R.Turnbull(22) K.Toure(28)

Cartonase galbene:Meireles(36),Romeu(64),Ramires(75), Drogba(78)/Kompany(47),Clichy(47,58)

Cartonase rosii:Clichy(58)

Ritm de meci

Foarte bun in primele 20 minute si ultimele 20 minute.Bun in rest,cu usoare fragmentari ale jocului cauzate de accidentari.

Agresivitatea-Buna,multe dueluri 1 la 1

Efort-Crescut datorita ritmului crescut sub care s-a jucat.

Viteza executiilor-Crescuta datorita terenului foarte bun si a calitatii jocului ridicate.

Comentarea rezultatului

Nu trecuse mult timp de la primul fluier al meciului si Mario Balotelli inscrie in stil de mare atacant dupa un asist al lui K Aguero.Dupa o actiune a lui Meireles in minutul 4,Manchester City pune stapanire pe joc si este periculoasa prin Balotelli si Aguero.Abia in minutul 25 Chelsea incepe sa dea semne ca doreste sa revina in joc si D.Drogba are doua mari oportunitati.

Jocul este fragmentat cateva minute din cauza unor accidentari.

In minutul 34 R.Meireles restabileste egalitatea cu o executie din mijlocul careului.Manchester City iese la atac insa Aguero este surprins in afara jocului.Nervii cedeaza si V.Kompany primeste un cartonas galben in minutul 41.

Chelsea iese de la cabine mai hotarata si pune stapanire pe joc.Nervii sunt intinsi la maxim din cauza importantei meciului si Gael Clichy primeste doua cartonase galbene in 15 minute si este eliminat.Cei de la Chelsea simt ca pot castiga si forteaza marcarea celui de al doilea gol.

Cei doi antrenori incep sa mute:K.Toure-K Aguero, De Jong-D Silva, Lampard-Meireles.

Dupa o ocazie mare a lui Ramires cei de la Manchester City comit o infractiune in propriul careu.Lovitura de pedeapsa este transformata de F Lampard si imediat Mancini forteaza atacul prin introducerea lui E.Dzeko.

City forteaza egalarea insa cei de la Chelsea stiu sa isi pastreze avantajul si meciul se incheie cu victoria lor scor 2-1.