Proiect didactic Substantivul

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Psihopedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 17 în total
Cuvinte : 1908
Mărime: 684.77KB (arhivat)
Publicat de: Letitia Petcu
Puncte necesare: 0

Extras din proiect

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Scoala Gimnaziala

CLASA: a III-a

PROF. INV. PRIMAR:

ARIA CURRICULARĂ: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romane

SUBIECTUL LECȚIEI: Substantivul

TIPUL LECȚIEI: recapitularea și sistematizarea cunoștințelor ( predarea integrată a lecției)

COMPETENTE SPECIFICE :

1.1.Extragerea unor informatii de detaliu dintr-un text literar;

1.2.Deducerea sensului unui cuvant prin raportare la mesajul audiat;

2.3.Prezentarea unei activitati realizate individual sau in grup;

3.1.Extragerea unor informatii de detailiu din texte literare;

3.3.Formularea unei pareri despre personajele unei povestiri

Obiective operaționale:

O1: să utilizeze achizițiile lexicale însușite pe baza lecturării textului narativ „Poveste cu tâlc“, în contexte variate, pe parcursul orei;

O2: să citească corect, fluent, cursiv, expresiv textul dat și să evidențieze morala acestuia;

O3: să identifice substantivele comune și proprii din fragmentele date;

O4: să schimbe numărul substantivelor;

O5: să găsească cuvinte cu înțeles asemănător și opus pentru substantivele date;

O6: să alcătuiască propoziții cu substantive date;

O7: sa raspunda la intrebari;

O8: să participe cu interes la lecție;

Strategia didactică:

- Metode si procedee : lectura, explicația, exercițiul, conversația euristică, observația, problematizarea, munca independentă, metoda ciorchinelui, metoda cadranelor.

- Forme de organizare: frontal, individual, în echipă, pe grupe;

- Resurse materiale: videoproiector, flipchart, planșă didactică-Substantivul, fișe de lucru, fișe de evaluare, markere, text suport „ Poveste cu tâlc”, personaje de poveste ce oferă elevilor plicurile cu sarcinile de lucru ;

- Forme si tehnici de evaluare : observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

Etapele

lecției Ob.

op. Conținutul Strategii didactice Evaluare

Metode și procedee Mijloace de invatamant Forme de organizare

1. Moment

organizatoric - Se asigură condițiile și materialele necesare desfășurării lecției.

- Elevii își pregătesc manualul și caietele necesare orei de Limba si literatura romana.

- Elevii sunt grupati in 4 echipe. conversația caiete

frontală observarea sistematică

2. Verificarea temei și a

cunoștințelor dobandite anterior

- Se verifică tema cantitativ și calitativ (in mod selectiv).

- Un copil va citi rezolvarea exercitiului , iar ceilalti se vor verifica.

Conversația

explicatia

caietele de temă

Orala

frontală Frontala

individuala

aprecieri verbale

3. Captarea atenției

O8

Captarea atentiei se face prin distribuirea fiecarei echipe a unei fise pe care este scrisa o strofa ce contine cuvinte care au aceeasi forma, dar inteles diferit. ( ANEXA 1)

Se cere elevilor sa citeasca cerinta si sa o rezolve.

Este numit un elev de la fiecare echipa sa citeasca rezolvarea.

Conversația

Explicația

Problematizarea

Fise de lucru

Pe grupe

frontal

Aprecieri verbale

Bibliografie

- Mădălina,Bogdan,2005,-Gramatica practică pentru ciclul primar, Ed.Coresi;

- Nuța, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, București, Editura Aramis, 2002;

- Pițilă, Teodora; Mihăilescu, Cleopatra, Limba și literatura română, manual pentru clasa a IV-a, București, Editura Aramis, 2006;

- Iordăchescu, C. - Exerciții de limba română pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitești, 1998

Preview document

Proiect didactic Substantivul - Pagina 1
Proiect didactic Substantivul - Pagina 2
Proiect didactic Substantivul - Pagina 3
Proiect didactic Substantivul - Pagina 4
Proiect didactic Substantivul - Pagina 5
Proiect didactic Substantivul - Pagina 6
Proiect didactic Substantivul - Pagina 7
Proiect didactic Substantivul - Pagina 8
Proiect didactic Substantivul - Pagina 9
Proiect didactic Substantivul - Pagina 10
Proiect didactic Substantivul - Pagina 11
Proiect didactic Substantivul - Pagina 12
Proiect didactic Substantivul - Pagina 13
Proiect didactic Substantivul - Pagina 14
Proiect didactic Substantivul - Pagina 15
Proiect didactic Substantivul - Pagina 16
Proiect didactic Substantivul - Pagina 17

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic Substantivul.docx

Alții au mai descărcat și

Psihicul și Caracteristicile Acestuia

Dictonul socratic „nosce te ipsum” („cunoaste-te pe tine însuti”) reprezinta un punct de plecare în dezvoltarea ulterioara a stiintelor. Socrate,...

Clasificarea tulburări de limbaj

II.TULBURARILE DE LIMBAJ 2.l. LIMBAJUL 2.l.l. DEFINITII Limbajul este definit cel mai adesea ca fiind activitatea psihica de comunicare intre...

Handicapul de Limbaj

Constituirea logopediei Logopedia face parte si ea din sistemul stiintelor psihopedagogiei speciale si poate fi apreciata ca fiind un domeniu...

Te-ar putea interesa și

Aspecte Privind Obținerea unui Aliment Funcțional nou pe Bază de Iaurt și Polen

ARGUMENT Industria alimentară este una dintre principalele ramuri ale economiei naționale, având ca obiect fabricarea de produse alimentare...

Reacții chimice - rolul experimentului de laborator în studiul reacțiilor chimice la gimnaziu

INTRODUCERE „ Lucrul cel mai minunat cu care ne putem întâlni este misterul. La baza artei si stiintei adevarate se afla emotia primara. Cel care...

Activități Independente sub Formă de Experiment Organizate la Studiul Metalelor în Gimnaziu

INTRODUCERE Metalele au fost cele care au însoţit pas cu pas evoluţia civilizaţiei umane. Cunoaşterea metalelor a permis omului primitiv să-şi...

Aspecte Metodologice ale Însușirii Categoriilor Gramaticale de Gen și Număr ale Substantivului la Elevii din Învățământul Primar

CAPITOLUL I. INTRODUCERE I.1. Importanta studierii limbii române în ciclul primar Limba româna reprezinta în esenta continuarea limbii latine...

Contribuția jocurilor didactice cu caracter gramatical la educarea limbajului

CAPITOLUL I INTRODUCERE 1.1. MOTIVAREA ALEGERII TEMEI “Limba este tezaurul cel mai preţios pe care-l moştenesc copiii de la părinţi, depozitul...

Învățământul Primar

CAP. I. Introducere 1.1. Învăţământul primar în contextul actual „Formarea şi dezvoltarea profilului moral cu dimensiune axiologică a...

Plan de lecție - reacții chimice

Data : Clasa : a VIII A Tema : Substanţe compuse Tipul : Lecţie de formare a unor deprinderi de muncă intelectuală Conţinut conceptual :...

Proiect didactic limba română - substantivul

PROFESOR : OBIECTUL: Limba si literatura romana CLASA: a-VI-a SUBIECTUL LECTIEI : Substantivul TIPUL LECTIEI : de consolidare a cunostintelor...

Ai nevoie de altceva?