Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 9 în total
Cuvinte : 1626
Mărime: 400.41KB (arhivat)
Publicat de: Bianca D.
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

I. DATE GENERALE

Liceul tehnologic „Crişan” Crişcior

Clasa: IX C – electromecanica

Aria curriculară: Tehnologii

An şcolar: 2012- 2013

Profesor: ing.

Proiect didactic

II. CONSTRUCŢIA

Disciplina: M5: Sănătatea şi securitatea muncii

Unitatea de învăţare: Regulile de sănătate şi igienă individuală la locul de muncă

Subiectul: Consecinţe ale nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei

Tipul lecţiei: mixtă

Unităţile de competenţe/ rezultate ale învăţării la care se referă modulul

- Igiena şi securitatea muncii

Obiective:

a) pedagogice:

- însuşirea terminologiei specifice noţiunilor despre igiena muncii

- corelarea conţinuturilor de sănătate şi securitate a muncii cu termenii specifici domeniului de pregătire generală: electromecanic;

b) Operaţionale – la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:

O1- să identifice factorii nocivi, care acţionează negativ asupra sănătăţii omului;

O2 – să precizeze consecinţele nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei;

O3 – să exemplifice pentru diferite tipuri de afecţiuni, datorate nerespectării igienei individuale, cauzele producerii afecţiunii respective.

c) psihomotorii:

- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;

d) afective:

- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;

- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;

Metode de învăţământ:

Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie, explicaţie, metoda ciorchinelui, evaluare: test grilă;

Moduri de activitate cu elevii:

Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);

Bibliografie: ; Gabriela Lichiardopol, şi colectivul, Sănătatea şi securitatea muncii, Manual cls IX, domeniul pregătirii de bază: electromecanic, Editura CD PRESS, Bucureşti, 2011, Auxiliare curriculare - www.edu.ro; www.didactic.ro,

Tabel de specificare a corespondenţelor

Etapele lecţiei Obiective operaţionale Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat Activitatea de învăţare

Activitatea profesorului şi strategiile folosite Activitatea elevului

1. Moment organizatoric

3 minute Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea orei; Comunic cu elevii, notez absenţii, etc. Conversaţia

Exerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă; Elevii de serviciu informează diferite aspecte: absenţe, etc.;

2. Verificarea cunoştinţelor anterioare

12 minute; Reactualizarea noţiunilor esenţiale studiate orele anterioare din UÎ: Regulile de sănătate şi igienă individuală la locul de muncă

O1- să identifice factorii nocivi, care acţionează negativ asupra sănătăţii omului;

Am pregătit trei fişe de lucru, iar elevii sunt împărţiţi în 3 grupe. Aplic metoda „ciorchinelui” şi procedez astfel:

- pe fiecare fişă am scris o frază nucleu Ex: Factorii nocivi fizici, chimici, biologici cuprind, Materiale de întreţinere a igienei corporale.

- am identificat câte un cuvânt legat de termenul din nucleu;

- am trasat linii de la cuvânt la nucleu;

- le-am cerut elevilor să se consulte între ei şi să completeze schemele în 5-6 minute;

- fişele fiecărei grupe le-am lipit pe tablă, iar din fiecare grupă un reprezentant a prezentat rezultatul muncii grupului pe care-l reprezintă;

- notez elevii care prezintă rezultatul activităţii „ciorchinelui”;

Instrucţiuni de lucru, cerinţe pentru rezolvarea sarcinii de lucru primite; Primesc fişele de lucru, colile pe care vor realiza lucrarea, creioanele colorate;

3. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor

2 minute; Cunoaşterea titlului lecţiei Consecinţe ale nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei

O2 – să precizeze consecinţele nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei;

O3 – să exemplifice pentru diferite tipuri de afecţiuni, datorate nerespectării igienei individuale, cauzele producerii afecţiunii respective.

Comunicare

Notează titlul lecţiei pe tablă; Notează titlul în caiete;

Preview document

Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 1
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 2
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 3
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 4
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 5
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 6
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 7
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 8
Proiect didactic - regulile de sănătate și igienă individuală la locul de muncă - Pagina 9

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Regulile de Sanatate si Igiena Individuala la Locul de Munca.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Proiect de lecție simultan 2

Data:16.04.2008 Scoala cu cls. I-VIII”Marin Sorescu” Bulzeşti Clasa a II a Institutor: Aria curriculară:Matematică şi ştiinţe ale naturii...

Didactica specialității

. Didactica Specialitatii Reforma curriculara in invatamantul profesional tehnic. Variante de curriculum la decizia scolii Procesul de...

Ai nevoie de altceva?