Extras din proiect
PROIECT DIDACTIC
A. Aspecte generale
Disciplina: Ecologie
Clasa: a X-a
Liceul: Grup Scolar Agricol Vasile Adamachi Iasi
Unitatea: Poluarea
Subiectul lecţiei: Poluarea solului in agricultura
Data: 21.04.2011
Durata: 50 min
Tipul lecţiei: mixta
B. Obiective operaţionale ale lecţiei
La sfârșitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1. Sa demonstreze importanta solului pe baza cunostintelor acumulate, determinand corelatia dintre sol si mediul inconjurator, rezultatele fiind consemnate in fisa de lucru.
O2. Sa enumere sursele de poluare a solului, determinand importanta fiecareia, in functie de gradul de dezvoltare economica si sociala a colectivitatilor si de obiceiurile populatiei, avand la dispozitie plansa 2 si sa le noteze in caietele de notite.
O3. Sa explice notiunea de agricultura intensiva, enumerand efectele poluarii solului cu ingrasaminte, tinand seama de o serie de reguli ce trebuiesc respectate si aplicate odata cu tehnologiile astfel incat rezultatele de productie sa fie obtinute cu respectarea stricta a mediului, avand la dispozitie buletinul de analize.
O4. Sa enumere masurile impotriva poluarii solului, determinand importanta lor, in functie de orice actiune care produce dereglarea functionarii normale a solului ca mediu de viata, in cadrul diferitelor ecosisteme naturale sau create de om, dereglare manifestata prin degradarea fizica, chimica si biologica a solului, avand la dispozitie fisa de documentare.
C. Analiza resurselor didactice
1. Materiale didactice (Md):
- Fișe de lucru (fl);
- Fisa de documentare (f.doc.);
- Planșa (pl- 1, pl-2);
2. Mijloace tehnice (Mt):
- Buletin de analize (ba);
3. Metode de învăţământ (Mi):
- Expunere interactivă (ei);
- Conversaţia (cv);
- Observarea (obs);
- Explicaţia (expl);
4. Forme de organizare a clasei (F.O.C.) :
- Activitate frontală (af);
- Activitate individuală (ai).
Desfășurarea lecţiei pe secvenţe de instruire
Ob. Op.
T
Desfășurarea lecţiei pe secvenţe ale activităţilor didactice
Materiale didactice
Mijloace tehnice
Metode de învăţare
FOC
2’ 1. Momentul organizatoric
- verificarea prezentei si consemnarea absentelor;
- pregatirea materialului pentru desfasurarea lectiei;
exp
cv
af
ai
10’ 2. Verificarea cunostintelor dobandite la lectia anterioara: POLUAREA APELOR
a. Ce intelegeti prin poluarea apelor?
Poluarea apelor reprezinta alterarea calitatilor fizice, chimice si biologice ale apelor, produsa direct, sau indirect, in mod natural sau antropic. Apa poluata devine improprie utilizarii normale.
b. Care sunt sursele de poluare naturala a apelor?
Surse de poluare naturala sunt:
• trecerea apelor prin zone cu roci
solubile
• trecerea apelor de suprafaţă prin zone cu fenomene de eroziune a solului
• vegetaţia acvatică, fixă sau flotantă
• vegetaţia de pe maluri
c. Care sunt sursele de poluare artificiala a apelor?
Surse de poluare artificial sunt:
• ape uzate (orasanesti, industriale, de la ferme de animale si pasari)
• depozite de deseuri sau reziduri solide (gunoaie - în special cenuşa de la termocentralele care ard cărbuni, diverse zguri metalurgice, steril de la preparaţiile miniere, rumeguş şi deşeuri lemnoase de la fabricile de cherestea).
d. De ce ingrasamintele chimice folosite in agricultura polueaza apa?
Ingraşămintele chimice cum ar fi fosfaţii şi nitraţii folosiţi în agricultură sunt vărsate în lacuri şi râuri. Acestea se combină cu fosfaţii şi nitraţii din apa menajeră şi măresc viteza de dezvoltare a algelor.
Apa poate sa ajungă "sufocantă" din cauza algelor care sunt în descompunere şi care epuizează oxigenul din ea.
e. Cine poate enumera efectele poluarii apelor?
Efectele poluarii apelor pot fi:
- posibilitatea contaminarii sau poluarii chimice a animalelor acvatice;
- contaminarea bacteriologica sau poluarea chimica si radioactiva a legumelor, fructelor sau a zarzavaturilor;
- oamenii sunt afectati;
f. Care sunt masurile pentru combaterea poluarii apelor?
Masurile pentru combaterea poluarii apelor sunt:
- autopurificarea apelor:
- interzicerea evacuarii la intamplare a reziduurilor de orice fel care ar putea polua apa si, in primul rand, a apelor reziduale, comunale si industrial;
- inzestrarea cu sisteme de retinere si colectare a substantelor radioactive din ape reziduale;
pl -1
cv
ei
af
ai.
Preview document
Conținut arhivă zip
- Poluarea Solului in Agricultura.docx