Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Limba Română
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 9 în total
Cuvinte : 4457
Mărime: 33.96KB (arhivat)
Publicat de: Viviana Mocanu
Puncte necesare: 7
Scene reprezentative pentru caracterizarea lui Ilie Moromete în romanul “Moromeţii”, vol. I.

Extras din proiect

DATA: 22.05.2013

PROFESOR:

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

CLASA: a IX – a F

SUBIECTUL: Scene reprezentative pentru caracterizarea lui Ilie Moromete în romanul “Moromeţii”, vol. I.

TIPUL LECȚIEI: mixtă

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare

2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor

3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente/ literare

4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

VALORI SI ATITUDINI

• Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii

• Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate

• Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția și valorile literaturii române

• Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare și a încrederii în propriile abilități de comunicare

• Abordarea flexibilă și tolerantă a opiniilor și a argumentelor celorlalți

• Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba maternă și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural

• Dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Aplicarea achizițiilor lingvistice în receptarea mesajelor orale și scrise, cu explicarea rolului acestora în reliefarea mesajului

1.3. Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog, în vederea realizării unei comunicări eficiente şi personalizate;

1.4. Utilizarea adecvată a tehnicilor de redactare, în vederea realizării unei comunicări eficiente şi personalizate;

2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în textele studiate;

2.3. Compararea propriei interpretări a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici şi istorici literari;

3.1. Analiza relațiilor dintre o operă studiată și contextul cultural în care a apărut aceasta

3.2. Integrarea cunoştinţelor privind limba şi literatura română într-o viziune coerentă asupra culturii româneşti.

4.1. Adecvarea tehnicilor si strategiilor argumentative la situații de comunicare diverse (scrise sau orale)

4.2. Compararea și evaluarea unor argumente diferite, pentru a formula unor judecăți proprii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A) Cognitive: la sfârșitul activității didactice elevii vor fi capabili:

- să argumenteze încadrarea romanului într-un curent literar și în contextul epocii;

- să precizeze semnificația titlului;

- să prezinte tema principală a romanului;

- să analizeze scenele reprezentative pentru evidenţierea trăsăturilor lui Ilie Moromete;

B) Afective:

- să participe activ la desfășurarea lecției;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode și procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, brainstormingul; conversaţie euristică, învăţare prin descoperire, problematizarea, metoda ciorchinelui;

b) Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală, pe grupe;

c) Mijloace de învățământ și materiale didactice: - Limba şi literatura română, manual pentru clasa a IX-a, autori Eugen Simion, Florina Rogalski, Daniel Cristea - Enache, Andrei Grigor, Ed. Corint, 2008,

- fișe de lucru, tabla;

d) Resurse: romanul Moromeții de Marin Preda, vol. I;

Capacitățile receptive normale ale elevilor;

Timp de lucru: 50 min.

1. Organizarea clasei: absențe, disciplină, pregătirea mijloacelor didactice și organizarea colectivului de elevi pentru lecție. (1 min.)

2. Verificarea conținuturilor însușite anterior (5 min)

Se verifică cantitativ și calitativ tema pentru acasă.

Prin activitate frontală se actualizează caracteristicile romanului postbelic, realist obiectiv, precum şi trăsăturile prin care romanul „Moromeții” de Marin Preda se încadrează în această tipologie.

3. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale: (1 min.)

Se anunță titlul lecției și se precizează obiectivele urmărite.

4. Desfăşurarea activităţii ( 30 min.)

Se distribuie fişele cu extrase din roman şi se fac precizările necesare. Pe baza fişelor selectate se structurează lecţia. Elevii vor citi textele şi vor comenta scenele prezentate (scena cinei, scena întâlnirii duminicale din Poiana lui Iocan, scena plății ”foncierii”, scena de la „Piatra albă de hotar”).

Din fiecare text suport elevii vor extrage cel puţin o trăsătură a personajului Ilie Moromete, îşi vor argumenta opţiunea şi vor specifica modalitatea de caracterizare.

Vor preciza specificul relaţiei dintre Moromete şi alţi membrii ai familiei sau ai comunităţii (Catrina, cei șase copii, Jupuitu, Cocoşilă, Iocan).

Personajul principal se va contura şi din precizarea acelor trăsături pe care le-au identificat elevii în timpul discutării subiectului în orele anterioare. Se notează la tablă trăsăturile numite de elevi.

5. Asigurarea feedback-ului (a conexiunii inverse)

Se face pe parcursul întregii ore („Da!”, „Bine!”, „Mai departe!”, „Sigur!”, „Continuă!” etc.)

Se dă ca sarcină de lucru identificarea trăsăturilor personajului principal Ilie Moromete, din următoarea listă, motivându-se alegerea făcută prin indicarea unei situaţii în care apare respectiva trăsătură:

Independent, slugarnic, inventiv, ironic, comunicativ, zgârcit, laş,

orgolios, patriot, violent, umil, mândru, curios, făţarnic, activ,

vesel, trist, contemplativ, răutăcios, responsabil, indiferent, milos,

6. Evaluarea performanțelor

Se fac aprecieri asupra gradului de participare a elevilor la activitate şi se notează elevii care au avut o contribuţie considerabilă la desfăşurarea orei.

7. Asigurarea retenției și transferului

Se dă ca temă pentru acasă un eseu de 2 - 3 pagini, despre particularităţile de construcţie a unui personaj din romanul Moromeţii de Marin Preda, aplicând Fișa-tip pentru caracterizarea unui personaj literar (Anexa 3).

Bibliografie

Emanuela Ilie, Elemente de didactica a literaturii române, Ed. Universității Al. I. Cuza, Iași, 2007;

Emanuela Ilie, Didactica literaturii. Metode, Ed. Panfilius, Iași, 2006;

Margareta Onofrei, Literatura română - Eseuri pentru clasele IX- XII, Ed. Booklet, 2011;

Romanul Moromeţii, vol. I, Ed. Gramar, 2000 ;

Preview document

Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 1
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 2
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 3
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 4
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 5
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 6
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 7
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 8
Proiect didactic clasa a 9-a Moromeții - Pagina 9

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic Clasa a 9-a Morometii.doc

Alții au mai descărcat și

Moromeții - Marin Preda

CAPITOLUL I INTRODUCERE - ARGUMENTARE : Prin vasta sa activitate de prozator, eseist, dramaturg, editor şi traducător, Marin Preda a rămas până...

Tipuri de Roman în Perioada Postbelică

1. Premisă 1. Destinul romanului românesc în perioada postbelică, al literaturii în întregul ei, a stat sub semnul seismelor ideologice, sociale...

Proiect didactic limba română - substantivul

PROFESOR : OBIECTUL: Limba si literatura romana CLASA: a-VI-a SUBIECTUL LECTIEI : Substantivul TIPUL LECTIEI : de consolidare a cunostintelor...

Moromeții de Marin Preda

Motto :"Dacă aş şti că efortul pentru scrierea unui roman mă poate costa viaţa, mi-aşi lua toate măsurile de siguranţă pentru a înlătura o...

Moromeții - Marin Preda

Romanul este o specie epica de mari dimensiuni, cu o constructie ampla si actiune complexa, derulata pe mai multe planuri, cu intrigi paralele, cu...

Proiect de lecție - predicatul

Data:11.05.2011 Profesor: Clasa: a VII-a Aria curriculara: Limba si comunicare Obiectul: Limba si literatura română Unitatea de invatare:...

Moromeții

Debutul extraordinar al lui Marin Preda ("Intalnirea din pamanturi" -1948) nu l-a impus, pe cat era de asteptat, ca prozator, poate si din...

Marin Preda - Romanul Moromeții

Poetul Mircea Florian Sandru a publicat un poem dedicat lui Marin Preda în revista “ Luceafărul ”, din 15 mai 2002. Poemul este o mică bijuterie şi...

Te-ar putea interesa și

Marin Preda - Romanul Moromeții

Poetul Mircea Florian Sandru a publicat un poem dedicat lui Marin Preda în revista “ Luceafărul ”, din 15 mai 2002. Poemul este o mică bijuterie şi...

Ai nevoie de altceva?