Proiect de lecție - oferta

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 3 fișiere: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 782
Mărime: 26.65KB (arhivat)
Publicat de: Francisc Damian
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Adina Pescaru

Extras din proiect

Aria curiculara :Om si societate

Disciplina: Economie

Unitatea de invatare: Producatorul/Intreprinzatorul si comportamentul sau rational

Tema lectiei: Oferta

Tipul lectiei: Mixt

Competente specifice: Corelarea constituirii ofertei cu folosirea factorilor de productie in activitatea economica

Obiective operationale:

1.sa defineasca conceptul eonomic de oferta intr-o maniera personala, pe baza explicatiilor referitoare la cantitatea de bunuri sau servicii oferita de producatori spre vanzare in functie de pret

2.sa descrie relatia existenta intre oferta si pret(pe baza continutului legii generale a ofertei), avand ca baza un exemplu dat

3.sa enumere cel putin 4 factori care influenteaza marimea ofertei pe baza cunostintelor anterioare despre producator/intreprinzator si despre factorii de productie

4. sa enumere cel putin doua tipuri de oferta in functie de elasticitatea acesteia pe baza definirii elasticitatii si explicarii acesteia

Metode de invatamant: conversatia,dezbaterea,expunerea

Mijloace de invatare si materiale didactice: tabla,creta,burete,manual,videoproiector,flipchart

Forme de organizare a clasei: elevii sunt asezati cate doi in banca

Bibliografie: Manual de economie pentru clasa a XI-a ,autori:Ilie Gavrila,Dan Nitescu,Paul Tanase,Ghita,Constantin Popescu,editura Economica,2006

Timpul alocat: 50'

Etapele lectiei Obiective operationale Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii

Mijloace Metode

Moment organizatoric 2’ Se pregateste pentru inceperea activitatii ;

saluta si face prezenta.

-Elevii pregatesc materialele si instrumentele de scris.

Verificarea cunostintelor insusite anterior 6’ Profesorul le adreseaza elevilor intreabarea : « Ce dificultati ati avut in rezolvarea temei? ».

Profesorul pune intrebari referitoare la notiunile de producator/intreprinzator si factorii de productie si doreste o scurta clasificare a factorilor de productie. -Elevii raspund: « Nu am intampinat dificultati. ».

-Producatorul este cel care initiaza o afacere cu scopul obtinerii profitului.In aces sens, el achizitioneaza factorii de productie.

-Factorii de productie sunt resurse atrase si utilizate in activitatea de productie .

-Factorii de productie se grupeaza astfel :traditionali-munca si natura,capitalul ;neofactorii de productie-informatia,progresul tehnic,intreprinderea,managementul,marketingul.

Conversatia

Conversatia

Pregatirea elevilor pentru receptare 4’ -Stimuleaza interesul elevilor pentru noua lectie.

-Subliniaza importanta studierii materialului. -Sunt atenti la profesor. Conversatia

Enuntarea titlului lectiei si a unor obiective 3’ -Va anunta titlul lectiei si il va nota pe tabla:Oferta

-Va comunica obiectivele intr-un mod clar,accesibil:

• definitia ofertei

• legea generala a ofertei

• functia ofertei

• factori care influenteaza marimea ofertei

• tipuri de oferta -Noteaza in caiete titlul lectiei si principalele obiective prezentate de catre professor. Expunerea

Comunicarea si insusirea cunostintelor O1 20’ Vezi Anexa 1 -Consemneaza in caiete precizarile facute de professor. Expunerea

Fixarea si sistematizarea O2,O3,O4 10’ -Stabileste sarcini de lucru:Anexa 2.

-Stabileste performantele prin numirea aleatorie a unui elev care sa scrie pe tabla modul in care a rezolvat sarcinile.

-Realizeaza o scurta sinteza asupra notiunilor nou introduse in lectie.

-Rezolva aplicatiile.

-Corecteaza pe caiete greselile pe care le depisteaza in momentul comentarii aplicatiilor la tabla.

-Noteaza in caiete precizarile profesorului.

-Cer lamuriri suplimentare, daca este cazul.

-Participa la sinteza realizata de profesor. Exercitiul

Explicatii pentru continuarea invatarii si tema pentru acasa 5’ -Stabileste tema pentru acasa:Anexa3.

-Exercitiul 1:se ia in vedere oferta elastica.

-Exercitiul 2:modificarea ofertei lunare in functie de coeficientul de elasticitate. -Elevii isi noteaza tema si sunt atenti la explicatii.

Preview document

Proiect de lecție - oferta - Pagina 1
Proiect de lecție - oferta - Pagina 2
Proiect de lecție - oferta - Pagina 3
Proiect de lecție - oferta - Pagina 4
Proiect de lecție - oferta - Pagina 5
Proiect de lecție - oferta - Pagina 6
Proiect de lecție - oferta - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Oferta
    • anexa1,2,3.doc
    • PROIECT DE LECTIE.doc
    • Proiect de Lectie - Oferta.doc

Alții au mai descărcat și

Practică pedagogică

Data: 16. 02. 2011 Clasa: a XI-a Obiectul: Economie Subiectul: Piaţa muncii: dimensiuni şi trăsături specifice, salariul. Obiectivul...

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Clasificarea tulburări de limbaj

II.TULBURARILE DE LIMBAJ 2.l. LIMBAJUL 2.l.l. DEFINITII Limbajul este definit cel mai adesea ca fiind activitatea psihica de comunicare intre...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Te-ar putea interesa și

Aspecte Privind Managementul Resurselor Umane într-o Unitate de Învățământ Preuniversitar

Argument Managementul resurselor umane constă în ansamblul activităţilor orientate către asigurarea, dezvoltarea, motivarea şi menţinerea...

Metode de Cunoaștere a Elevilor sau Grupului cu Scopul Realizării unor Profile de Personalitate ale Acestora

1.1. Metode de cunoaştere a elevilor sau grupului cu scopul realizării unor profile de personalitate ale acestora 1.2. Metode de lucru 1.2.1....

Aspecte privind managementul resurselor umane într-o unitate de învățământ preuniversitar

Argument Managementul resurselor umane constă în ansamblul activităților orientate către asigurarea, dezvoltarea, motivarea și menținerea...

Portofoliu Pedagogie - Fundamentele pedagogiei, teoria și metodologia curriculumului

Capitolul 1. Pedagogie I (Fundamentele pedagogiei+Teoria și metodologia curriculumului) 1.1. Eseu: Stiluri de predare Stiluri de predare...

Proiect pentru înființarea unei școli de dans - dancetime

A.4. OBIECTIVUL ÎNFIINŢĂRII ORGANIZARII: (DESCRIERE SUMARĂ) Societatea comerciala a fost infiintata in scopul derularii unui proiect privind...

Portofoliu - Modul Pedagogic

I. PROGRAMA ŞCOLARĂ DE ECONOMIE PENTRU CLASA A XI-A NOTĂ DE PREZENTARE În conformitate cu planurile-cadru de învăţământ pentru ciclul superior al...

Proiect educațional

1. Denumirea proiectului “CUNOASTERE , COMUNICARE SI RESPECT IN SCOALA MEA” 2. Organizatori : Insectoratul Scolar Suceava si Profesor Popecu Ioana...

Competentele cadrului didactic

Competentele studierii disciplinelor socio-umane (M. Albulescu, I. Albulescu, 2002,pp. 29-35). In literatura de specialitate si in documentele...

Ai nevoie de altceva?