Proiect de lecție - Informatică

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 1182
Mărime: 29.23KB (arhivat)
Publicat de: Corina Solomon
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

NUMELE STUDENTULUI PRACTICANT:

DATA: 07.07. 2017

CLASA: a XI-a C Matematică-Informatică

SCOALA: Colegiul National „Ion Minulescu”

ARIA CURRICULARA: Tehnologii

DISCIPLINA: Informatică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Structuri dinamice de date

TEMA LECTIEI: Liste. Liste simplu înlănțuite

SCOPUL LECTIEI: Formarea capacității de reprezentar, înțelegere și aplicare a listelor.

TIPUL LECȚIEI: Formarea și consolidarea de deprinde și priceperi

NIVELUL INITIAL AL ELEVILOR: bun.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.Analizarea unei probleme în scopul identificării datelor necesare şi alegerea modalităţilor adecvate de structurare a datelor care intervin într-o problemă

2.Utilizarea structurilor de date dinamice în modelarea unor situații problemă.

3.Utilizarea unui mediu de programare pentru limbajul C/C++

COMPETENȚE GENERALE:

1.Identificarea datelor care intervin într-o problemă și aplicarea algoritmilor fundamentali de prelucrare a acestora.

2.Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor

3.Implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare

STRATEGIA DIDACTICĂ:

- Metode și procedee didactice: explicația, problematizarea;

- Principii didactice:

oprincipiul participarii și învățării active;

oprincipiul asigurării progresului gradat al performanței;

- Mijloace de învățământ și materiale didactice: manualul, calculatorul.

- Formele de organizare a elevilor: frontală și individuală.

TIPUL DE ÎNVĂȚARE: Dirijată de către profesor sau independentă.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: Labratorul de informatică

DURATĂ: 50 minute

DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

MOMENTELE LECŢIEIDURATA ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUI

MOMENT ORGANIZATORIC

2 min1.Verifică prezenţa

2.Pregăteşte materialul necesar desfăşurării orei în condiţii optime

1.Comunicarea absenţilor

2.Pregătirea pentru lecţie

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE

3 min1. Se desfăşoară frontal pe baza întrebărilor din lecţia despre liste.

2. Se adresează întrebările din setul 1 de întrebări elevilor legate de lecția despre liste.Elevii răspund oral la întrebări

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

2 min* Se precizează obiectivele lecţiei

* Se va scrie la tablă titlul: Tablouri. Prelucrări elementare de vectori

Sunt atenţi, se mobilizează și scriu titlu lecției

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

35 minSe vor rezolva setul de probleme propuse spre rezolvare din setul 1 - Elevii vor rezolva problemele propuse prin implementarea acestora în limbajul de programare C++.

REALIZAREA TRANSFERULUI DE CUNOȘTINȚE5 minSe va propune o alta problema pentru rezolvarea acesteia. (setul 2)

Elevii vor propune idei pentru rezolvarea problemei, folosind manualul sau notițele din caiet și o vor implementa.

ANUNȚAREA TEMEI PENTRU ACASĂ3 minSe vor enunța problemele din setul 3 pentru a putea fi rezolvate și implementate în limbajul C/C++Elevii vor asculta și nota

CONȚINUTUL INFORMATIV AL LECȚIEI:

Preview document

Proiect de lecție - Informatică - Pagina 1
Proiect de lecție - Informatică - Pagina 2
Proiect de lecție - Informatică - Pagina 3
Proiect de lecție - Informatică - Pagina 4
Proiect de lecție - Informatică - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de lectie - Informatica.docx

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Metode active de învățare a istoriei

1. Istoria intre stiinta si disciplina de invatamânt In cadrul procesului instructiv educativ din scoala, toate disciplinele de invatamânt si toti...

Contribuția istoriei la educația patriotică și moral civică a școlarilor mici

ARGUMENT Dacă politica unei ţări este axată pe o dezvoltare durabilă, atunci reformele şcolare apar ca o necesitate. Şi dacă stăm să gândim logic,...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Portofoliu - Modul Pedagogic

I. PROGRAMA ŞCOLARĂ DE ECONOMIE PENTRU CLASA A XI-A NOTĂ DE PREZENTARE În conformitate cu planurile-cadru de învăţământ pentru ciclul superior al...

Plan de lecție informatică

Obiectul: Informatică Clasa: a IX-a A matematică - informatică Data: Unitatea de învățare:Implementarea algoritmilor în limbajul de programare...

Exemplu Proiect Didactic

Date generale: Student Facultatea Anul de studiu Specialitatea studentului Scoala de aplicatie Anul de studiu(clasa) Specialitatea elevilor...

Plan de lecție - informatică

Disciplina: INFORMATICA Clasa: a-XII-a C Profesor: Popescu Floarea Unitatea de invatare: Limbaj de marcare a hipertextului. Tema: Formatare...

Sistemul Informatic

Sistemul informatic este necesar pentru o mai bună funcţionare a sistemului de învăţământ. Se urmăreşte uşurarea unor activităţi organizatorice din...

Ai nevoie de altceva?