Extras din proiect
PROIECT DE LECTIE
Clasa a X-a F, Colegiul National “GH. ROSCA CODREANU” Bârlad
Subiectul: Relatiile interpersonale si dezvoltarea personalitatii.
Obiectivul fundamental (de referinta):
a) dobândirea cunostintelor referitoare la relatiile interpersonale;
b) autoevaluarea relatiilor interpersonale proprii;
c) îmbunatatirea relatiilor interpersonale ale elevilor.
Obiective operationale. Elevul va fi capabil:
1) sa explice de ce personalitatea este o constructie sociala;
2) sa faca distinctia între nevoia de afilirere si nevoia de intimidate, între solitudine si singuratate;
3) sa defineasca atractia interpersonala;
4) sa identifice factorii ce favorizeaza relatia interpersonala;
5) sa defineasca auto-dezvaluirea si sa ilustreze rolul auto-dezvaluirii;
6) sa dea exemplu de relatii interpersonale care pot contribui la împlinirea personalitatii;
7) sa defineasca prietenia;
8) sa-si autoevalueze propriile relatii interpersonale.
Tipul lectiei: lectie de predare-învatare.
Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, exercitiul de creativitate (brainstorming), explicatia didactica, expunerea, problematizarea.
Material didactic: texte literare, înregistrari video.
Material bibiografic: Adrian Neculau- A trai printre oameni, Junimea, Iasi, 1989;
Adrian Neculau- Psihologie sociala. Aspecte contemporane, Iasi, Polirom, 1996.
Desfasurarea lectiei.
1) Captarea atentiei elevilor.
Pentru început, captarea atentiei elevilor pentru lectia aceasta se poate face antrenându-i într-o activitate unde fiecare sa dea exemplu de relatii în care sunt sau au fost influentati de aceste relatii.
De asemenea, putem apela la fragmente literare sau chiar filmulete ce vor fi proiectate în clasa. Astfel, putem prezenta elevilor un scurt fragment din “Micul Print” al lui Antoine de Saint-Exupery:
- Aterizat pe Pamânt, Micul Print, ciudatul si neprihanitul erou al lui Antoine de Saint-Exupery, îl întâlnesete pe Sarpe. “De ce e atât de pustiu aici? Îl întreaba. Tare sunt singur. Unde sunt oamenii?” Iar Sarpele, cu întelepciunea sa , îi raspunde: “Singur te simti si printre oameni”. Daca nu stii sa-i descoperi, daca nu vrei sa-i cunosti, sa comunici cu ei, ramâi singur. Si un alt personaj îl îndruma pe Micul Print sa-i descopere pe oameni. E Vulpea, care-l învata „îmblânzitul”, adica valoarea relatiilor umane, a prieteniei care-i leaga si-i transfigureaza. „Caut prieteni”, zice Micul Print, care nu stie ce înseamna a „îmblânzi”. Atunci Vulpea îi spune: „E un lucru care prea mult e dat uitarii. Înseamna a-ti crea legaturi. Tu nu esti pentru mine decât un baietas, aidoma cu altii, iar pentru tine eu nu sunt decât o vulpe, ca alte multe vulpi. Dar daca ma îmblânzesti, tu vei fi pentru mine fara seaman pe lume, viata mi se va însenina. Atunci pasul tau ma va chema din vizuina ca o melodie... Va fi minunat când ma vei fi îmblânzit”. Si-l îndeamna: „Te rog îmblânzeste-ma. Daca vrei sa ai prieteni, îmblânzeste-ma”. Nu cunoastem decât ceea ce am îmblânzit”.
La ora despartirii de Micul Print, Vulpea îi descopera „taina” sa:
„... limpede nu vezi decât cu inima. Ochii nu pot sa patrunda în miezul lucrurilor. Numai timpul „cheltuit” cu un prieten face ca el sa fie atât de pretios. Devii raspunzator pentru tot ceea ce ai „îmblânzit”. Legatura de prietenie, deci, îl transforma pe om, îl înalta, exprima adevarata masura a aspiratiei omenesti spre perfectiune si împlinire.
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect de Lectie - Relatiile Interpersonale.DOC