Extras din proiect
I. DATE GENERALE
Liceul tehnologic „Crişan” Crişcior
Clasa: IX C – electromecanica
Aria curriculară: Tehnologii
An şcolar: 2012- 2013
Profesor: ing.
Proiect didactic
II. CONSTRUCŢIA
Disciplina: M5: Sănătatea şi securitatea muncii
Unitatea de învăţare: Regulile de sănătate şi igienă individuală la locul de muncă
Subiectul: Consecinţe ale nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei
Tipul lecţiei: mixtă
Unităţile de competenţe/ rezultate ale învăţării la care se referă modulul
- Igiena şi securitatea muncii
Obiective:
a) pedagogice:
- însuşirea terminologiei specifice noţiunilor despre igiena muncii
- corelarea conţinuturilor de sănătate şi securitate a muncii cu termenii specifici domeniului de pregătire generală: electromecanic;
b) Operaţionale – la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili să:
O1- să identifice factorii nocivi, care acţionează negativ asupra sănătăţii omului;
O2 – să precizeze consecinţele nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei;
O3 – să exemplifice pentru diferite tipuri de afecţiuni, datorate nerespectării igienei individuale, cauzele producerii afecţiunii respective.
c) psihomotorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;
d) afective:
- să aprecieze corect soluţiile oferite de colegi;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;
Metode de învăţământ:
Expunere, conversaţie, brainstorming, demonstraţie, explicaţie, metoda ciorchinelui, evaluare: test grilă;
Moduri de activitate cu elevii:
Frontal (pentru reactualizarea cunoştinţelor), individual (realizarea feedback-ului), pe grupe de elevi (rezolvarea unor sarcini de lucru);
Bibliografie: ; Gabriela Lichiardopol, şi colectivul, Sănătatea şi securitatea muncii, Manual cls IX, domeniul pregătirii de bază: electromecanic, Editura CD PRESS, Bucureşti, 2011, Auxiliare curriculare - www.edu.ro; www.didactic.ro,
Tabel de specificare a corespondenţelor
Etapele lecţiei Obiective operaţionale Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat Activitatea de învăţare
Activitatea profesorului şi strategiile folosite Activitatea elevului
1. Moment organizatoric
3 minute Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea orei; Comunic cu elevii, notez absenţii, etc. Conversaţia
Exerciţii de încălzire pentru asigurarea climatului favorabil în clasă; Elevii de serviciu informează diferite aspecte: absenţe, etc.;
2. Verificarea cunoştinţelor anterioare
12 minute; Reactualizarea noţiunilor esenţiale studiate orele anterioare din UÎ: Regulile de sănătate şi igienă individuală la locul de muncă
O1- să identifice factorii nocivi, care acţionează negativ asupra sănătăţii omului;
Am pregătit trei fişe de lucru, iar elevii sunt împărţiţi în 3 grupe. Aplic metoda „ciorchinelui” şi procedez astfel:
- pe fiecare fişă am scris o frază nucleu Ex: Factorii nocivi fizici, chimici, biologici cuprind, Materiale de întreţinere a igienei corporale.
- am identificat câte un cuvânt legat de termenul din nucleu;
- am trasat linii de la cuvânt la nucleu;
- le-am cerut elevilor să se consulte între ei şi să completeze schemele în 5-6 minute;
- fişele fiecărei grupe le-am lipit pe tablă, iar din fiecare grupă un reprezentant a prezentat rezultatul muncii grupului pe care-l reprezintă;
- notez elevii care prezintă rezultatul activităţii „ciorchinelui”;
Instrucţiuni de lucru, cerinţe pentru rezolvarea sarcinii de lucru primite; Primesc fişele de lucru, colile pe care vor realiza lucrarea, creioanele colorate;
3. Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor
2 minute; Cunoaşterea titlului lecţiei Consecinţe ale nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei
O2 – să precizeze consecinţele nerespectării regulilor de igienă a alimentaţiei;
O3 – să exemplifice pentru diferite tipuri de afecţiuni, datorate nerespectării igienei individuale, cauzele producerii afecţiunii respective.
Comunicare
Notează titlul lecţiei pe tablă; Notează titlul în caiete;
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiect Didactic - Regulile de Sanatate si Igiena Individuala la Locul de Munca.doc