Plan de lecție - Economie

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 1173
Mărime: 23.08KB (arhivat)
Publicat de: Andrei Dumitru
Puncte necesare: 3

Extras din proiect

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Izvoarele Nume profesor: Mitrică Victoria Loredana

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina : Economie

Unitatea de invățare: Piața

Subiectul lecției: Mecanismul concurențial, Piața muncii

Tipul lectiei: recapitulare, fixare și sistematizare

Clasa: a XI - a

Data:

Durata: 50 min

Competențe specifice :

1.3. Recunoașterea caracteristicilor generale ale pieței în diferite forme concrete de manifestare a acesteia

1.4. Caracterizarea diferitelor forme de piață pornind de la obiectul tranzacțiilor realizate

2.4. Compararea unor fenomene și procese specifice dinamicii economice

4.3. Adecvarea comportamentului economic propriu la cerințele unui mediu concurențial

Obiective operaționale ale lecției :

O1 : Să definească noțiuniunile și conceptele învățate

O2 : Să recunoască diferitele tipuri de concurență care acționează pe piață

O3 : Să înțeleagă cum se formează oferta de muncă, de ce factori sunt influențate cererea și oferta de muncă și care este rolul salariului pe piața muncii.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode si procedee didactice:

o Conversația

o Expunerea

o Explicația

o Problematizarea

o Argumentarea

o Brainstorming-ul

2. Mijloace si materiale didactice

- Tabla, creta, coli, manual, caiete, fișe de lucru

Forme de organizare:

- Individual ( tema pentru acasă)

- Frontal (expunere)

- Pe grupe (fișe de lucru)

3. Stretegia de evaluare:

- evaluarea pe parcurs

- evaluare formativă (fișe de lucru, tema pentru acasă)

4. Criterii de evaluare:

- Calitatea răspunsurilor elaborate

- Calitatea intervențiilor

5. Mediul de instruire:

- Presupune un cadru formal

- Sala de clasă

6. Resurse bibliografice:

- Manualul de economie pentru clasa a XI-a,Dorel Ailenei, Elena Bălan, Editura Humanitas, București, 2012

- Programa școlară

- Internetul.

7. Anexe :

- Fișa de lucru nr. 1

- Fișa de lucru nr. 2

Desfășurarea lecției

EVENIMENTELE INSTRUCȚIONALE / etapele lecției INDICATIVUL OBIECTIVULUI(ELOR) OPERAȚIONAL(E) VIZAT(E) TIMP ALOCAT fiecărei etape (minute) ACTIVITATEA PROFESORULUI (activități și acțiuni inițiate și realizate în fiecare etapă a lecției)

ACTIVITATEA ELEVILOR

(ce vor face concret în fiecare etapă) METODE, PROCEDEE DIDACTICE ȘI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT utilizate în fiecare etapă a lecției MODALITĂȚI DE EVALUARE

(tipul de evaluare, metoda, instrumentul de evaluare folosit în fiecare etapă a lecției)

1 2 3 4 5 6 7

Momentul organizatoric

2 min.

Creează condițiile necesare unei bune desfășurări a lecției :

- salutul clasei

- prezența

- se asigură condițiile didactico-materiale pentru buna desfășurare a lecției.

-salută profesorul

-comunică prezența

-se adaptează conform cerințelor profesorului

Conversația

Anunțarea temei și a planului de recapitulare 3 min. Lecția ce urmează a fi recapitulată și planul de recapitulare au fost anunțate elevilor în ora precedentă

Scrie pe tablă planul de recapitulare

Notează titlul lecției.

Solicită clarificări sau completări Expunerea

Explicația

Manualul

Tabla

Creta

Caietele

Recapitularea, sistematizarea și sinteza

O1

O2

O3

17 min. Realizează o reactualizare a cunoștințelor prin întrebări de tipul :

Ce este piața ?

Ce apare pe piață în momentul în care mai multe firme produc bunuri identice sau similare ?

Care sunt tipurile de concurență cunoscute de voi ?

Care tip de concurență este în continuare un ideal ?

Împarte elevii pe grupe eterogene de câte 4 elevi și dă fiecărei grupe câte o fișă de lucru și le explică cum trebuie să le completeze

Toate grupele au un timp de 10 minute pentru rezolvare și notarea pe coala de hârtie

Profesorul monitorizează permanent activitatea elevilor, se plimbă prin clasă, elimină blocajele, solicită răspunsuri.

După rezolvare se trece la discutarea rezultatului la care a ajuns fiecare echipă și se concluzionează.

Întreabă elevii care este activitatea în urma căreia oamenii obțin resursele necesare satisfacerii nevoilor.

Există un tip de piață pentru acest factor de producție ? Cum se numește și care este definiția ? Cum este răsplatită munca ? Care e rolul salariului pe piață ? Câte tipuri de salariu cunoașteți ?

Împarte elevii pe grupe eterogene de câte 4 elevi și dă fiecărei grupe câte o fișă de lucru și le explică cum trebuie să le completeze

Toate grupele au un timp de 10 minute pentru rezolvare și notarea pe coala de hârtie

Profesorul monitorizează permanent activitatea elevilor, se plimbă prin clasă, elimină blocajele, solicită răspunsuri.

După rezolvare se trece la discutarea rezultatului la care a ajuns fiecare echipă și se concluzionează.

La final se stabilesc concluziile la nivel de clasă.

Răspund la întrebări:

-definesc;

-explică.

Se mobilizează pt a construi răspunsuri

Ascultă indicațiile profesorului

Adresează întrebări de edificare

Rezolvă împreună cerințele fișelor de lucru

Stabilesc concluzii și le prezintă colegilor,

argumentând alegerile făcute

Expunerea

Conversația

Explicația

Problematizarea

Argumentarea

Fișe de lucru

Lucrul în echipe

Pixuri

Evaluare pe parcurs

Evaluare formativă (orală, prin întrebări, scrisă prin fișe de lucru)

Preview document

Plan de lecție - Economie - Pagina 1
Plan de lecție - Economie - Pagina 2
Plan de lecție - Economie - Pagina 3
Plan de lecție - Economie - Pagina 4
Plan de lecție - Economie - Pagina 5
Plan de lecție - Economie - Pagina 6
Plan de lecție - Economie - Pagina 7
Plan de lecție - Economie - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Economie.doc

Alții au mai descărcat și

Portofoliu Pedagogie - Fundamentele pedagogiei, teoria și metodologia curriculumului

Capitolul 1. Pedagogie I (Fundamentele pedagogiei+Teoria și metodologia curriculumului) 1.1. Eseu: Stiluri de predare Stiluri de predare...

Proiect didactică - planuri lecție și planificare

Profesor: Disciplina: Economie Clasa: a -XI – a Tema: Recapitulare pentru teza Tipul lecţiei: Recapitulare și sistematizare Durata: 50 min...

Plan de lecție economia întreprinderii

UNITATEA DE ÎNVÃŢÃMÂNT : DISCIPLINA: ECONOMIE CLASA : A XI-A PROPUNATOR : Tema lectiei: Completarea organigramei S.C. Electronistul S.A.;...

Plan de lecție economie

DATA: 16.12.2008 Clasa: XII D DISCIPLINA: Economie TEMA: Piata nometara OBIECTIV: Asimilarea de catre elevi a notiunilor generale despre piata...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Plan de lecție economie

Disciplina: ECONOMIE Clasa : a XI-a Subiectul : NEVOILE SI RESURSELE Tipul lectiei : dobandire de cunostinte ; Scopuri derivate din...

Proiect de lecție

PLAN DE LECTIE Disciplina: Economie; Clasa: aXI-a; Titlul programului: Banii-comunicare de noi cunostinte; Scopul intregii sesiuni: De a...

Tehnologia Obținerii Hârtiei și a Scrierii Cărților

I. AFACEREA – PREZENTAREA FIRMEI ŞI A STRATEGIEI GENERALE A. FIRMA Firma „Editura Danubius SRL a fost înfiinţată în anul 1997 prin înregistrarea...

Fișe de observație, autoevaluare și evaluare elevi

În cadrul lecţiei de economie la care am asistat, au fost predate noi informaţii din unitatea de învăţare Proprietatea şi libera iniţiativă. Ca...

Tehnologia Obținerii Hârtiei și a Scrierii Cărților

A. Justificarea sau modificarea lecţiei: Elevii trebuie să cunoască modalitatea de căutare într-o bibliotecă publică a unei cărţi, de o anumită...

Plan de lecție economia întreprinderii

UNITATEA DE ÎNVÃŢÃMÂNT : DISCIPLINA: ECONOMIE CLASA : A XI-A PROPUNATOR : Tema lectiei: Completarea organigramei S.C. Electronistul S.A.;...

Proiect de lecție - agenții economici

Proiect didactic I. Date generale 1. Data: 08.01.2007 2. Unitatea scolara: Colegial Economic”Maria Teiuleanu” 3. Profilul : servicii 4. Clasa:...

Plan de lecție economie

DATA: 16.12.2008 Clasa: XII D DISCIPLINA: Economie TEMA: Piata nometara OBIECTIV: Asimilarea de catre elevi a notiunilor generale despre piata...

Ai nevoie de altceva?