Plan de lecție - Limba și Literatura Română

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Limba Română
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 3447
Mărime: 19.25KB (arhivat)
Publicat de: Rita Damian
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Grama Doina

Extras din proiect

Data : 21.05.2007

Liceul: Liceul de Arta”Ciprian Porumbescu”

Numele profesorului: Grama Doina

Clasa : a X-a

Obiectul: Limba si literatura româna

Durata lectiei: 50 minute

Subiectul : Romanul „Ciocoii vechi si noi…"de Nicolae Filimon — caracterizare de personaj

Tipul lectiei: de analiza a unei opere epice

Scopul lectiei : Formarea priceperilor si deprinderilor de a portretiza un personaj literar.

Obiectiv special : cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor cu privire special asupra universului operei epice si a tipologiei literare ilustrate.

Obiective operationale :

a) cognitive : La sfârsitul orei, elevii vor fi capabili:

- sa identifice elementele compozitionale ale operei

- sa recunoasca tema operei

- sa prezinte subiectul romanului

- sa caracterizeze personajul principal

- sa evidentieze tehnicile narative folosite de autor

- sa reliefeze particularitatile artistice ale limbajului autorului

- sa argumenteze ca romanul ,, Ciocoii vechi si noi…" este un roman de tip realist

b) afective :

- sa dovedeasca receptivitate afectiv-intelectuala fata de substanta social-istorica a naratiunii lui Nicolae Filimon .

- sa-si fixeze preferential, atentia asupra unor fragmente din romanul „Ciocoii vechi si noi…" si sa-si motiveze preferintele sa faciliteze transmiterea noilor informatii

Resurse educationale :

Textul literar „Ciocoii vechi si noi…" disponibil în manualul Ed. Corint

Capacitatile receptive normale ale elevilor clasei a X-a

Cabinetul de literatura dotat cu mese, pentru activitatea pe echipe si cu aparatura necesara

Strategia didactica :

Metode si procedee: lectura expresiva a unor fragmente, conversatia euristica, învatarea prin descoperire, problematizarea.

Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala, îmbinata cu activitatea independenta pe grupe

c)Mijloace de învatamânt:

„Limba si literatura româna", manual pentru clasa a X-a, 2004, CORINT, coordonator Eugen Simion, autori: Florina Rogalski, Hartescu Diana, fise cu extrase din opera comentata si din bibliografia critica, scheme cu aspecte structurale ale textului comentat

d) Material bibliografic :

George Calinescu. „Istoria literaturii române de la origini pâna în prezent", Ed. Minerva, Bucuresti,1972 ;

Viorel Cosma, „Nicolae Filimon " , Ed. Eminescu, Bucuresti, 1966;

Tudor Vianu, ,,Arta prozatorilor români”, Ed. Eminescu, Bucuresti, 1970

Scenariul didactic

1. Organizarea clasei:

Profesorul pregateste elevii pentru a participa la o noua lectie de literatura.

Actualizarea unor cunostinte si impresii de lectura. Folosind conversatia, se reia tematica nuvelelor lui Nicolae Filimon, insistând asupra nuvelei „Nenorocirile unui slujnicar sau Gentilomii de mahala". Se dialogheaza cu elevii pe temacategoriilor umane vizate si a trasaturilor specifice acesteia, elevii folosind atât cunostintele dobândite în cadrul orelor de istorie, educatie civica, dar, mai ales, impresiile de lectura pe aceasta tema.

Se insista asupra tipologiei literare vizate pentru a sluji unui scop artistic în perioada de dinaintea razboiului de independenta, deschizând drum realismului în literatura noastra, desi epoca romantica era în plina afirmare.

2. Captarea atentiei elevilor pentru activitatea care urmeaza.

Folosind expunerea, profesorul precizeaza ca multi dintre scriitorii români au prezentat în operele lor atmosfera si epoca, preferând, în acest sens, fiziologia, ca mijloc de a tipologiza personaje desprinse din modele general umane.

Costache Negruzzi, creatorul nuvelei istorice românesti, a prezentat diferite ipostaze umane ale aceleiasi epoci. Ion Ghica, în aceeasi perioada postpasoptista, prezinta imaginea provincialului adaptat (adaptabil) mediului citadin, similar cu ceea ce se scrisese anterior. Nicolae Filimon dezvolta oarecum aceeasi tema în romanul „Ciocoii vechi si noi…", accentuând anumite aspecte ca sa creeze imaginea clara a arivistului în literatura.

Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale. Profesorul anunta subiectul si obiectivele operationale. Elevii urmaresc cu atentie si retin ce trebuie sa efectueze. Dirijarea învatarii. Prezentarea noului continut.

Folosind expunerea, profesorul face aprecieri asupra genezei romanului. Se aduc în atentia elevilor elementele care au stat la baza crearii operei „Ciocoii vechi si noi…": o imagine de tip arhivistic despre un tip uman omniprezent în orice epoca si orice societate: «Ciocoiul este totdeauna si în orice tara un om venal, ipocrit, las, orgolios, lacom, brutal pâna la barbarie si dotat de o ambitiune nemarginita, care eclata ca o bomba pe data ce si-a ajuns tinta aspiratiunlor sale.Pepiniera în care cresc acesti inamici ai onoarei si ai tuturor virtutilor cetatenesti este mai totdeauna casa bogatului si mai cu seama a bogatului parvenit.

Preview document

Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 1
Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 2
Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 3
Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 4
Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 5
Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 6
Plan de lecție - Limba și Literatura Română - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Plan de Lectie - Limba si Literatura Romana.doc

Alții au mai descărcat și

Tema iubirii în literatura universală

Iubirea este o tema inepuizabila, de o vechime imemorabila, pentru ca originile ei se leaga de originile culturii umane. In literaturile lumii...

Te-ar putea interesa și

Dezvoltarea Comunicării Orale și Scrise la Ciclul Primar

În conditiile în care scoala contemporana deplaseaza accentul de pe memorarea unei cantitati de cunostinte pe dezvoltarea gândirii creatoare, pe...

Elemente de relație la nivelul propoziției și al frazei - O viziune integralistă în lecțiile de limba și literatura română în gimnaziu

ARGUMENT Limba română a cunoscut o dezvoltare rapidă în ultimul timp datorită transformărilor majore ale societății românești. Într-o societate „a...

Atenția

CAPITOLUL I INTRODUCERE În ultimele două decenii , cercetările asupra atenţiei au cunoscut o dezvoltare cu totul ieşită din comun. Mărturie stau...

Legendă - strategii metodice și didactice

Introducere Un critic si estetician Italian, Benedetto Groce (1866-1952) afirmă că micii cititori preferă cărţile mediocre, întrucât ei nu ar avea...

Eminescu și literatura populară

ARGUMENT Ce s-ar mai putea spune sau scrie despre Mihai Eminescu? De la prima menționare critică a lui s-au scurs 137 de ani. De atunci și până...

Rolul Ziarului în Teatrul lui Caragiale

INTRODUCERE Pornind de la ideea că marile opere ale trecutului nu emit astăzi acelaşi sunet ca şi ieri, că evenimentele au precipitat în scrierile...

Portofoliu de Evaluare Finală

1. Fişă de consiliere privind rezolvarea unei probleme cu care se confruntă un elev 81 2. Fişă pentru orientarea în carieră 83 IX. Proiect de...

Stimularea creativității elevilor în cadrul orelor de limba română

Creativitatea este darul cel mai de preţ al omului, care i-a permis să făurească primele unelte, să stăpânească o parte din natură prin ştiinţă şi...

Ai nevoie de altceva?