Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1582
Mărime: 23.82KB (arhivat)
Publicat de: Aida Ungureanu
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Şcoala : Şcoala Superioară Comercială Nicolae Kretzulescu Profesor îndrumător:

Modul: Calitatea produselor și serviciilor Studenți practicanți :

Clasa: a IX-a D

Data: 27.03.2017

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățare: Concepte de bază în studiul mărfurilor și serviciilor. Clasificarea produselor și serviciilor.

Subiectul lecției: Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor

Tipul lecției: mixtă

Competențe specifice/Rezultate ale învăţării vizate: 5.1.3 Clasificarea produselor și serviciilor. 5.2.3. Diferențierea produselor și serviciilor după criterii date. 5.3.2. Colaborarea cu membrii echipei de lucru, în scopul îndeplinirii sarcinilor de la locul de muncă.

Obiective operaţionale ale lecţiei:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1: Să explice noţiunea de confecții și țesături, folosind cuvintele proprii, pe baza experienței lor de viață,

O2: Să enumere principalele caracteristici de calitate pentru țesături și condițiile de calitate pentru confecții,

O3: Să dea exemple de defecte cauzate de materiile prime și auxiliare, dar și de procesul tehnologic în cazul confecțiilor.

Bibliografie: Petre Tănțica, Iordache Gabriela, Simionescu Gabriela și Stănescu Tatiana, Comerț. Manual pentru clasa a IX-a, filiera tehnologică, profilul servicii, Editura CD Press, Bucureşti, 2010

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVENIMENTELE INSTRUCŢIONALE INDICATIVUL OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE VIZATE TIMP ALOCAT

(minute) ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE, PROCEDEE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT MODALITĂŢI DE EVALUARE

1 2 3 4 5 6 7

1. Moment organizatoric

2 min Profesorul salută elevii, face prezența și își pregătește materialul didactic pentru desfășurarea lecției.

Elevii salută și răspund atunci când sunt strigați de către profesor. -conversația

-catalogul

2. Captarea atenției 4 min Profesorul solicită prezentarea temei pe care au avut-o de efectuat. Elevii corectează tema. -conversația

Observare sistematică

3. Reactualizarea cunoștințelor anterior dobândite, necesare activității care urmează 8-10 min Profesorul verifică pe bază de întrebări cunoștintele din lecția anterioară: Caracteristici organoleptice ale grăsimilor alimentare.

1.Enumerați caracteristicile margarinei.

2.Descrieți caracteristicile uleiului de floarea-soarelui.

3.Care este culoarea uleiului de măsline? Elevii răspund la întrebări și fac completări, argumentări, exemplificări.

Elevii solicită explicații suplimentare referitor la lecția anterioară – Caracteristici organoleptice ale grăsimilor alimentare.

-conversația

-explicația

Observare sistematică

Evaluare curentă –evaluare orală

4. Anunțarea titlului lecției și a obiectivelor operaționale 1-3 min Profesorul anunță titlul lecției și prezintă obiectivele operaționale.

Elevii ascultă obiectivele operaționale și notează în caiet titlul lecției. -conversația

-explicația

-tablă și marker Observare sistematică

Preview document

Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 1
Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 2
Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 3
Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 4
Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 5
Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 6
Proiect de lecție - Caracteristicile de calitate ale țesăturilor și confecțiilor - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de lectie - Caracteristicile de calitate ale tesaturilor si confectiilor.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?