Proiect Didactic - Alexandru cel Mare

Proiect
7/10 (1 vot)
Conține 2 fișiere: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 963
Mărime: 480.47KB (arhivat)
Publicat de: Florian Palade
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

DATA: 13. 01. 2012

ŞCOALA: “Alexandru Vlahuţă cu clasele I-VIII” nr.8, Focşani

CLASA: a IV-a B

PROPUNĂTOR:

PROF. COORDONATOR: Prof. drd. ROMAN LIVIU

ÎNVĂŢĂTOARE: TĂBĂCARU GABRIELA

DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Istorie

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: “Momente ale istoriei: Conducători, eroi şi evenimente”

SUBIECTUL: “Alexandru cel Mare”

TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

4.1. să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor ;

5.1. să formuleze puncte de vedere cu privire la personalităţi .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1. să recunoască conducătorul, după anumite planşe;

O2. să localizeze în timp şi spaţiu domnia conducătorului; (a domnit în Macedonia între 336 – 326 î. Hr.)

O3. să numească câteva fapte săvărşite de acesta;

O4. să localizeze pe hartă teritoriul cucerit de Alexandru cel Mare;

O5. să răspundă corect la întrebările din fişa de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe cu regele, harta cu teritoriul cucerit de Alexandru cel Mare, caietele de Istorie, fişe individuale de lucru, manuale, penare, stilouri etc.

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale.

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.

DURATA: 45 minute.

BIBLIOGRAFIE: Zoe, Petre (coord);(2006), Manual de istorie pentru clasa a IV-a, Editura Corint

SECVENŢA

DIDACTICĂ

OB.

Activitatea propunătoarei

Activitatea copiilor STRATEGIA DIDACTICĂ

Evalu-are

Metode Mijloa-ce Formă

organiz.

Momentul organizatoric Se vor asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii. Se verifică prezenţa elevilor.

Copiii se pregătesc pentru oră.

Captarea atenţiei

Captarea atenţiei se realizează prin citirea unui fragment din “Viaţa şi faptele lui Alexandru cel Mare”de Quintus Curtius Rufus. Pe baza acestui fragment se vor adresa elevilor două întrebări: (vezi anexa 1)

1. Cine era Alexandru cel Mare?

2. Ce trăsături ale lui Alexandru desprindeţi din acest fragment?

conversaţia

Frontală

Obser-varea sistema-

tică

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Prezentarea optimă a noului conţinut

Dirijarea învăţării

Obţinerea performanţei

Evaluarea

Tema pentru acasă

Copii după cum aţi observat vom învăţa un nou conducător şi anume?

La sfârşitul acestei ore veţi şti să recunoaşteţi conducătorul, să localizaţi în timp şi spaţiu domnia lui Alexandru cel Mare, veţi şti să-mi numiţi două-trei fapte săvârşite de el şi să apreciaţi rezultatele acestor fapte.

Eu voi scrie titlul la tablă, iar voi îl veţi scrie pe caiete: Alexandru cel Mare (336 – 323 i. Hr.)

I-a să vedem cine îmi calculează anii de domnie? Câţi ani a domnit Alexandru cel Mare?

Dar ştie cineva să–mi spună în ce secol a domnit?

Voi scrie pe tablă schiţa lecţiei:

- A domnit în secolul IV î. Hr., a fost educat de Aristotel, devine rege al Macedoniei la 19 ani şi-şi propune să facă un regat.

- Scopul său era să cucerească Grecia şi Imperiul Persan, deoarece reprezenta de multă vreme un pericol pentru greci.

- A creat un imperiu care se întindea din Macedonia, până în India, de la munţii Caucaz, până la Oceanul Indian.

- A fost cel mai mare stat pe care îl cunoscuse până atunci lumea antică.

- Capitala şi-a stabilit-o la Babilon, oraş aflat pe fluviul Eufrat şi a construit mai multe oraşe, numindu-le aproape pe toate Alexandria. ( vezi anexa 2)

Le voi spune elevilor să fie atenţi la mine, pentru a putea observa teritoriul cucerit de Alexandru cel Mare pe hartă.

Apoi voi numi fiecare copil pentru a veni în faţa clasei,să traseze la rândul lor ceea ce le-am arătat mai devreme.

Voi împărţi la fiecare copil câte o fişă de lucru, în care sunt câteva întrebări legate de Alexandru cel Mare şi de domnia acestuia. (vezi anexa 3)

Cine nu reuşeşte să termine fişa, o va finaliza acasă., iar unde nu ştiţi să răspundeţi, vă puteţi inspira din manual.

Le mai adresez câteva întrebări:

“Cine a fost Alexandru cel Mare?”

“În ce secol a domnit?”

“Unde a domnit?”

Preview document

Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 1
Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 2
Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 3
Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 4
Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 5
Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 6
Proiect Didactic - Alexandru cel Mare - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Fisa de Lucru.doc
  • proiect Alexandru cel mare.doc

Alții au mai descărcat și

Cultura Gumelnița în Centrul și Sudul Dobrogei

Complexul cultural Kodjadermen-Gumelnita-Karanovo VI s-a format la nivelul eneoliticului dezvoltat, dupa o perioada de ample transformari materiale...

România în perioada revoluției industriale

Privind de-a lungul timpului societatea umana, putem descoperi ca existe anumite praguri de dezvoltare, fiecare dintre acestea ducand societatea pe...

Primul război mondial

Cauzele si începutul razboiului. La finele sec. al XIX-lea principalele tari capitaliste trec la o etapa superioara de dezvoltare - capitalismul...

Te-ar putea interesa și

Strategii și Politici de Marketing în Cazul Brandului Turistic Bucovina

Capitolul I PARTICULARITĂŢI ALE MARKETINGULUI ÎN TURISM I.1.Specificul marketingului serviciilor Marketingul s-a dezvoltat ca o disciplină...

Contribuția istoriei la educația patriotică și moral civică a școlarilor mici

ARGUMENT Dacă politica unei ţări este axată pe o dezvoltare durabilă, atunci reformele şcolare apar ca o necesitate. Şi dacă stăm să gândim logic,...

Analiza Factorului Uman la SC Quartz Matrix SRL

INTRODUCERE Fără existența neîntreruptă a factorului uman, nici o entitate financiară nu ar putea menţine o desfășurare a activității sale sau un...

Campanie de promovare a catedrei de comunicare și relații publice

Campanie de promovare a catedrei de Comunicare si Relatii publice din cadrul facultatii de Filosofie 1. Definirea problemei Catedra de Comunicare...

Dezvoltarea spiritului de întreprinzător în macroregiunea unu - Regiunea Nord-Est plus regiunea centru

I.Informatii privind solicitantul 1.1Inregistrare Denumire organizatie: Asociatia pentru Dezvoltarea Carierei Cod de inregistrare fiscal:...

Bine ați venit la Iași - vizitarea obiectivelor turistice din orașul Iași

BINE ATI VENIT LA IASI vizitarea obiectivelor turistice din orasul Iasi Situat in NE Romaniei, la contactul a trei mari domenii naturale...

Psihologie și Pedagogie

TEMA 1. Introducere în Psihologie. ŞEDINŢA 1. Scurtă privire istorică asupra obiectului Psihologiei Militare, domenii de aplicabilitate în armată....

Ai nevoie de altceva?