Proiect de practică

Proiect
9/10 (2 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 5 fișiere: doc
Pagini : 18 în total
Cuvinte : 4135
Mărime: 53.01KB (arhivat)
Publicat de: Andreea L.
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Albu Ion
A fost prezentat in cadrul seminarului de pedagogie

Extras din proiect

PROIECT DE LECTIE

A. DATE GENERALE

DATA: 7.01.2008

CLASA: A- XIII-A B, RUTA PROGRESIVA, SPECIALIZAREA

PROFESOR METODIST: MATEI CARMEN

PROPUNATOR: LUCHIAN ANDREEA BIANCA, ECTS 5228, ANUL III

ARIE CURRICULARA: TEHNOLOGII

DISCIPLINA: PROMOVAREA ACTIVITATII DE SERVIRE

TEMA: DEZVOLTAREA SI MENTINEREA IMAGINII FIRMEI

TIPUL LECTIEI: MIXTA

OBIECTIVE DE REFERINTA: C1 Planifica actiuni de promovare a activitatilor de servire si protocol. Identifica probleme complexe.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Elevul trebuie sa defineasca imaginea unei firme avand caietul inchis.

O2: Elevul trebuie sa enumere minim 4 obiective ale dezvoltarii imaginii firmei.

O3:Elevul trebuie sa aleaga elementele importante in vederea mentinerii si dezvoltarii imaginii firmei din mai multe variante prezentate de profesor;

O4:Elevul trebuie sa prezinte schematic individualitatea corporativa, imaginea corporativa, reputatia corporativa si brandul corporative in functie de legaturile expuse de profesor.

O5: Elevul trebuie sa expliciteze necesitatea mentinerii imaginii unei firme in conditiile economiei de piata prin minim 2 exemple.

METODE DE INVATAMANT SI MIJLOACE DIDACTICE: conversatia; exercitiul; explicatia; studiul de caz.

MIJLOACE DE INVATAMANT SI MATERIALE DIDACTICE: fise individuale de lucru; material cu studii de caz; plansa cu prezentarea schematic a legaturii dintre Individualitatea corporativa, imaginea corporativa, reputatia corporativa si brandul corporativ.

FORMA DE ORGANIZARE A CLASEI: frontal, individual;

LOCUL DE DESFASURARE A ACTIVITATII: sala de clasa.

BIBLIOGRAFIE:

• Catalin Popescu, Curs marketing, anul III, CONTABILITATE SI INFORMATICA DE GESTIUNE:

• www.clopotel.ro

• www.cnaa.acad.md

• www.edu.ro

B. DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

LECŢIEI

TIMP SI OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATEA

PROPUNĂTORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR METODE DE INVATAMANT MIJLOACE DE INVATAMANT FORME DE ORGANIZARE A ACLASEI

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

1.Moment organizatoric

2.Verificarea insusirilor dobandite

3.Enuntarea titlului lectiei si a unor obiective urmarite

4.Comunicarea si insusirea noilor cunostinte

5.Fixarea cunostintelor

6. Tema pentru acasa

-Face prezenta elevilor

-Pregatirea elevilor pentru activitatile ce vor urma.

-Se reiau cunostinte referitoare modalitatile de promovare a vanzarilor

-Scrie pe tabla titlul lectie : Devoltarea si mentinerea imaginii firmei si ideile principale ale lectiei

-Dicteaza elevilor definitia Imaginii firmei

-Imparte e levilor fisele individuale de lucru

-Dicteaza elevilor elementele importante in vederea mentinerii si dezvoltarii imaginii firmei

-Prezinta plansa care realizeaza schematic legatura dintre individualitatea corportaiva, imaginea corporativa , reputatia corporativa si brandul corporativ.

-Imparte elevilor fise cu studiul de caz care prezinta mentinerea pe piata

-Imparte elevilor fise de lucru

-Dicteaza elevilor tema : Realizati un studiu de caz prin care sa reliefati un posibil atu in fata concurentilor. -preiau

sarcinile propuse de profesor

-raspund la intrebarile pse

-Noteaza in caiet titlul lectie si principalele idei.

-Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea

-Raspund inscris la intrebarile din fisa de lucru

-Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea

-consemneaza schema in caiete

-un elev citeste studiul de caz, ceilalti asculta .

-Completeaza rebusul din fisa de lucru

-Noteaza in caiet cerinta

-conversaţia

-conversatia

-expunere

-expunere

-munca independenta

-expunere

-conversatie, explicatie

-conversatie

-munca independenta

Fisa de lucru nr1

Plansa

Fise cu studiu de caz

-Fisa individuala de lucru nr.2

-frontal

-frontal

-frontal

-frontal

-individual

-frontal

-frontal

-frontal

-individual

-individual.

Preview document

Proiect de practică - Pagina 1
Proiect de practică - Pagina 2
Proiect de practică - Pagina 3
Proiect de practică - Pagina 4
Proiect de practică - Pagina 5
Proiect de practică - Pagina 6
Proiect de practică - Pagina 7
Proiect de practică - Pagina 8
Proiect de practică - Pagina 9
Proiect de practică - Pagina 10
Proiect de practică - Pagina 11
Proiect de practică - Pagina 12
Proiect de practică - Pagina 13
Proiect de practică - Pagina 14
Proiect de practică - Pagina 15
Proiect de practică - Pagina 16
Proiect de practică - Pagina 17
Proiect de practică - Pagina 18
Proiect de practică - Pagina 19

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Practica
    • DICTIONAR DE TERMENI PEDAGOGIGI.doc
    • FISA DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICA.doc
    • Fisa de observare a lectiei.doc
    • OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR EDUCATIONALE.doc
    • Proiect didactic 1.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - formula contabilă

Unitatea scolara: Colegiul Economic “Virgil Madgearu” Disciplina de studiu: CONTABLITATE Clasa: a X-a G Data: 27.10.2005 Proiect de lectie...

Proiectarea situațiilor de învățare școlară

În vederea elaborării portofoliului didactic, am ales să proiectez situații de învățare școlară la disciplina „Contabilitate” la un liceu cu profil...

Proiect de lecție - economia întreprinderii

Obiectivul fundamental: - insusirea principalelor concepte referitoare la tehnicile de optimizare a proceselor economice. Obiective operationale:...

Proiect de lecție

DATA: 11.11.2010 CLASA : a X-a DISCIPLINA: Comunicare profesionala TEMA : Comunicarea nonverbala TIPUL LECŢIEI : mixtă (predare-invatare)...

Proiect de lecție - documentele de evidență a stocurilor

1. Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic 2. Data: 05 mai 2009 3. Clasa: a IX-a A 4. Propunător: M.M. 5. Coordonator: C.C. 6. Aria...

Portofoliu DPPD - fișă de caracterizare psiho-pedagogică

. Date personale 1. Numele şi prenumele: 2. Locul şi data naşterii: 3. Domiciliul: 4. Ruta şcolară a elevului: 5. Facultatea în care...

Proiect didactic - bilanțul contabil

A. REPERE GENERALE Şcoala: Liceul Economic-Administrativ Nr.1 Iaşi Data: Profesor : Clasa a-XII-a Obiectul : Finanţarea afacerilor Unitatea...

Proiect didactic - studiul calității produselor și serviciilor

A. REPERE GENERALE Şcoala: Colegiul Economic Nr.1 Data: 16.10.2009 Profesor : Clasa a-X-a E Disciplina : Studiul calitaţii produselor şi...

Te-ar putea interesa și

Comunicarea în Managementul Proiectelor

ARGUMENT Lucrarea de faţă doreşte să prezinte elementele comunicării în managementul proiectelor, tipurile acesteia, necesităţile care au dus la...

Gradiștea - monografie

Introducere Cercetarea geografiei locurilor natale ar trebui să fie o adevărată datorie de onoare acelora care îmbăţişează cu pasiune această...

Metode de Cunoaștere a Elevilor sau Grupului cu Scopul Realizării unor Profile de Personalitate ale Acestora

1.1. Metode de cunoaştere a elevilor sau grupului cu scopul realizării unor profile de personalitate ale acestora 1.2. Metode de lucru 1.2.1....

Proiect de practică - BRD Groupe Societe Generale

Motivaţie: Criteriile în baza cărora am ales să efectuez stagiul de practica la Banca Româna pentru Dezvoltare BRD - Groupe Société Générale au...

Ingineria Produsului

1.1 Introducere In ansamblul lor, sistemele de productie sunt intr-o profunda schimbare, iar aceasta este determinata de o serie de factori...

Portofoliu de Evaluare Finală

1. Fişă de consiliere privind rezolvarea unei probleme cu care se confruntă un elev 81 2. Fişă pentru orientarea în carieră 83 IX. Proiect de...

Proiect de practică - SC MCA Contex SRL

Cap I.Obiective,principii si factori de organizare a sistemului de contabilitate a intreprinderii SC MCA CONTEX SRL a fost infiintata in anul...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Ai nevoie de altceva?