Proiect Didactic - Elemente de Iconografie

Proiect
5/10 (2 voturi)
Domeniu: Religie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1742
Mărime: 17.27KB (arhivat)
Publicat de: Ionelia Ardeleanu
Puncte necesare: 8
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Viorel A

Extras din proiect

Institutia de Invatamant: Liceul Marin Preda

Data: 25.01.2012

Clasa: a XI-a F

Profesor: Albu Viorel

Disciplina: Religie

Subiectul lecţiei: Elemente de iconografie

Tipul lecţiei: comunicare-insuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe de artă bisericească; educarea elevilor în spiritul respectării şi aprecierii valorilor culturale

Competente derivate:

La sfârşitul lecţiei, toti elevii vor fi capabili:

C1- să explice semnificaţiile icoanei pentru creştinul ortodox;

C2- să argumenteze că cinstirea icoanelor nu este idolatrie;

C3- să explice distribuirea picturii în ansamblul iconografic al bisericii;

C4- să argumenteze necesitatea icoanei în sala de clasă;

C5- să argumenteze importanţa catehetică şi educativ-religioasă a picturii bisericeşti;

Strategia didactică

1. Metode şi procedee: explicaţia, meditaţia religioasă, conversaţia, argumentarea, observarea dirijată, exerciţiul.

2. Mijloace de învăţământ: imagini cu pictura din biserică, fişe de lucru.

3.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse

1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a XI-a

Planificarea calendaristică orientativă, clasa a XI-a

Proiectarea unitaţii de învăţare: Biserica – Exprimarea invataturii crestine

2.Temporale: număr de lecţii: 2

Durata: 50 min.

3.Bibliografice: 1. Branişte,Pr.Prof.Dr.Em,Liturgica generală,Editura Institutului Biblic şi de Misiune al B.O.R.,Bucureşti 1993

2. Costin, Arhiepiscopul Vasile, Semnificaţia icoanei bizantine în Ortodoxie, Târgovişte, 1997

3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura

„Polirom”, Iaşi,1998

4. Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr. Sebastian, Metodica Predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.

crt

Etapele

lecţiei Co.

der.

Timp

(min) Conţinutul instructiv-educativ Metode şi

procedee Mijloace de

învăţământ Forme de organizare Evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Momentul

organizatoric 1 -Salutul

-Rugăciunea

-Notarea absenţelor

-Pregătire pentru începerea orei

2. Verificarea

cunoştinţelor însuşite 8 -Pentru verificarea cunoştinţelor însuşite în lecţia anterioară se cere elevilor sa raspunda la intrebarile profesorului. Explicaţia Activitate frontală Aprecieri verbale

3.

Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe

1 -Se explică elevilor că întreaga artă sacră nu poate fi înţeleasă în adevăratul ei conţinut şi sens decât integrată în Biserică şi în viaţa ei liturgică şi sacramentală. Arhitectura, pictura, muzica, poezia, în Biserică se transforma, din forme de artă cu scopuri diferite în instrumente ale cunoaşterii lui Dumnezeu.

Explicaţia Activitate frontală

4.

Anunţarea titlului lectiei şi a competentelor

specifice lectiei

1 -Se anunţa şi se scrie pe tabla data şi titlul lecţiei:Elemente de iconografie

-Se precizeaza competentele derivate. Explicatia Activitate frontală

Preview document

Proiect Didactic - Elemente de Iconografie - Pagina 1
Proiect Didactic - Elemente de Iconografie - Pagina 2
Proiect Didactic - Elemente de Iconografie - Pagina 3
Proiect Didactic - Elemente de Iconografie - Pagina 4
Proiect Didactic - Elemente de Iconografie - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Elemente de Iconografie.doc

Alții au mai descărcat și

Iudaismul

Iudaism – doctrina religioasa a evreilor.Se poate referi de asemenea si la sistemul religios al evreilor in general. Cartea misterului pecetluit...

Mănăstirea Putna

Asezata la 72 de kilometri de Cetatea de Scaun a Sucevei, Manastirea Putna, prima si cea mai importanta ctitorie a Binecredinciosului Voievod...

Exegeza Psalmilor la Sfinții Părinți

Introducere Dintre toate scrierile cuprinse în Vechiul Testament, cea mai populară scriere este Psaltirea, numită „O carte a sufletului...

Sinoadele Conciliariste

Scurt Istoric Sinodul de la Pisa a fost convocat la 25 martie 1409, pentru curmarea marei schisme papale, dar în loc s-o aplaneze a lărgit-o. La 5...

Nașterea Bisericii Creștine Române

Crestinismul este a doua mare religie monoteista a lumii, intemeiata pe invatatura, persoana si viata lui Iisus, numit si Mesia (Mantuitorul) in...

Mănăstirea Cetățuia

Ctitorul Manastirii CETATUIA este domnul Gheorghe Duca. Zidirea s-a inceput in anul 1669 si s-a finalizat in 1672. Inscriptia in limba greaca,...

Te-ar putea interesa și

Elemente de iconografie - Semnificația așezării icoanelor în biserică

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „E. Hurmuzachi”, Rădăuți Profesor: Veronica Anton Disciplina: Religie Clasa: a XI-a D Unitatea de...

Teoria și Metodologia Curriculum-ului

I. Curriculum: conceptualizare şi problematică Obiective: - definirea Teoriei şi metodologiei curriculum-ului; - identificarea locului şi...

Ai nevoie de altceva?