Extras din proiect
Se infiinteaza societatea comerciala S.C. PRO NATURA S.R.L., microintreprindere avand ca obiect de activitate comercializarea si distributia de produse naturiste. Asociatii intreprinderii aduc ca aport un capital social de 35.000 RON, format din: numerar in contul bancar 15.000 RON si o cladire in valoare de 20.000 RON.
1. evidentierea capitalului social conform actului constitutiv al societatii:
456 = 1011 35000 RON
- aport la capital
% = 456 35000
212 20000
5121 15000
- varsarea capitalului social subscris (regularizarea conturilor de capital):
1011 = 1012 35000
2. La data de 01.11.2008, societatea achizitioneaza un mijloc de transport de la S.C.EVELYNNE S.A. in valoare de 10000 RON, TVA 19%, durata normala de functionare: 5 ani.
% = 404 11900
2133 10000
4426 1900
- La data de 02.11.2008 se achita datoria fata de furnizorul de imobilizari:
404 = 5121 11900
- La data de 02.11.2008 se inregistreaza amortizarea mijloculuide transport:
6811 = 2813 2000
3. Pentru inceperea activitatii este necesara angajarea a 2 salariati, stabilindu-se salariul de baza pentru fiecare salariat astfel :
- Georgescu Bogdan salarizat in acord, cu contract de munca pe perioada nedeterminata, norma zilnica 8h/zi-salariul negociabil 580 RON, spor vechime 5%. In luna noiembrie acest salariat are urmatoarea situatie: prezenta 15 zile, restul (5 zile) concediu de odihna; productivitate realizata: 80%, nu are persoane in intretinere; i se acorda tichete de masa: 1 tichet pe zi in valoare de 8.3 lei.
Salariul realizat=Salariul/ora * Prezenta * Productivitatea: 3,625*120*80%=348 RON
Salariul negociat lunar: 580 RON
Salariul/ora=Salariul negociabil/Norma lunara: 580/(20zile lucratoare*8ore/zi)=3,625 RON
Prezenta: 15 zile * 8 ore = 120 ore
Sporuri, indemnizatii, prime: 21,75 RON
Spor vechime(5%): 120*3,625*0,05=21,75 RON
Indemnizatie Concediu Odihna=(Salariul negociabil+Sporuri)/Nr.zile lucratoare * NzCO: (580+5%*580)/20 * 5 = 152,25 RON
Venit Brut Realizat: 348+21,75+152,25 = 522 RON
Venit Brut Total: 522 RON
Sume neimpozabile acordate de societate (tichete de masa): 15*8,3=124,5 RON
Total drepturi cuvenite: 522+124,5=646,5 RON
Contributiile sociale ale salariatului: 84 RON
CAS: 9,5% * 522 = 50
CASS: 5,5% * 522 = 29
Somaj: 1% * 522 = 5
Contributiile sociale ale angajatorului: 144 RON
CAS: 19,5% * 522 = 102
CASS: 5,5% * 522 = 29
Somaj: 0,5% * 522 =3
FNUASS: 0,85% * 522 = 4
FAMBP: 0,4% *522 = 2
ITM: 0,75% * 522 = 4
Venit Net: 522-84 = 438 RON
Deducere personala: 250 RON
Venit Impozabil: 188 RON
Impozit: 30 RON
Salariul Net: 438-30=408 RON
Preview document
Conținut arhivă zip
- Monografia Contabila a Microintreprinderii SC Pro Natura SRL.doc