Proiect Didactic - Memorizarea

Proiect
7/10 (2 voturi)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 641
Mărime: 11.20KB (arhivat)
Publicat de: Carina Petcu
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Grupa: mică

Domeniul experienţial: Limbă şi comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Subiectul activităţii: „De Paşti” de Ion Podoleanu

Mijloc de realizare: memorizare

Tipul de activitate: predare - învăţare

Scopul activităţii: Formarea şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte fonetic, lexical şi gramatical şi a deprinderii de a memora şi de a reproduce voluntar şi logic poezia.

Obiective operaţionale:

O1 – să enumere cateva obiceiuri de Paşti (cel puţin două);

O2 – să explice expresiile noi folosind cuvinte proprii;

O3 – să recite corect şi expresiv poezia;

O4 – să-şi exprime trăirile emoţionale în concordanţă cu conţinutul versurilor.

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, observaţia explicaţia, demonstraţia, exerciţiu, expunerea;

b) Mijloace de învăţământ: imagini sugestive, coşuleţul cu ouă, recompense;

c) Forma de organizare: frontal şi individual.

Resurse temporale: 15 – 20 de minute

Resurse bibliografice:

 Ministerul Educaşiei şi Cercetării, Curriculum pentru învăţământul preşcolar.

Nr. Crt. Etapele activităţii Ob. Op. Timp Conţinutul instructiv – educativ Strategia didactică Evaluare

Metode şi procedee didactice Mijloace de învăţământ Forma de organizare

1. Moment organizatoric 2` Voi asigura condiţiile optime necesare unei bune desfăşurări a activităţii:

- Aerisirea sălii de grupă;

- Aranjarea scăunelelor în semicerc;

- Pregătirea materialului didactic;

- Intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

2. Captarea atenţiei O1 2` Voi aduce copiilor un coşuleţ cu ouă şi se poartă o scurtă conversaţie pornind de la coşuleţul cu ouă şi de la cunoştinţele pe care şi le-au însuşit copiii. Conversaţia

Expunerea

Observaţia Coşuleţul cu ouă Frontal Observarea comportamentului copiilor

Aprecieri pozitive asupra răspunsurilor copiilor

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor 1` Astăzi vom învăţa o poezie şi această poezie se numeşte „De Paşti” de Ion Podoleanu.

4. Familiarizarea cu conţinutul poeziei

O2

O3 10` a) Recitarea model a poziei;

„De Paşti, în fiecare casă,

Ouăle roşii stau pe masă,

Un iepuraş le-a aşezat

Doamne, ce mult l-am aşteptat!

Oamenii gătiţi de sărbătoare,

De la cel mic pân la cel mare,

La înviere merg frumos

Este învierea lui Hristos!”

b) Familiarizarea cu textul poeziei

Această etapă o voi realiza printr-o expunere narativă pe înţelesul copiilor. Pe parcursul expunerii, voi prezenta imagini care să redea conţinutul poeziei. În timpul expunerii, voi folosi şi voi explica expresiile noi (gătiţi – îmbrăcaţi frumos, de sărbătoare; înviere – minune dumnezeiască). Poezia se mai recită incă o dată, iar apoi se trece la învăţarea ei de cître copii.

c) Învăţarea poeziei

Poezia va fi învăţată pe unităţi logice. Se recită model prima strofă şi se repetă cu copiii (mai întâi băieţii şi apoi fetele vor recita prima strofă).

Se recită model a doua strofă şi se repetă cu copiii în aceeaşi manieră. Apoi, toţi copiii vor recita corct, clar şi expresiv şi voi avea grijă să fie corectate greşelile de pronunţie.

Conversaţia

Expunerea

Explicaţia

Observaţia

Demonstraţia

Imagini

Frontal

Frontal

Preview document

Proiect Didactic - Memorizarea - Pagina 1
Proiect Didactic - Memorizarea - Pagina 2
Proiect Didactic - Memorizarea - Pagina 3
Proiect Didactic - Memorizarea - Pagina 4
Proiect Didactic - Memorizarea - Pagina 5
Proiect Didactic - Memorizarea - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Memorizarea.doc

Alții au mai descărcat și

Evaluarea în Învățământul Primar Tradițional și Modern în Metodele de Evaluare

Motto: ,, Evaluarea este cel mai puternic instrument politic în educaţie.” ( P.Broadfoot ) Motto: ,, Atâta timp cât instrucţia şi educaţia vor...

Lucrarea de grad I - educarea limbajului copilului preșcolar

ARGUMENT “Limba este întâiul mare poem al unui popor” (Lucian Balga) Nu numai în dezvoltarea istorică a omului, dar și în dezvoltarea...

Evaluarea școlară

Prin procesul de evaluare ne pronuntam asupra starii unui fapt, proces la un anumit moment, din perspectiva informatiilor pe care le culegem cu...

Autoevaluarea

1. Introducere Metoda alternativa de evaluare, autoevaluarea presupune în procesul de învatamânt responsabilizarea celui care învata, a elevului....

Metode și Tehnici de Evaluare

1.Definitii si clasificare Evaluarea reprezinta activitatea prin care profesorul verifică pregătirea elevilor şi o apreciază prin note....

Terapia generală și specifică în diferitele tulburări de limbaj

În terapia tulburărilor de limbaj există o serie de metode şi procedee de ordin general dar şi unele specifice pentru fiecare tulburare în parte....

Terapia Tulburărilor de Limbaj

TERAPIA DISLALIEI 1. Principiile terapiei logopedice Principiile urmate în cursul terapiei dislaliei sunt următoarele : - respectarea...

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Te-ar putea interesa și

Dezvoltarea vocabularului prin activități extracurriculare la nivelul învățământului primar

ARGUMENT Procesul instructiv-educativ presupune crearea unei relații temeinice între activitățile școlare și cele extracurriculare, cele din urmă...

Memorizarea in cadrul domeniului limbă și comunicare la preșcolari. Abordare didactică

INTRODUCERE Grădinița trebuie să fie pentru copii un loc plăcut,un spațiu dorit, cu activități care să-i implice, să le ofere posibilitatea de a...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Testarea Adaptivă ca Factor de Optimizare a Procesului de Instruire în Învățământul Universitar

INTRODUCERE Actualitatea temei. în ultimele trei decenii în lumea educaţiei s-au produs schimbări de ordin principial, ca reacţie la...

Specificul evaluării didactice în învățămăntul preșcolar

Educaţia timpurie, ca primă treaptă de pregătire pentru educaţia formală, asigură intrarea copilului în sistemul de învăţământ obligatoriu (în...

Proiect didactic-română, grupa mijlocie

Proiect didactic Data: 28.02.2013 Propunatoare: Grupa:mijlocie Educatoare: Dobrila Maria Activitatea: educatie pentru societate Prof. metodist:...

Ai nevoie de altceva?