Proiect de lecție

Seminar
8/10 (3 voturi)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 4 în total
Cuvinte : 1471
Mărime: 11.55KB (arhivat)
Publicat de: Sandra Danilă
Puncte necesare: 0

Extras din seminar

- Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Familiarizarea cu unele concepte ale teoriei “homo oeconomicus”, adaptate pentru lumea adolescentei. Teoria nevoilor: nevoile reale vs. nevoile induse, nevoile materiale vs nevoile sociale.

- Relatia între nevoi si mijloace de satisfacere a acestora. Consumul de nevoi. Pretul consumului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa diferentieze nevoile colective ale familiei de nevoile individuale.

- Sa constientizeze mijloacele de satisfacere a nevoilor individuale.

- Sa exerseze abilitati de gestionare a banilor de buzunar.

STRATEGII DIDACTICE

1.Materiale: creta, tabla, pixuri, hârtie, creioane, tabele privind nevoile si consumurile.

2.Metode didactice: observatia, explicatia, conversatia, discutii de grup, brainstorming, investigatia.

3.Forme de organizare: frontal si individual.

EVALUAREA: Modul în care se realizeaza obiectivele stabilite se urmareste prin:observatia directa la clasa, tehnici autoevaluative, tema de lucru in clasa.

Scenariul activitatii:

Moment organizatoric: se noteaza absentele, se pregatesc materialele, se imparte clasa pe grupuri.-1min

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior: elevii sunt solicitati sa raspunda la urmatoarele intrebari:

- Care a fost subiectul discutat ora trecuta?

- Exista diferente intre oameni? De ce?

- Ce s-ar intmpla daca am avea cu totii aceleasi opinii/puncte de vedere?

Captarea atentiei: Se comenteaza cu elevii afirmatia comuna: “îti dau de mâncare, te îmbrac, casa ai, tu doar trebuie sa înveti si sa fii cuminte”…

Anuntarea temei : astazi la ora de Decizie vom vorbi despre nevoile individuale si despre nevoile familiei, despre “banii de buzunar” si modul de gestionare a acestora.

Desfasurarea lectiei:

Se introduce, pe fondul discutiei despre nevoi si cheltuielile pentru satisfacerea acestora, urmatoarea sarcina: sa evaluam împreuna care sunt nevoile colective, ale familiilor si sa încercam sa determinam care sunt nevoile individuale ale fiecarui adolescent. Pentru a face sarcina mai clara avem nevoie de un tabel (anexa 1). In partea lui stânga se va gasi coloana“nevoile familiei”. Ea va fi cea care se va completa prima. Pe rânduri se va mentiona tot ceea ce adolescentul crede ca are nevoie o familie (parinti + copil/copii) pentru o viata decenta. Inainte de a trece la completarea coloanei se precizeaza ca referintele nu sunt teoretice si ca acele nevoi sunt realmente ale familiei lui, asa cum le cunoaste el. Daca unul din parinti, de exemplu, este fumator, este evidenta nevoia de tigari. Daca mama îsi vopseste parul, este evidenta nevoia periodica de coafor. Daca exista masina, trebuie mentionat daca ea este folosita zilnic sau doar ocazional, la sfârsit de saptamâna sau mai rar, ca nevoie de benzina si piese de schimb etc.etc. Elevii trebuie sa înteleaga ideea ca în majoritatea cheltuielilor pe care le impun aceste nevoi se regaseste si el în calitate de consumator de resurse banesti din bugetul familiei. Se poate chiar identifica marcînd cu un semn acel capitol de nevoi în care se recunoaste ca participant la cheltuielile generale(*). Dupa ce a fost completata coloana din stânga, se trece direct la coloana din dreapta, “nevoile mele”. Aici, fiecare din elevi este rugat sa-si mentioneze propriile nevoi, individuale, asa cum le constientizeaza el însusi. Acestea, evident, sunt diferite de cele care îi sunt asigurate deja prin consumul familial, evidentiat în stânga. De exemplu, daca este pasionat de muzica, are nevoie de un aparat propriu, radiocasetofon sau CD Player, si de înregistrari, casete audio si compact-discuri. Sau, daca face sport, joaca fotbal în mod organizat la vreun club sportiv, are nevoie de echipament. Sau, daca apreciaza ca varietatea de haine cu care se îmbraca este prea saraca, are nevoie de câteva piese noi în garderoba. Evident ca aici poate fi vorba de foarte multe nevoi. Toate cele mentionate înainte au expresie financiara. Exista însa si nevoi care nu solicita cheltuieli banesti, precum nevoia de timp liber de petrecut cu prietenii sau nevoia de afectiune, de dragoste. Se sugereaza, însa ca este vorba doar de acele nevoi care ar putea fi satisfacute în termeni concreti, care au expresie în bani. De asemenea, se pot identifica, prin marcarea cu un semn particular, nevoile care sunt acceptate si finantate de parinti (**)

Preview document

Proiect de lecție - Pagina 1
Proiect de lecție - Pagina 2
Proiect de lecție - Pagina 3
Proiect de lecție - Pagina 4

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Plan de lecție

SCOP: - Dezvoltarea capacitatii de intelegere a sinelui. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Sa stapaneasca elementele cheie ale identitatii de sine -...

Proiect de lecție

SCOP - Analiza raporturilor dintre analiza riscurilor si tipurile de relatii care pot produce comportamente periculoase pentru sine. OBIECTIVE...

Învățarea - teorii ale învățării - identificarea stilurilor de învățare

Învăţarea este o activitate fundamentală, alături de joc, muncă şi creaţie, specifică fiecărei etape de vârstă, care se manifestă cu preponderenţă...

Proiect de lecție - 3

SCOP: - Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Sa aiba o reprezentare...

Relațiile Interpersonale și Rolul Lor în Formarea și Dezvoltarea Personalității

În literatura de specialitate există numeroase definiţii ale personalităţii, fiecare surprinzând câteva aspecte fundamentale ale acestui concept...

Studiul de caz - modele și teorii de analiză a personalității

1. De ce studiem teoriile personalitatii? Fiecare teorie ofera o imagine tentanta asupra naturii umane concluziile lor fiind bazate de cele mai...

Creștere - Dezvoltare - Învățare

1. Prin creştere înţelegem acumulările cantitative ale dimensiunilor corporale. Dezvoltarea şi maturaţia reprezintă noţiuni calitative referitoare...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI ANALIZA PRODUSELOR ACTIVITĂTII UNUI ELEV a)Testul „Luscher” - I.A.-12 ani Utilizand mult culoarea albastra, putem spune...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Portofoliu de Evaluare Finală

I. Psihologia educaţiei I.1. Stilurile de invatare I.2. Identificarea stilurilor de invatare al fiecarui elev din cls. XI A I. 1. STILURILE DE...

Noțiunile de Geometrie Predate la Clasele I-II

INTRODUCERE Lucrarea de fata se intituleaza “Notiunile de geometrie predate la clasele I-II², si da o scurta introducere la câteva din notiunile...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Proiect de lecție

PROIECT DE LECTIE Date generale: Student: STOICA ROXANA Facultatea: ELECTRONICA, TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI. Anul de studiu: 4...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe

A. DATE GENERALE - Disciplina: Electronica digitala - Clasa: a XI-a H - Unitatea de învăţare: Circuite logice combinationale in tehnologiile TTL...

Ai nevoie de altceva?