Extras din proiect
Proiect de lecţie
Unitatea de învăţământ: Liceul economic „Virgil Madgearu” din Bucureşti
Disciplina de studiu: Economie
Clasa: a XI-a
Unitatea de învăţare : PIAŢA
Tema: Cererea, oferta şi preţul pe piaţa unui bun. Piaţa grâului.
Tipul de lecţie: Simulare
Competenţe specifice:
• Recunoaşterea caracteristicilor generale ale pieţei în diferite forme concrete de manifestare a acesteia
• Compararea unor fenomene şi procese specifice dinamicii economice
• Adecvarea comportamentului economic propriu la cerinţele unui mediu concurenţial
• Interpretarea rezultatelor evaluării unor fenomene economice din perspectivă micro şi macroeconomică sau individuală şi socială
• Caracterizarea diferitelor forme de piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor realizate.
Obiective operaţionale:
La finalul lecţiei elevii vor fi capabili să:
• O1: explice modul în care preţul este determinat de raportul dintre ofertă şi cerere
• O2: explice modul în care este afectată cantitatea cerută şi oferită pe piaţă de modificările care intervin în nivelul preţurilor
Metode: Simularea unei pieţe libere, concurenţiale
Materiale necesare: a) 26 de carduri de cumpărător şi 26 de carduri de vânzător. Cardurile vor avea culori diferite pentru cumpărători, respectiv vânzători.
b) Fişe de lucru (4), câte una pentru fiecare elev.
Cerinţe: prezenţa a minimum 20 de elevi
Timp necesar: o oră
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor (cea aşteptată)
Momentul organizatoric 2 minute Se asigură că există condiţii favorabile desfăşurării simulării.
Distribuie fiecărui elev câte un exemplar din primele două fişe de lucru. Ajută profesorului în crearea condiţiilor favorabile desfăşurării simulării, conform indicaţiilor acestuia.
Anunţarea temei noi şi captarea atenţiei 3 minute Anunţă tema: Cererea, oferta şi preţul pe piaţa unui bun.
Anunţă elevii că vor participa la o simulare a pieţei grâului şi îi le atribuie acestora roluri de vânzători, respectiv cumpărători. Dacă numărul elevilor este impar, unul dintre aceştia va fi asistent al profesorului. Ascultă cu atenţie profesorul.
Se împart în cele două grupuri (vânzători, respectiv cumpărători), conform rolului atribuit de profesor.
Desfăşurarea simulării 15 minute pentru
rundele de tranzacţii
15 minute pentru explicaţii şi calcule
Explică elevilor regulile simulării: citeşte fişa de lucru nr. 1 şi explică modul în care se foloseşte fişa de scor (fişa de lucru nr. 2).
Explică elevilor că vor avea loc trei runde de tranzacţii, fiecare a câte 5 minute.
Împarte cardurile de cumpărător, respectiv vânzător şi îndeamnă elevii să încheie cât mai multe tranzacţii.
În cazul în care există un număr par de elevi în clasă, înregistrează fiecare tranzacţie pe fişa de pontaj.
Anunţă elevii cu un minut înainte de expirarea fiecărei runde. După fiecare rundă, lasă timp suficient pentru ca elevii să-şi calculeze câştigurile nete sau pierderile nete. Ascultă instrucţiunile şi pun întrebări în cazul în care nu au înţeles modul de desfăşurare a simulării.
Primesc cardurile şi desfăşoară tranzacţiile conform instrucţiunilor profesorului.
În cazul în care există un număr impar de elevi în clasă, asistentul profesorului înregistrează fiecare tranzacţie pe fişa de pontaj.
Încetează tranzacţiile la anunţul profesorului şi îşi calculează câştigurile nete sau pierderile nete.
Preview document
Conținut arhivă zip
- Proiectul unei Lectii de Simulare.doc