Proiect de lecție - zaharide

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 3 în total
Cuvinte : 406
Mărime: 8.70KB (arhivat)
Publicat de: Tudor-Todor Pașca
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Data: 4.04.2011

Clasa: a XII-a C

Tema: Zaharide

Disciplina: Chimie

Tipul de lectie: Transmitere si insusire de noi cunostinte

Scopul lectiei: Insusirea cunostintelor referitoare la ZAHARIDE.

Strategie didactica:

-metode de invatamant: conversatia(de reactualizare, euristica si de fixare),expunerea (descrierea, explicatia).

-mijloace de invatamant : mijloace informatice (calculatorul),de substitutie (fotografii,scheme),caietul, creta,tabla.

-forme de organizare a elevilor :frontala,colectiva.

MOMENTELE LECTIEI OBIECTIVELE LECTIEI CONTINUTUL LECTIEI OBSERVATII

1.Moment organizatoric

(4 min.)

2.Reactualizarea cunostintelor

(5 min.)

3.Anuntarea noii teme.

(30 sec.)

Captarea atentiei Autoprezentarea studentului, scopul sustinerii lectiei de catre student,prezenta,pregatirea caietelor pt.luarea de notite.

Definirea notiunii de zaharide, amintirea celorlalte denumiri, precum si clasificarea acestei clase de substante.

Titlul lectiei: Zaharide

(monozaharide si dizaharide) Am constatat ca elevii au fost receptivi la imaginile prezentate,

acestia amintindu-si in cadrul exercitiilor recapitulative,

surse de mono- si dizaharide.

4.Prezentarea materialului nou

(26 min.)

5.Fixarea cunostintelor obtinute.

(5 min.)

6.Evaluarea cunostintelor

(10 min.) O1. Sa formuleze o definitie a zaharide- lor cunoscand pro-

prietatile si clasifica-

rea acestora.

O2.Sa diferentieze notiunile de mono- si di-zaharide,pe baza definitiilor,a proprie-

tatilor si a caracteri- zarii reprezentantilor acestor clase.

O3. Sa deduca,pe baza proprietatilor fizice prezentate, care ar fii cele mai importante surse de glucoza si zaharoza, precum si utilizarile acestora in organism si industrie.

O4. Sa raspunda corect intrebarilor ce urmeaza a fi adresate in cadrul testului de verificare.

O5. Motivarea elevilor. A fost data o definitie a glucidelor si au fot amintite cele mai importante proprietati fizice ale acestora.Clasificarea a fost facuta pe baza cunostintelor anterioare ale elevilor.

Cadrul didactic schiteaza pe tabla structurile liniare si ciclice ale principalilor compusi mono- si di- glucidici,explicand modul de formare si caracteristicile fizice ale glucozei ca reprezentant al monozaharidelor, respctiv zaharozei ca reprezen-

tant al dizaharidelor.

Atat datorita informatiilor prezentate anterior,cat si a celor din cultura generala a elevilor,s-a putut ajunge la enuntarea catorva dintre potentialele surse ale substantelor respective si a importantei acestor compusi pentru functionarea organismului uman,aceste curiozitati fiind ulterior notate.

O rezumare a continutului prezentat a fost facuta impreuna cu clasa,atat in scopul obtinerii unui caificativ bun,cat si pentru o mai buna imprimare a cunostintelor.

Elevii au primit doua seturi de exercitii ;intr-unul din ele,cei evaluati noteaza pe foaie varian-

ta corecta,iar la cel de-al doilea

Preview document

Proiect de lecție - zaharide - Pagina 1
Proiect de lecție - zaharide - Pagina 2
Proiect de lecție - zaharide - Pagina 3

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Zaharide.doc

Alții au mai descărcat și

Plan de lecție - istorie

Data: 11.03.2011 Clasa: a VII-a A Obiectul: Istorie Tema: Primul Război Mondial Lecţia: Începutul războiului: frontul şi spatele frontului...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Proiecte Pedagogice

Propunător: Data: 01/04/2008 Clasa: a X- a E Liceul: Liceul Teoretic "Mihai Eminescu", Bacău Disciplina: Chimie organică Unitatea de...

Portofoliu didactic - alchene - proprietăți chimice

Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” Bacău Profesor: Disciplina: Chimie Clasa. A XI-a Subiectul lecţiei: Alchene – proprietăţi chimice (reacţia de...

Monozaharide - proiect de lecție

DATA: 23.03.2017 CLASA: a XI-a C DISCIPLINA: Chimie TITLUL LECȚIEI: Monozaharide TIPUL LECȚIEI: de comunicare și asimilare de noi cunoștiințe...

Plan de lecție - practică tehnologică - monozaharide

Student: Codreanu Alexandru, student în anul III, specializarea „Chimie şi Petrochimie în Protecţia Mediului” al Facultăţii de Chimie Aplicată şi...

Plan de lecție - practică tehnologică - polizaharide

Elemente esenţiale de conţinut ştiinţific: - Definirea noţiunii de polizaharide - Exemple esenţiale de polizaharide - Structura polizaharidelor,...

Ai nevoie de altceva?