Extras din proiect
Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic „Virgil Madgearu”
Disciplina de studiu: Economia intreprinderii
Data: 26.03.2008
Clasa: X-G
Student:ION ALINA GABRIELA
Profesor coordonator (liceu): Doros Nicoleta
Proiect de lecţie
Unitatea de învăţare (tema): Analiza proceselor economice ale întreprinderii şi elaborarea unor soluţii de optimizare
Subiectul lecţiei: Elaborarea programului economic-baza desfasurarii eficiente a proceselor economice ale intreprinderii
Tipul de lecţie: de predare
Competenţele specifice vizate: - Identificarea şi analiza unor procese economice specifice întreprinderilor
- Compararea proceselor economice din diferite tipuri de întreprinderi
Obiective operaţionale: O1-sa prezinte cel putin 4 parti componente ale programului de activitate pe baza expunerii profesorului
O2 – sa enumere minim 2 etape ale programelor de activitate din cele 4 prezentate de profesor;
O3 – sa caracterizeze minim o etapa ale programelor de activitate a intreprinderii din cele enumerate in clasa
O4 – sa rezolve corect cel putin o intrebare aplicativa pe baza cunostintelor teoretice dobandite in clasa si a notitelor.
Locul desfăşurării lecţiei: sala de clasa
Desfăşurarea lecţiei
Etapele (evenimentele, momentele) lecţiei Obiective operationale Timp alocat (în minute) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace de învăţământ utilizate Modalităţi de evaluare
0. Moment organizatoric 1’ - profesorul solicita elevului de serviciu sa numeasca elevii care lipsesc - elevul de serviciu numeste absentii si sterge tabla
1. Captarea atenţiei 5’ - profesorul propune un brainstorming,pornind de la conceptul de „proces economic ”,pe baza asocierilor de idei(metoda ciorchinelui) - elevii asociaza conceptul de „proces economic ” cu idei proprii
2. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale 2’ - profesorul comunica titlul lectiei „ELABORAREA PROGRAMULUI ECONOMIC-baza desfasurarii eficiente a proceselor economice ale intreprinderii” si il scrie pe tabla
- elevii isi noteaza in caiete titlul lectiei
- expunerea
- tabla
3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare necesare învăţării care urmează 8’ - profesorul realizeaza o verificare a cunostintelor predate in ora anterioara: elevii sunt intrebati cum poate fi definita notiunea de proces economic
- elevii sunt intrebati prin ce se caracterizeaza acest proces
-profesorul solicita exemplificarea a 2-3 procese economice ce pot aparea intr-o intreprindere - elevii raspund la aceste intrebari - conversatia - evaluare pe parcurs
- evaluare orala
-evaluare individuala
4. Comunicarea noilor conţinuturi O1
O2
15’ -profesorul le prezinta definitia programului de activitate al intreprinderii
- profesorul enumera cele 4 etape ale programului economic, respectiv:
1.Elaborarea programelor privind volumul productiei fabricate sau al serviciilor prestate
2.Elaborarea programelor privind aprovizionarea tehnico-materiala si asigurarea cu resurse umane
3.Determinarea costurilor de productie si a volumului desfacerilor
4.Intocmirea bugetului de venituri si cheltuieli - asculta ceea ce li se comunica
- isi noteaza in caiete
- dau exemple - expunerea
- explicatia
- conversatia
Preview document
Conținut arhivă zip
- Elaborarea Programului Economic
- Anexa 1.doc
- FISA CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICA.doc
- proiect de lectie1.doc