Proiect de lecție

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1583
Mărime: 18.67KB (arhivat)
Publicat de: Iacob Mitu
Puncte necesare: 7
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Manoliu Mihaela

Extras din proiect

PROFESOR :

SCOALA GIMNAZIALA FUNDEANU

Obiectul:Limba si literatura romana

Subiectul :”D-l Goe…” de I. L. Caragiale- CARACTERIZAREA PERSONAJELOR

Clasa :a VI-a A

Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte

Durata:1h

OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.4, 2.4, 3.2, 4.1

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei, toti elevii vor fi capabili:

O1.-sa identifice trasaturile de caracter ale personajelor;

O2.-sa precizeze modalitatile de caracterizare;

O3.-sa compare personajul principal cu alt personaj, din alta schita.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, observatia dirijata, jocul de rol.

Materiale si mijloace didactice: fise cu fragmente din “D-l Goe…” de I. L. Caragiale, C.D. cu fragmente din filmul “Vizita…”de I. L. Caragiale, flipchart, planse realizate de elevi.

Evenimente instructionale Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare

1.Captarea atentiei Notez absentele si le solicit elevilor sa se pregateasca pentru ora.

Elevii isi pregatesc manualul, caietele de clasa si de teme. conversatia/ frontal

2.Verificarea temei Solicit cativa elevi sa citeasca tema, corectand eventualele greseli.

Elevii isi corecteaza tema. conversatia/ frontal

3. Reactualizarea

cunostintelor dobandite anterior Ii intreb pe elevi care sunt personajele in “D-l Goe…”.

Ii intreb pe elevi cum se clasifica personajele in functie de importanta lor in opera.

Elevii raspund.

Elevii raspund conversatia/ frontal

conversatia/

frontal

4.Comunicarea subiectului si a obiectivelor noii invatari Prezint elevilor obiectivele propuse, intr-o forma adecvata. Notez titlul lectiei pe flipchart.

Elevii sunt atenti si isi noteaza titlul lectiei in caiete explicatia/ frontal

5.Dirijarea invatarii si

a obtinerii performantei O1.-Ii impart pe elevi in cinci grupe. Una dintre grupe va interpreta un fragment din schita “D-l Goe…” de I. L. Caragiale. Dupa aceea, cele cinci grupe vor primi fise cu fragmente din “D-L Goe…” si vor avea ca sarcina de lucru identificarea a trei trasaturi ale personajului principal Goe (trei grupe) si ale personajelor secundare (doua grupe), indicarea mijloacelor de caracterizare, pe baza fiselor si pe baza fragmentului interpretat. Elevii din prima grupa interpreteaza fragmentul din “D-l Goe…”, dupa care ceilalti rezolva sarcinile de lucru, identificand trasaturile de caracter ale personajelor , pe textele date. Grupele isi prezinta concluziile prin completarea unor planse. jocul de rol, exercitiul, observatia dirijata/ frontal si pe grupe

Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare

O2.-Discut concluziile prin prezentarea mijloacelor de caracterizare ale personajelor.

Elevii isi noteaza in caiete concluziile prezentate. conversatia, explicatia/

frontal Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare

O3- Le spun elevilor ca vor viziona un fragment dintr-o alta schita de I.L. Caragiale.

Ii intreb pe elevi daca recunosc opera literara respectiva si personajele.

Ii intreb pe elevi ce asemanari/ deosebiri cred ei ca exista intre Goe si Ionel. Notez asemanarile/ deosebirile.

Elevii sunt atenti si vizioneaza fragmentul din “Vizita…”

Elevii raspund

Elevii raspund si noteaza in caiete. conversatia/

frontal

conversatia/

frontal

conversatia,/

frontal

Evaluarea se face pe baza fisei de evaluare

Preview document

Proiect de lecție - Pagina 1
Proiect de lecție - Pagina 2
Proiect de lecție - Pagina 3
Proiect de lecție - Pagina 4
Proiect de lecție - Pagina 5
Proiect de lecție - Pagina 6
Proiect de lecție - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de Lecție

CLASA: I ARIA CURICULARA: Limba româna UNITATEA DE ÎNVATARE: Prepozitia- unitate a comunicarii TEMA LECTIEI: Sunetul si litera „c” mic de tipar...

Proiect de lecție

Unitatea de invatamant:Scoala superioara comerciala”Nicolae Kretzulescu” Studenta: Vulpe Daniela Elena Disciplina de studiu: Economie Data:...

Proiect de lecție - legea lui Arhimede

Scoala Generala Nr. 59 Bucuresti Prof. Disciplina: FIZICĂ Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Clasa: a VIII- a Tema:Legea...

Proiect de lecție - Limbă și comunicare

Aria curriculară: Limbă şi comunicare Clasa: a III - a Nivelul clasei: ridicat Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei:...

Proiect de lecție - limba română

SCOALA: Nr.13 CLASA:a VI-a DATA: 29.04.2005 PROFESOR: PROPUNATOR: OBIECT:Limba românã SUBIECT:Subiectul TIPUL LECTIEI: Insusire de noi...

Educația Fizică

I. Sensul pedagogic al noțiunii de educație fizică La dezvoltarea integral-vocaționalistă a personalității un rol specific îl are educația fizică....

Formele educației - criterii de selecție și organizare a conținuturilor curriculare

În cursul existenţei sale, fiecare persoană este supusă unui ansamblu de influenţe care se succed sau se îmbină armonios. Unele au un caracter...

Unitățile majore de relief - Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 1, Bistrița Propunătoare: Hădărău Denisa Data: 16.03.2018 Clasa: a IV-a Aria curriculară: Om si...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI ANALIZA PRODUSELOR ACTIVITĂTII UNUI ELEV a)Testul „Luscher” - I.A.-12 ani Utilizand mult culoarea albastra, putem spune...

Portofoliu de evaluare finală - identificarea profilului intelectual al unui adolescent

I. ELEMENTE SEMNIFICATIVE DIN PORTOFOLIILE DISCIPLINELOR DPPD 1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI - IDENTIFICAREA PROFILULUI INTELECTUAL AL UNUI ADOLESCENT...

Portofoliu de Evaluare Finală

I. Psihologia educaţiei I.1. Stilurile de invatare I.2. Identificarea stilurilor de invatare al fiecarui elev din cls. XI A I. 1. STILURILE DE...

Noțiunile de Geometrie Predate la Clasele I-II

INTRODUCERE Lucrarea de fata se intituleaza “Notiunile de geometrie predate la clasele I-II², si da o scurta introducere la câteva din notiunile...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Proiect de lecție

PROIECT DE LECTIE Date generale: Student: STOICA ROXANA Facultatea: ELECTRONICA, TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI. Anul de studiu: 4...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Proiect didactic - lecție de transmitere de cunoștințe

A. DATE GENERALE - Disciplina: Electronica digitala - Clasa: a XI-a H - Unitatea de învăţare: Circuite logice combinationale in tehnologiile TTL...

Ai nevoie de altceva?