Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei

Proiect
4/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 883
Mărime: 14.22KB (arhivat)
Publicat de: Florian Pîrvu
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Unitatea de invatare(tema): Intreprinderea – veriga de baza a economiei

Subiectul lectiei: Notiuni si trasaturi de baza ale unei intreprinderi si clasificarea intreprinderilor

Tipul de lecţie: mixta, de asimilare de noi cunostinte-varianta dezbatere

Competente specifice vizate:

- Clasificarea întreprinderilor şi descrierea trăsăturilor caracteristice ale acestora

- Compararea diferitelor tipuri de întreprinderi

- Încadrarea unei întreprinderi conform tipologiei generale

Obiective operationale:

- Definirea intreprinderii ca veriga de baza a economiei

- Identificarea trasaturilor caracteristice ale intreprinderii

- Clasificarea intreprinderilor in functie de anumite criterii

Durata: 50min

Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa.

Evenimentele

lecţiei

Timp

Alocat

(min)

Activitatea

Profesorului

Activitatea

elevilor

Metode si mijloace si

forme de invatamant utilizate

Modalitati de

evaluare

(1) (2) (3) (4) (5) (6)

Moment organizatoric 3 - profesorul intra in clasa si saluta;

- se stabileste prezenta. - elevii raspund la salut;

- elevii raspund la prezenta. - conversatie;

- frontal;

Captarea atentiei

2 - solicita elevilor sa sa incerce sa

defineasca „intreprinderea”

raspunzand la intrebarea: „ce credeti

ca este intreprinderea?” - raspund la propunerea profesorului -exercitiu de tip brainstorming;

-conversatia;

- individual; - intrebare;

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

(2) - anunta titlul noii teme:„Intreprinderea veriga de baza a economiei”

- enumera obiectivele lectiei spunandu-le elevilor ca pana la sfarsitul lectiei vor sti sa defineasca ”intreprinderea”, sa enumere trasaturile principale ale acesteia si sa clasifice intreprinderile dupa mai multe criterii.

(3) -elevii asculta si receptioneaza

mesajul;

(4) - conversatie;

- frontal;

Comunicarea noilor continuturi:

organizare si dirijarea

invatarii

Fixarea cunostintelor

30

3 - profesorul noteaza pe tabla titlul lectiei si principalele puncte de urmarit:

„Intreprinderea – veriga de baza a baza a economiei;

1.Notiuni si trasaturi de baza;

2.Criterii de clasificare a intreprinderilor

- in functie definitia standard din manual si de raspunsurile oferite de elevi la intrebarea: „ce credeti ca este intreprinderea?” se formuleaza definitia „intreprinderii”.

- profesorul comunica elevilor principalele trasaturi ale intreprinderii pe care le scrie la tabla:

-unitate tehnico-productiva;

- unitate organizatorico-administrativa;

-unitate economico-sociala.

- profesorul incepe o discutie pe marginea acestor trasaturi, explica pe fiecare dintre acestea si stabileste principalele de notat.

- profesorul adreseaza urmatoarea intrebare: „ce fel de intreprinderi cunoasteti?”

- in functie de raspunsuri si de tabelul din anexa 1 profesorul stabileste principalele criterii in functie de care se grupeaza intreprinderile si le noteaza la tabla:

- capitalul social si patrimoniul;

- statutul juridic;

- felul materiei prime;

-destinatia economica a produselor;

- caracteristicile tehnice si tehnologice ale procesului de productie ;

- marime;

- specializare;

- tipul de productie.

- prezentarea tabelului din anexa 1 cu ajutorul videoproiectorului si explicarea pe baza lui. -elevii noteaza in caiete ceea

ce a scris profesorul la tabla;

-elevii noteaza in caiete

definitia;

-elevii noteaza in caiete cele trei trasaturi;

- elevii raspund intrebarilor adresate de profesor si noteaza in caiete ideile principale.

-elevii formuleaza raspunsul la intrebare.

-noteaza in caiete criteriile de clasificare si tipurile de intreprinderi rezultate din clasificare.

-elevii sunt atenti si receptioneaza fixeaza cunostintele - tabla;

- manualul;

-explicatia;

- conversatia;

- frontal;

-conversatia;

- individual;

- conversatia;

- explicatia;

- manualul;

- tabla.

- videoproiector;

- explicatia;

-frontal.

-intrebarea;

- intrebarea;

Preview document

Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 1
Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 2
Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 3
Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 4
Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 5
Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 6
Proiect de lecție - întreprinderea - veriga de bază a economiei - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Intreprinderea - Veriga de Baza a Economiei.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect didactică - planuri lecție și planificare

Profesor: Disciplina: Economie Clasa: a -XI – a Tema: Recapitulare pentru teza Tipul lecţiei: Recapitulare și sistematizare Durata: 50 min...

Proiect practică modul

Autorecapitulare:- timp aproximativ 8 minute Înainte de a începe noua lectie a-si dori sa facem o mica recapitulare, deoarece lectia se coreleaza...

Proiect de lecție - agenții economici

Proiect didactic I. Date generale 1. Data: 08.01.2007 2. Unitatea scolara: Colegial Economic”Maria Teiuleanu” 3. Profilul : servicii 4. Clasa:...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?