Proiect de lecție - clasificarea unităților economice după modul de asociere, obiectul de activitate și structura operativă

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 954
Mărime: 14.81KB (arhivat)
Publicat de: Bandrabur M.
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

LICEUL:

DATA:

CLASA:

PROFESOR:

DISCIPLINA: Organizarea unitatii economice

UNITATEA DE INVATARE: Particularitatile activitatii economice

TEMA LECTIEI: Clasificarea unitatilor economice dupa modul de asociere, obiectul de

activitate si structura operativa

SCOPUL: Organizarea activitatii individuale a elevilor de dobandire a cunostintelor

privind tipologiile unitatii economice dupa modul de asociere, obiectul de

activitate si structura operativa.

Competente cheie:

UC4. Dezvoltare personala in scopul obtinerii performantei

Competente specifice:

- Analizeaza caracteristicile personale si factorii implicati in dezvoltarea carierei.

- Exprima optiuni privind traseul personal de educatie si formare profesionala.

Competenţe derivate :

C1- Identificarea tipurilor unitatii economice in functie modul de asociere, obiectul de

activitate si structura operativa

C2 – Caracterizarea unitatilor economice dupa criteriile prezentate;

C3 – Exemplificarea tipurilor de unitati prezentate.

Concepte operaţionale :

 Sa recunoasca unitatile economice clasificate dupa modul de asociere, obiectul

de activitate si structura operativa

 Sa exemplifice unitatile economice prezentate.

Strategia didactica:

1. Metode şi procedee:

- explicaţia;

- conversaţia euristica,examinatorie

- problematizarea;

- dezbaterea

2. Mijloace didactice:

- catalog;

- tabla

3. Forme de organizare a activitatii:

- individuala

- frontala

Tipul lectiei: lectie de comunicare-insusire de noi cunostinte

Resurse:

- umane: clasa de elevi;

- temporale: timpul de desfasurare a orei este de 50’

- bibliografice: *Viorel Lefter, Iulia Chivu – „Economia Intreprinderii”, manual pentru

cls a X-a, editura Economica, 2005

*Camelia Pasca, Ruben Filimon, - „Economia Intreprinderii”, Ghid

pentru pregatire BAC’ 2004, ed. Universitatii din Oradea, 2003

Evaluare: orala, formativa, observarea sistematica

Scenariul didactic

Nr. crt. Momentele lectiei Timp Elemente de continut Competente

Strategii didactice Evaluare

Metode Mijloace Forme de organi-zare

1. Moment organizatoric 1’ - pregatirea materialelor;

- verificarea prezentei si notarea absentilor;

- asigurarea linistii si ordinii pentru o buna desfasurare a activitatii didactice Conversatia euristica Catalog

2. Reactualizarea cunostintelor 5’ Profesorul va adresa elevilor intrebari cu privire la clasificarea unitatii economice in functie de forma juridica cu exemple.

Pentru a testa cunostintele elevilor , profesorul va crea unele situatii problema legate de lectia anterioara, prin care ele, elevii vor contrazice profesorul, scopul fiind atins. Conversatia euristica, examinatorie, problematiza-rea Frontala

Indivi-duala

Orala

3. Captarea atentiei 5’ Profesorul va prezenta clasificarea unitatii economice: dupa modul de asociere, obiectul de activitate si structura operativa si le va prezenta acestora importanta lor dandu-le si exemple. Conversatia

Explicatia

Frontala

4. Comunicarea titlului lectiei si enuntarea competentelor.

3’ Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei :” Clasificarea unitatilor economice dupa modul de asociere, obiectul de activitate si structura operativa”, cerandu-le si elevilor sa-l noteze in caiet si ii informeaza pe elevi in legatura cu ce trebuie ei sa dobandeasca la sfarsitul lectiei si anume: C1 , C2, C3

Conversatia euristica Tabla

Frontala

Preview document

Proiect de lecție - clasificarea unităților economice după modul de asociere, obiectul de activitate și structura operativă - Pagina 1
Proiect de lecție - clasificarea unităților economice după modul de asociere, obiectul de activitate și structura operativă - Pagina 2
Proiect de lecție - clasificarea unităților economice după modul de asociere, obiectul de activitate și structura operativă - Pagina 3
Proiect de lecție - clasificarea unităților economice după modul de asociere, obiectul de activitate și structura operativă - Pagina 4
Proiect de lecție - clasificarea unităților economice după modul de asociere, obiectul de activitate și structura operativă - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Clasificarea Unitatilor Economice dupa Modul de Asociere Obiectul de Activitate si Structura Operativa.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect Didactic - Contabilitate

OBIECTUL: CONTABILITATE CLASA: a IX-a E PROFESOR: SUBIECTUL LECŢIEI: OBIECTUL CONTABILITĂŢII NR. ORE: o oră SCOPUL LECŢIEI: Recunoaşterea...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Ai nevoie de altceva?