Proiect de lecție - cercetarea de marketing

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 934
Mărime: 4.94MB (arhivat)
Publicat de: Corneliu Gherman
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Data:02.04.2013

Şcoala: Colegiul Economic “Virgil Madgearu “Ploieşti

Clasa: a XII- a E1

Propunător:

Subiectul: “Cercetarea de marketing”

Tipul lecţiei: Formal

Obiective generale / fundamentale:

- Exersarea limbajului economic

- Antrenarea atenţiei voluntare

- Dezvoltarea operaţiilor gandirii

Obiective instrucţionale / comportamentale / operaţionale:Elevii la finalul lecţiei trebuie:

- Să definească noţiunea de “cercetare de marketing” pe baza noţiunilor prezentate.

- Să enumere cel puţin 3 cercetări după obiectul urmărit,pe baza analizei conceptului de cercetare.

- Să prezinte cel puţin 5 probleme care pot apărea în cercetarea de marketing pe baza descrierii anterioare a acestora de către profesor.

Metode şi procedee didactice:

-Manualul Marketingul Afacerilor, clasa a XII-a,Suzana Camelia Ilie,Editura Oscar Print, Bucureşti, 2006.

-Culegere de probleme rezolvate,Mariana Voicu,Editura All,Bucureşti.

Mijloace didactice:

Tablă,cretă,planşe,laptop

Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Metode şi procedee didactice Instrumente

de evaluare

1.Moment organizatoric

2.Verificarea temei

3.Captarea atenţiei

4.Anunţarea temei lecţiei

5.Predarea propriu-zisă

6.Evaluarea

7.Analiza rezultatelor

8.Aprecierea activităţii

9.Temă pentru acasă - Se pregăteşte materialul didactic pentru lecţie

- Se asigură disciplina la oră

- Profesorul le cere elevilor să răspundă la întrebări legate de tema avută pentru acasa

- Profesorul invită la tablă un elev şi rezolvă cu acesta tema neînţeleasă.

- Profesorul prezintă elevilor un film care are legătură cu viitoarea lecţie( anexa 1 ). Acesta este comentat cu elevii.

- Profesorul anunţă titlul lecţiei (“Cercetarea de marketing”).

- Profesorul le dă elevilor definiţia cercetării de marketing.

- Profesorul prezintă clasificarea cercetărilor de marketing

- Profesorul le explică elevilor problemele care pot apărea în cercetarea de marketing(anexa 2).

- Profesorul le solicit elevilor să răspundă la o fişă de evaluare (anexa 3).

- Profesorul realizează o verificare.

- Profesorul solicit unor elevi să rezolve la tablă în timp ce alţi elevi răspund oral.

- Profesorul face apreciere la garadul de implicare a elevilor la lecţie.Deasemenea analizează comportamentul acestora.

- Profesorul apreciază care au obţinut rezultate bune.

- Profesorul la dă elevilor tema pentru acasă (anexa 4). - Conversaţii

- Conversaţii

- Exerciţii

- Conversaţii

- Jocul

- Explicaţia

- Explicaţia

- Conversaţia

- Exerciţii

- Conversaţii

- Explicaţii

- Conversaţii

- Conversaţii - Manual

- Manual

- Laptop

- Manual

- Manual

- Culegere

- Culegere

- Culegere

Preview document

Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 1
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 2
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 3
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 4
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 5
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 6
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 7
Proiect de lecție - cercetarea de marketing - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Cercetarea de Marketing.docx

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție

DATA: 11.11.2010 CLASA : a X-a DISCIPLINA: Comunicare profesionala TEMA : Comunicarea nonverbala TIPUL LECŢIEI : mixtă (predare-invatare)...

Plan de lecție - evaluarea cunoștințelor privind scale uzuale în cercetările de marketing

Obiective de referinţă: să cunoască scale uzuale în cercetarile de marketing să înţeleagă scale uzuale în cercetarile de marketing Obiective...

Documentele și Dosarele de Negociere

Proiect didactic A. Repere generale Disciplina:Negociere în afaceri Titlul lecţiei:Documentele si dosarele de negociere Tipul lecţiei: mixtă...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Strategii de Marketing ale Companiilor Multinaționale pe Piața de Tutun din România

CAP.1. ANALIZA STRUCTURALĂ A INDUSTRIEI TUTUNULUI DIN ROMÂNIA „We believe strongly that tabacco never be marketed to youth. It should only be...

Sudiu comparativ privind bugetul UE și bugetul României

INTRODUCERE Formarea finanţelor este rezultatul unui proces istoric îndelungat şi complex, care este determinat de evoluţia vieţii sociale, prin...

Analiza și Perfecționarea Stilurilor de Management

Introducere Stilul reprezintă un comportament distinctiv sau caracteristic, o metodă particulară de a acționa.Conducerea este un element esențial...

Modul de Funcționare a Sistemelor Multilevel Marketing

I. Introducere Prin lucrarea de față ne propunem abordarea unui subiect actual, extrem de mediatizat în lume și de mare amploare, care în ultima...

Portofoliu la Didactica Specialității

Denumirea opţionalului: AFACERI IN TURISM Clasa: a X-a Durata: 1 an scolar Număr de ore pe săptămână: 1h / săptămână. Autor: Instituţia de...

Plan de Afaceri

INTRODUCERE A mânca diferit este întotdeauna ceea ce căutăm când împingem uşa unui restaurant. A deschide un restaurant înseamnă a da dovadă de...

Practică de specialitate

I. Descrierea generala a intreprinderii Societatea cu denumirea S.C MOBEXPERT SRL este o societate cu răspundere limitată înscrisă la Registrul...

Proiect Didactic Aplicativ

PROPUNATOR: SCOALA: Colegiul Economic – Rm. Valcea DATA: CLASA: a X – a C DISCIPLINA: Studiul calitatii produselor si serviciilor LECTIA:...

Ai nevoie de altceva?