Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 2 fișiere: doc, pptx
Pagini : 17 în total
Cuvinte : 1586
Mărime: 3.88MB (arhivat)
Publicat de: Delia P.
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

OBIECTUL: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: “Învățăm să ne comportăm”

SUBIECTUL: Textul narativ (Text suport “Povestea peștișorului Nemo”, după Andrew Stanton)

TIPUL LECȚIEI: comunicare-însușire de noi cunoștințe

SCOPUL: Formarea / dezvoltarea deprinderilor de citire corectă, curentă, conștientă și expresivă; îmbogățirea și activizarea vocabularului

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;

3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;

4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare .

- Dezvoltare personală

2.1.Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

3.1.1. să citească corect un text necunoscut;

( obiectivul este realizat dacă fiecare elev citește corect, în ritm propriu, cel puțin un enunț, cu sprijinul învățătoarei).

3.1.2. să recunoască elementele structurale ale textului ( titlu, autor, alineate, personaje);

(obiectivul este realizat dacă fiecare elev recunoaște cel puțin titlul textului).

3.2.3. să formuleze întrebări și răspunsuri pe baza textului citit;

(obiectivul este realizat dacă fiecare elev formulează cel puțin o întrebare/ un răspuns corect cu sprijin din partea învățătoarei).

3.2.4. să stabilească ordinea logică de desfășurare a evenimetelor;

(obiectivul este realizat dacă fiecare elev ordonează corect cele patru enunțuri , cu sprijin).

4.1.5.să scrie enunțuri/cuvinte după criterii date;

(obiectivul este realizat dacă fiecare elev scrie un enunț corect).

- Dezvoltare personală:

2.1.6.să identifice emoțiile prin care trec personajele;

(obiectivul este realizat dacă elevii participă activ la dialog).

STRATEGIA DIDACTICĂ :

Metode și procedee: lectura explicativă, conversația, exercițiul, observația, jocul didactic, Gândiți, lucrați în perechi, comunicați!

Mijloace de învățământ: laptop, fișe de lucru, markere, material ppt.

Modalități de organizare a colectivului: individual, în perechi, frontal.

Resurse:

- umane: 27 elevi;

- temporale: 45 minute;

- locul de desfășurare: sala de clasă.

Nr.

crt. Etapele lecției / Timp Ob. Op. Activitatea profesorului

Strategia didactică Evaluare

Metode, procedee și tehnici did. Mijloace de înv. Forme de organizare

1. Momentul organizatoric(1`) - Organizez colectivul de elevi, pregătesc materialele necesare, asigur climatul favorabil învățării.

conversația

2. Reactualizarea cunoștințelor și deprinderilor (3`) - Verific cantitativ tema de acasă.

- Solicit elevii să precizeze titlurile unor texte narative pe care le-am studiat.Se poartă o scurtă conversație pe baza acestora.

- Solicit elevii să precizeze valoarea de adevăr a enunțurilor rostite.

conversația

exercițiul

jetoane

markere

frontal

individual

aprecieri verbale frontale și individuale

3. Activitate/discuție introductivă(4`) DP

2.1.1

- Prezint elevilor o secvență de film “Povestea peștișorului Nemo” și inițiez o discuție realizând legătura cu lecția nouă.

conversația

Laptop

videoproiector

frontal

individual aprecieri verbale frontale și individuale

4. Anunțarea temei și a obiectivelor(1`) - Anunț elevii că vor studia textul narativ„Povestea peștișorului Nemo”, după Andrew Stanton. Comunic obiectivele lecției la nivelul de înțelegere al copiilor

- Scriu titlul lecției la tablă.

Explicația

frontal

Bibliografie

- Ministerul Educatiei Naționale - Programa școlară pentru Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013

- Mirela Mihăescu, ș.a. Metode activ-participative aplicate în învățământul primar, Editura DPH, 2010.

- Vasile Molan, Didactica disciplinei “Limba și literatura română” în învățământul primar, Editura Miniped, 2010.

- Elena Mîndru, Lucica Borbeli, Doina Filip, Magdalena Gall, Areta Niculae, Mirela Nemțoc, Delia Todoroț, Floricica Topoliceanu, Strategii didactice interactive, Editura Didactica Publishing House.

Preview document

Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 1
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 2
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 3
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 4
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 5
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 6
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 7
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 8
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 9
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 10
Proiect didactic - Comunicare în limba romană - Textul narativ - Pagina 11

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic - Comunicare in limba romana - Textul narativ.doc
  • Proiect didactic - Comunicare in limba romana - Textul narativ.pptx

Te-ar putea interesa și

Personajul basmului romanesc, valori instructiv- educative ale textului

ARGUMENT Lucrarea de față, Personajul basmului românesc. Valori instructiv- educative ale textului, își propune un studiu asupra aspectelor...

Cântecul epic sau balada populară - sursă de inspirație pentru literatura cultă

Argument În lucrarea de față mi-am propus să abordez tema ,,Cântecul epic sau ,,balada populară"-sursă de inspirație pentru literatura cultă",...

Predarea noțiunilor de teorie literară la clasele I-IV

INTRODUCERE Lucrarea de fata are in vedere conceptele fundamentale cu care ne confruntam mai des in analiza si interpretarea operei literare:...

Caracterizarea personajului Ion din romanul Ion de Liviu Rebreanu

Profesor: Data :22. 11. 2011 Aria curriculara:Limbă si comunicare Clasa: a X a D Subiectul:Caracterizarea personajului Ion din romanul Ion de...

Proiect didactic - Comunicare în limba română

DISCIPLINA: Comunicare în Limba română Subiectul : Textul narativ- lectura textului . Text suport “Globul pământesc” de Emilia Căldăraru Tipul...

Plan de lecție - Balada celor cinci motănași

Aprob„__________” Aprob„______________” Profesorul mentor: Rodica Odagiu, gr. did. II Metodistul de la facultate: lect. sup., asist. univ. Raisa...

Proiect didactic narativul literar - zâna munților

Unitatea de învățământ: Profesor: Data: Clasa: a V-a A Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Tema...

Proiect de activitate didactică - figurile de stil

Aria curriculară: Limba şi comunicare Data: 27.03.2012 Şcoala: Gimnaziul ‘’LIVIU REBREANU’’ Clasa: a V- a ( nivel mediu ) Disciplina: Limba şi...

Ai nevoie de altceva?