Monozaharide - proiect de lecție

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 1148
Mărime: 33.59KB (arhivat)
Publicat de: Moise Alexe
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

DATA: 23.03.2017

CLASA: a XI-a C

DISCIPLINA: Chimie

TITLUL LECȚIEI: Monozaharide

TIPUL LECȚIEI: de comunicare și asimilare de noi cunoștiințe

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să opereze cu noțiunile de: zaharide, aldoze, cetoze, glucoză, fructoză, anomeri, hidoxil glicozidic, pe baza informațiilor primite de la profesor;

O2: Să identifice și să recunoască grupele funcționale prezente în zaharide;

O3: Să scrie corect formulele de structură ale glucozei și fructozei, pe baza cunoștiințelor noi învățate;

O4: Să clasifice monozaharidele după natura grupei carbonil și după numărul atomilor de carbon din moleculă;

O5: Să răspunda corect la fișele de activitate individuală, pe baza cunoștiinșelor dobândite, pe parcursul lecției;

O6: Să cunoască importanța biologică a unor monozaharide.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

- METODE DIDACTICE: conversatia, explicatia, învățarea prin descoperire dirijată, observația;

- MIJLOACE DIDACTICE: cretă, tablă, manual, videoproiector, prezentare Power Point, fișe de activitate individuală;

- FORMA DE ORGANIZARE: frontal.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea

a. Organizarea lecției (moment organizatoric)

- Verifică dacă sunt asigurate condițiile didactico-materiale optime desfășurării lecției;

- Prezența elevilor;

- Pregătirea materialului didactic. Pregătirea pentru lecție Observarea comportamentului elevilor

b. Anunțarea titlului și scopului lecției

Anunță subiectul lecței și îl notează pe tablă pentru captarea atenției: Zaharide. Monozaharide Își notează titlul în caiet Observarea compartamentului elevilor

c. Transmiterea coținutului lecției Profesorul începe lecția propriu-zisă prin captarea atenției și sensibilizarea elevilor. Pentru a capta atenția elevilor se aduce la cunoștință importanța vitală pe care o au zaharidele asupra viețuitoarelor, chiar prin definiția acestora: Zaharidele sunt compuși organici naturali care intră în compoziția celulelor vii, reprezentând factorii principali din hrana oamenilor și a animalelor.

Profesorul notează pe tablă formula generală a zaharidelor.

Apoi, profesorul îi informează despre sinteza monozaharidelor în procesul de fotosinteză și notează pe tablă ecuația chimică. Totodată, le comunică despre degradarea oxidativă a glucidelor cu eliberare de energie și scrie ecuația reacției chimice.

În continuare, continuă cu clasificarea zaharidelor, urmând să se oprească asupra monozaharidelor (definiție, generalități, nomenclatură, clasificare, izomerie și structură).

Aceste caracteristici ale monozaharidelor sunt prezentate atât pe cale orală de catre profesor, cât și prin intermediul videoproiectorului, pentru ca elevii să fie cât mai captați, să vizualizeze și să rețină mai ușor structurile monozaharidelor. Profesorul explică noțiunile și se folosește de metodele moderne de predare-învățare pentru ca elevii să înțeleagă cât mai bine lecția.

Profesorul împarte elevilor fișe cu structurile monozaharidelor, pentru ca elevii să se folosească de acestea la nevoie.

Elevii ascultă atenți explicațiile profesorului, își notează în caiet noțiunile discutate la oră (definiții, clasificare, izomerie, structuri etc).

Aceștia pun întrebări unde este cazul sau unde nu înțeleg.

Elevii vizualizează structurile monozaharidelor, dar și le notează și în caiete. Ei primesc din partea profesorului fișe cu structurile celor mai importante monozaharide din seria D (aldoze și cetoze).

Aprecieri ale răspunsurilor elevilor; observarea comprtamentului lor

Bibliografie

1. Elena Alexandrescu, Mariana Nedelcu, Viorica Zaharia, Manual de Chimie pentru clasa a XII-a, LVS Crepuscul, 2003.

2. Elena Alexandrescu, Mariana Nedelcu, Viorica Zaharia, Manual de Chimie pentru clasa a XI-a, LVS Crepuscul, 2006.

3. Ion Baciu, Daniela Bogdan, Ștefan Tomas, Manual de Chimie pentru clasa a XI-a, Mistral Info Media, 2006.

4. Elena Alexandrescu, Doina Dănciulescu, Chimie Organică pentru liceu, LVS Crepuscul, 2012.

5. Florin-Dan Irimie, Elemente de biochimie, Erdélyi Hiradó, 1998.

6. Marius Bojiță, Ovidiu C., Luminița O., Brândușa T., Valentin Z., Chimie organică, Teste pentru admiterea la facultățile de Medicină, Medică Dentară și Farmacie, Ed. Medicală Universitară ''Iuliu Hațieganu'', 2012.

Preview document

Monozaharide - proiect de lecție - Pagina 1
Monozaharide - proiect de lecție - Pagina 2
Monozaharide - proiect de lecție - Pagina 3
Monozaharide - proiect de lecție - Pagina 4
Monozaharide - proiect de lecție - Pagina 5
Monozaharide - proiect de lecție - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Monozaharide - proiect de lectie.docx

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Plan de lecție - practică tehnologică - monozaharide

Student: Codreanu Alexandru, student în anul III, specializarea „Chimie şi Petrochimie în Protecţia Mediului” al Facultăţii de Chimie Aplicată şi...

Ai nevoie de altceva?