Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara

Proiect
9.5/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1427
Mărime: 84.04KB (arhivat)
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

DATA: 06.06. 2017

UNITATEA DE APLICAŢIE: G.P.P. NR. 46, „Allegria”, Oradea

GRUPA: mare germană

PROPUNĂTOR: Szitkó Klára Tünde (prof. înv. preșc.)

TEMA ANUALĂ: Ne-am jucat, am învățat (evaluare finală)

TEMA SĂPTĂMÂNII: Uite câte am învățat

TEMA ACTIVITĂȚII: De ce ne place primăvara?

TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

FORMA DE REALIZARE: activitate interdisciplinară

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DȘ(Cun.med.)+ DLC(Ed.limb.)+ DEC (Ed.muz.-Act.art.plast.)

OBIECTIV FUNDAMENTAL/SCOP: verificarea/evaluarea cunoştinţelor dobândite de copii, referitoare la anotimpul primăvara

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Oo1- să cunoască fenomene caracteristice primăverii;

Oo2- să descrie îmbrăcămintea corespunzătoare;

Oo3- să denumească sărbătorile de primăvară;

Oo4- să cunoască florile și legumele de primăvară;

Oo5- să enumere păsările călătoare și insectele;

Oo6- să răspundă la o ghicitoare;

Oo7- să despartă în silabe cuvintele date: fluturaș, soare;

Oo8- să răspundă la întrebări din poveștile de primăvară;

Oo9- să recunoască povestea pe baza unei imagini și să enumere personajele;

Oo10- să deseneze flori și legume de primăvară;

Oo11- să recite o poezie, respectând intonaţia, ritmul și pauza;

Oo12- să intoneze un cântec despre primăvară, executând mişcările sugerate de textul cântecului.

SARCINI DIDACTICE:

- copilul numit răspunde la întrebările date

- copilul numit recită o poezie, cântă, desenează

- desparte în silabe cuvintele și stabilește numărul corespunzător de silabe

- respectă regulile grupei în vederea menținerii ordinii și disciplinei pe durata activității

- respectă regulile jocului didactic

- fiecare probă de concurs va constitui o sarcină de lucru.

REGULA JOCULUI: copilul desemnat de educatoare, rezolvă corect sarcinile citite de aceasta de pe flori.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, mișcarea, ghicirea, recompensa.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, observația, metoda „mâna oarbă”, expunerea.

2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: șoricel de pluș, coș, medalioane cu fluturași, ghicitoare, imagine din poveste, flori cu sarcini, markere colorate, tablă, săculeț, jetoane, surprize.

3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, în două grupuri, individual.

METODE DE EVALUARE: verificarea orală, observarea curentă, aprecieri stimulative.

DURATA: 30- 35 min.

Se asigură condițiile optime pentru realizarea activității (aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului în semicerc, pregătirea materialului didactic, organizarea colectivului de copii).

Pentru început preșcolarii sunt rugați să închidă ochii iar la bătaia din palme a educatoarei să-i deschidă. Captarea atenției se va face cu ajutorul unui șoricel, care aduce cu el o ghicitoare. Ghicitoarea sună așa:

„Seht die vielen Sonnenstrahlen

Hoch am Himmel fliegen Schwalben.

Wiesen, Wälder grünen toll,

Sag mir, wann ist das wohl?“ (im Frühling)

El este foarte trist, deoarece a uitat tot ce a știut despre primăvară, și nu primește acces în Grădina Minunată ca să se joace acolo cu prietenii săi, până nu este ajutat de copii cu multe informații despre anotimpul primăvara.

Copiii trebuie să îl ajute pe șoricel să rezolve sarcinile de pe florile trimise de către paza grădinii.

Șoricelul le spune copiilor că împreună se vor juca jocul „DE CE NE PLACE PRIMĂVARA?” pe parcursul căruia copii vor trebui să dea dovadă că au multe cunoștințe valoroase despre anotimpul primăvara; că cunosc povești, poezi și cântece de primăvară; că știu să despartă în silabe; știu să deseneze și să răspundă la ghicitori; știu să lucreze împreună la rezolvarea corectă a sarcinilor. Titlul activității va fi repetat de 2-3 copii.

EXPLICAREA ȘI DEMONSTRAREA JOCULUI

Se formează două grupe de lucru: grupa fluturașilor roșii și grupa fluturașilor mov. Se explică regulile jocului, educatoarea va citi câte o sarcină de pe flori, iar copiii trebuie să rezolve pe rând sarcinile, primind recompense pentru fiecare răspuns corect. Va câștiga grupa care adună cele mai multe puncte/recompense. Dacă copilul căruia i se adresează întrebarea nu cunoaște răspunsul acesteia poate apela la ajutorul colegilor din echipa lui.

JOCUL DE PROBĂ

Copiii desemnați din fiecare grupă vin la coșuleț și iau o floare cu o sarcină de probă:

- Care sunt cele patru anotimpuri?

- Ce culoare are primăvara?

JOCUL PROPRIU- ZIS

Pe rând, copilul desemnat de șoricel vine și își alege o floare, rezolvând sarcina de pe aceasta.

Proba 1 Ce se întâmplă primăvara? Alege răspunsul corect!

a) înfloresc florile

b) ninge

c) este foarte cald

Proba 2 Cum se numesc lunile primăverii? (martie, aprilie, mai)

Proba 3 Care sunt sărbătorile de primăvară? (8.Martie, Paștele, Ziua mamei)

Proba 4 Care sunt florile de primăvară? (de ex. ghiocelul, laleaua, narcisa)

Proba 5 Spune-mi două legume de primăvară! (ridichea, salata)

Proba 6 Cu ce te îmbraci primăvara? (bluză, pantaloni, pantofi etc.)

Proba 7 Cântă un cântec de primăvară! (Es war eine Mutter,; Schmetterling, du kleines Ding etc.)

Proba 8 Recită o poezie de primăvară! (Hör mein Kind;

Frühling etc.)

Proba 9 Spune-mi două păsări călătoare! (barza, rândunica)

Proba 10 Desenează o lalea galbenă și una roșie!

Proba 11 Ghici ghicitoarea:

„Wer ist das stärkste Tier,

Das immerfort von Ort zu Ort

Sein Haus trägt auf dem Rücken fort.” (die Schnecke)

Proba 12 Desparte în silabe cuvântul „Schmetterling”!

Proba 13 Desparte în silabe cuvântul „Sonne”!

Proba 14 Ce aduce primavara în povestea Die 12 Monate? (aduce flori)

Proba 15 Ce face primăvara măgărușul Platero pe câmp? (se joacă cu flori mici și cu fluturași colorați)

Proba 16 Spune-mi trei insecte! (albină, fluturaș, buburuză)

Proba 17 Adevărat sau fals? „Primăvara cad frunze colorate de pe copac”. (fals)

Proba 18 Desenează trei salate!

Bibliografie

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani)”: (2008), MECT, Bucureşti

Popa Carmen- Alina (2013): SSI. Pedagogia învățământului preșcolar, Universitatea din Oradea

„Revista Învățământul Preșcolar 3- 4/ 2010”, Editura Arlequin

Preview document

Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 1
Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 2
Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 3
Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 4
Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 5
Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 6
Proiect de activitate didactică - De ce ne place primăvara - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de activitate didactica - De ce ne place primavara.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție

ŞCOALA: Gimnazială Amaru DATA: 17-03-2017 CLASA: Pregătitoare PROF.INV.PRIMAR:Pandaru Veronica UNITATEA TEMATICĂ: „SALUTARE, PRIMĂVARĂ!” ARIA...

Proiect didactic - Când, cum și de ce se întâmplă

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 7 SLATINA, OLT (Corp A) DATA: 29 mai 2017 NIVEL DE VÂRSTĂ: I (4-5 ani) GRUPA: Mijlocie „B” EDUCATOARE:...

Proiect didactic - Legume de primăvara

Data: 23.04.2018 Propunător: Grupa: Mare Tema anuală de studiu: ,,Ce și cum vreau să fiu?” Subiectul activității: Legume de primăvară -...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Metode interactive utilizate la orele de matematică în grădiniță

Introducere ,,Organizarea activităţii şcolare fie in formă frontală ori colectivă ( de muncă cu intregul colectiv al clasei, al anului de studiu...

Activitate integrată

HARTA ZILEI 10 MAI 2012 TEMA ANUALĂ DE STUDIU: "Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim" TEMA PROIECTULUI: "Gâze și flori în mii de culori" TEMA...

Proiect didactic pentru activitate integrată

Data: Educatoare: Unitatea de învăţământ: Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mica Tema anuală de învăţare: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”...

Proiect de activitate integrată

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N. “” ORADEA PROFESOR: ZAH L. DATA: 27.02. 2013 GRUPA: MICĂ "FLUTURAȘI"- NIVEL I TEMA ANUALĂ: CÂND, CUM ȘI DE CE SE...

Proiectul zilei clasa a 2-a

Unitatea tematica: „Bun venit, Primăvară!” Discipline / arii curriculare: - Consiliere și orientare - Dezvoltare personală - Limbă și comunicare...

Proiect de activitate integrată - Insecte

Unitatea de invatamant: Grupa mare Data 5.05.2017 Structura:Gradinita Nivelul II Tema anuala: ,, Cand, cum si de ce se intampla? Tema de...

Plan de lecție - Arte și tehnologii

Aria curriculară: Arte şi tehnologii Clasa: a II - a Nivelul clasei: mediu Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice Subiectul lecţiei:...

Proiect de activitate - Când cum și de ce se întâmplă

GRĂDINIŢA: Grădinita GRUPA: mare EDUCATOARE TEMA ANUALA: ,,Când, cum şi de ce se întamplă?” SUBTEMA: ,,Buburuze nazdravane”. FORMA DE...

Ai nevoie de altceva?