Proiect didactică - planuri lecție și planificare

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 18 în total
Cuvinte : 3154
Mărime: 33.36KB (arhivat)
Publicat de: Dominic Buzatu
Puncte necesare: 9

Extras din proiect

Profesor:

Disciplina: Economie

Clasa: a -XI – a

Tema: Recapitulare pentru teza

Tipul lecţiei: Recapitulare și sistematizare

Durata: 50 min

Data si ora tinerii lectiei: 8.05.2009 ora 10

Competente generale:

Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii-problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare

Obiective operationale

• Sa caracterizeze diferitele forme de piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor realizate

• Sa comparare fenomene şi procese specifice dinamicii economice

• Sa interpreteze rezultatele evaluării fenomenelor economice din perspectivă micro şi macroeconomică sau individuală şi socială

• Sa defineasca termenii: profit, salariu, cerere și ofertă de muncă, salariu real și nominal, masa monetară, puterea de cumpărare a banilor

• Sa identifice factori care influențează masa monetară, salariul, profitul

• Sa defineasca conținutul piețelor: monetară, a muncii

• Sa rezolve probleme

Metode si mijloace de de invatamant: conversaţia euristică, expunerea, problematizarea, exerciţiul, explicaţia didactică, munca independentă, fişe cu exerciţii,culegerea, manualul de economie, tabla, creta.

Bibliografie: Manual Ecoomie, clasa a XI-a.

Structura si desfăşurarea lecţiei:

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și mijloace

1. Moment organizatoric Creez condiţiile optime necesare desfăşurării eficiente a lecţiei Elevii îşi pregătesc, pe banca, caietele, cărţile și culegerile Caiete, cărti, culegeri

2. Anunţarea temei Anunţ tema si obiectivele lecţiei astfel încât acestea sa fie pe înțelesul elevilor.

Scriu pe tablă planul recapitulării:

piața monetară;

piața muncii;

profitul; Îsi însuşesc tema și obiectivele lecţiei;

Îsi notează în caiete planul recapitulării Explicaţia

3. Reactualizarea și fixarea cunoştinţelor Pun elevii să definească diferite concepte.

Elevii găsesc factori care influențează mărimea masei monetare, profitul, salariul.

Numesc elevi care vor ieşi la tabla pentru rezolvarea exerciţiilor din fișele nr. 1 și nr.2 Răspund la întrebări

Rezolvă exerciţiile din fişa nr.1 și 2 Conversaţia euristica, Problematizarea

Exerciţiul didactic

Fișa nr. 1 și 2

4. Tema pentru acasă Le înmânez fișa nr. 3 și dau indicaţiile necesare ;

Notez elevii care s-au remarcat la oră. Cer lămuriri referitoare la temă. Fișa nr.3

Munca independentă

FIȘA DE LUCRU NR. 1

Precizați doi factori care influențează:

masa monetară

profitul

salariul

2. Scrieți formulele corespunzătoare următorilor indicatori precizând și semnificația fiecăruia din simbolurile folosite:

- indicele salariului real

- dobânda compusă

- profitul

3. Cantitatea de bani aflată la un moment dat într-o economie se exprimă cu ajutorul unui indicator.

Care este acesta?

Cum se calculează?

Care sunt cauzele creșterii lui?

4. Explicați relația dintre salariul real și salariul nominal

FIȘA DE LUCRU NR. 2

1. O firmă foloseşte capital în valoare de 20.000.000 lei. Capitalul fix este de 60% din capitalul folosit şi se amortizează în 6 ani. Cheltuielile salariale sunt de 4.000.000 u.m., producţia realizată de firmă este de 10.000 piese pe an, iar o piesă se vinde cu 1.500 u.m. profitul firmei este:

a) 1.000.000 u.m.;

b) 1.500.000 u.m.;

c) 2.000.000 u.m.;

d) 15.000.000 u.m.

Preview document

Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 1
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 2
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 3
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 4
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 5
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 6
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 7
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 8
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 9
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 10
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 11
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 12
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 13
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 14
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 15
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 16
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 17
Proiect didactică - planuri lecție și planificare - Pagina 18

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactica - Planuri Lectie si Planificare.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de Lecție Piața Monetară

Proiect de lecţie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic ”Traian Vuia” PROPUNĂTOR: DATA:05.12.2012 CLASA: a- 11- a - B ARIA CURRICULARĂ:...

Plan de lecție economia întreprinderii

UNITATEA DE ÎNVÃŢÃMÂNT : DISCIPLINA: ECONOMIE CLASA : A XI-A PROPUNATOR : Tema lectiei: Completarea organigramei S.C. Electronistul S.A.;...

Proiect practică modul

Autorecapitulare:- timp aproximativ 8 minute Înainte de a începe noua lectie a-si dori sa facem o mica recapitulare, deoarece lectia se coreleaza...

Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei

Unitatea de invatare(tema): Intreprinderea – veriga de baza a economiei Subiectul lectiei: Notiuni si trasaturi de baza ale unei intreprinderi si...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Plan de lecție - Economie

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Izvoarele Nume profesor: Mitrică Victoria Loredana Aria curriculară: Om și societate Disciplina :...

Teoria și Metodologia Instruirii

PARTEA I TEORIA ŞI METODOLOGIA INSTRUIRII CAPITOLUL I DIDACTICA – TEORIA PROCESULUI DE ÎNVĂŢĂMÂNT 1.1. PRECIZĂRI CONCEPTUALE Activitatea...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Planificarea strategică orientată spre piață la Uzina Mecanică

INTRODUCERE Intrarea pe o piaţă străină implică o prospectare ştiinţifică, cunoşterea temeinică a tuturor oportunităţilor pe care le oferă ţara...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI ANALIZA PRODUSELOR ACTIVITĂTII UNUI ELEV a)Testul „Luscher” - I.A.-12 ani Utilizand mult culoarea albastra, putem spune...

Analiza strategică a Grădiniței Numărul 3, Pucioasa

ANALIZA STRATEGICĂ A GRĂDINIŢEI NR.3 PUCIOASA 1.1. Viziunea Grădiniţa Nr.3 Pucioasa este dedicată excelenţei în educaţie şi crede în puterea...

Managementul resurselor umane în cadrul școlii gimnaziale Mircea Ghițulescu - Cucă

INTRODUCERE Dacă este să gândim o ierarhie a valorilor instituţionale din învăţământul preuniversitar argesan, Şcoala Gimnazială “Mircea...

Proiectarea pedagogică a procesului de învățământ

Definirea proectării pedagogice; Proiectarea didactica este un ansamblu de procese si operatii de anticipare ce confera procesul de învatamânt un...

Didactică

Didactica - Procesul de învățământ Obiective: - Să definească didactica - Să definească procesul de învățământ - Să analizeze procesul de...

Pedagogie generală

1. Delimitari conceptuale Formele si modalitatile de înfaptuire a sarcinilor didactice pot fi descrise prin sintagmele: tehnologie didactica,...

Teoria și Metodologia Instruirii

PARTEA I TEORIA ŞI METODOLOGIA INSTRUIRII CAPITOLUL I DIDACTICA – TEORIA PROCESULUI DE ÎNVĂŢĂMÂNT 1.1. PRECIZĂRI CONCEPTUALE Activitatea...

Ai nevoie de altceva?