosească corect apa de cristalizare în calcule.

6. Să utilizeze corect ustensilele de laborator.

7. Să interpreteze corect rezultatele experimentale.

Strategia didiactică:

- Metode didactice: conversația euristică, experimentul, algoritmizarea, descoperirea dirijată, observația.

- Mijloace didactice: manual, tabla, fișă de activitate independentă, ustensile de laborator, substanțe chimice.

- Forma de organizare: frontal, pe grupe.

Desfășurarea lecției:

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea

1. Organizarea lecției (moment organizatoric)

Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea lecției; prezența elevilor;

pregătirea materialului didactic. Pregătirea pentru lecție Observarea comportamentului elevilor

2. Anunțarea titlului și scopului lecției

Anunță subiectul lecției și îl noteaza pe tablă pentru captarea atenției elevilor: Cristalohidrați Își notează titlul in caiet Observarea comportamentului elevilor

3. Transmiterea coținutului lecției

- Profesorul începe cu definiția cristalohidraților: Substanțe solide cristaline capabile să fixeze un anumit număr de molecule de apă și care au o compoziție chimică definită se numesc cristalohidrați.

- Apoi, profesorul continuă cu definiția apei de cristalizare: Apa conținută de cristalohidrați se numește apa de cristalizare.

- În continuare le oferă exemple de cristalohidrați:

CuSO4 * 5H2O -piatră vânătă;

CaSO4 * 2H2O - ghips;

Na2CO3 * 10H2O -sodă de rufe;

MgSO4 * 7H20 -sare amară;

FeSo4 * 7 H20 - calaican.

Majoritatea cristalohidraților provin din săruri. În cristalohidrați moleculele de apă pot fi reținute de anioni, cationi sau pot ocupa anumite poziții în rețeaua cristalină.

- Profesorul provoacă elevii la o discuție și îi întreabă: Ce credeți că se întâmplă prin încălzirea cristalohidraților? Dar în urma deshidratării?

Profesorul îi anunță că în unele cazuri deshidratarea este însoțită de modificarea culorii.

- Profesorul anunță elevii că vor efectua un experiment.

- Profesorul le mai spune că unii cristalohidrați lăsați la aer, în vase deschise, fără să fie încălziți pierd o parte din apa de cristalizare și se numesc substanțe eflorescente (Na2CO3). Substanțele care au proprietatea de a absorbi vapori de apă din atmosferă se numesc substanțe higroscopice. O atmosferă lipsită de vapori de apă se realizează într-un vas numit exicator. Pe fundul exicatorului se pune o substanță higroscopică, de exemplu, clorură de calciu anhidră.

- Profesorul întreabă elevii: Prezintă importanță practică această proprietate a substanțelor de a absorbi apa din atmosferă? Ați întâlnit astfel de aplicații practice? De exemplu: la tuburile de medicamente (calciu efervescent) conține în dopul tubului câteva cristale ale unei substanțe higroscopice care își schimbă culoarea în funcție de cantitatea de apă absorbită.

- Elevii notează definițiile și exemplele.

- Ei răspund provocării profesorului: Prin încălzire, cristalohidrații pierd apa de cristalizare. În urma deshidratării cristalohidraților se obțin substanțe anhidre.

- Elevii ascultă cu atenție indicațiile profesorului cu privire la experiment și notează observațiile experimentale.

Ei observă că: Prin încălzirea probei de piatră vânătă, dispare culoarea albastră, specifică ionului de Cu2+ hidratat. Culoarea albastră reapare după umezirea sulfatului de cupru anhidru.

Astfel, elevii trag concluzia că CuSo4 * 5H2O numit ‘’piatră vânătă’’e albastru, în timp ce CuSO4 anhidru e de culoare alb.

- Elevii răspund întrebării adresate de profesor: Da, cu ajutorul acestor substanțe putem menține uscate alte substanțe. Aprecieri ale răspunsurilor elevilor; observarea comprtamentului lor.

Preview document

Proiect de lecție - Cristalohidrati - Pagina 1
Proiect de lecție - Cristalohidrati - Pagina 2
Proiect de lecție - Cristalohidrati - Pagina 3
Proiect de lecție - Cristalohidrati - Pagina 4
Proiect de lecție - Cristalohidrati - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de lectie - Cristalohidrati.docx

Alții au mai descărcat și

Coroziunea

6. METODE DE PROTECTIE ANTICOROSIVA A MATERIALELOR METALICE Protectia împotriva coroziunii reprezinta totalitatea masurilor care se iau pentru a...

Hidrocarburi aciclice saturate (Alcani)

Hidrocarburile aciclice saturate numite alcani sau parafine, au formula generala CnH2n+2. Conform cu aceasta formula fiecare termen din seria...

Celuloza

CELULOZA este polizaharida cea mai raspindita in natura. Ea corespunde formulei(C6 H10 O5)n, in care n are valori cuprinse intre 700-800 si...

Ai nevoie de altceva?