Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Psihologie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 2769
Mărime: 17.16KB (arhivat)
Publicat de: Simion Gal
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

Clasa a- VIII-a B

Consiliere şi orientare :Managementul clasei ca grup

Tema: Prietenia este

Motivaţia :

,,Relaţiile –de orice fel – sunt ca nisipul pe care-l ţii în mână. Dacă îl ţii uşor în căuşul deschis, el rămâne acolo unde este. Dar în momentul în care strângi mâna ca să nu-l laşi să-ţi scape, nisipul ţi se strecoară printre degete. S-ar putea să mai rămână ceva , dar cea mai mare parte din el se risipeşte. Aşa este şi o relaţie. Dacă o ţii uşor , o respecţi şi îi oferi libertate celeilalte persoane, este foarte probabil să rămână aşa cum este. Dar dacă o ţii prea strâns, eşti prea posesiv, relaţia îţi scapă printre degete şi este pierdută”(Supă de pui , vol 4 pg. 17).

Pentru un dascăl cele mai frumoase relaţii sunt cele stabilite cu elevii săi. E dificil dar e frumos. Dificil pentru că diferenţa de vârstă , de mentalitate, de statut social , face uneori aproape imposibilă comunicarea. Frumos , pentru că în elevii săi, orice dascăl îşi retrăieşte propria copilărie , propria devenire.

Este în puterea lui , a dascălului , să-şi apropie elevii alegând teme de dezbatere care să-i facă să se deschidă , să-şi dorească să vorbească despre sine Şi , ce poate fi mai frumos decât să vorbească despre Prietenie pentru că ea este

Obiective generale

-Dezvoltarea conştiinţei de sine şi a atitudinilor pozitive faţă de propria persoană

- Formarea deprinderilor de interacţiune socială

Obiective operaţionale

-să observe şi să adopte modalităţi de relaţionare pozitivă cu ceilalţi

-să precizeze modalităţi potrivite de a-ţi face prieteni

-să respecte opinia celorlalţi

-să-şi asume propriile opinii şi să le susţină cu argumente

-să se exprime corect , coerent , încadrându-se în timpul acordat

Condiţii preliminare

În orele anterioare de consiliere , elevii au dezbătut diverse teme care le-au oferit posibilitatea să se cunoască unii pe alţii ca membrii ai aceluiaşi grup dar şi să se autocunoască , să-şi depăşească limitele , să-şi exprime liber punctul de vedere.

Temele discutate , la sugestia lor, au dus la crearea unei relaţii mai apropiate între colegi dar şi între elevi şi cadrul didactic şi au modificat atiudinea lor faţă de ei înşişi , faţă de colegi , faţă de şcoală şi regulile ei. Asta şi pentru că aceste teme pornesc de la exemple din viaţa de zi cu zi pe care elevii le identifică asumându-şi-le şi de aceea doresc să fie mereu dezbătute.

Evaluare

În portofoliul personal elevii vor realiza un eseu în care vor descrie o întâmplare care i-a marcat influienţându-le comportamentul şi în care a fost implicat şi prietenul lor

Strategii didactice

Metode şi procedee :

-brainstorming, lectura predictivă , tabelul predicţiilor , investigaţia comună, cvintetul

Forme de organizare

- frontal, individual

Mijloace de învăţare

- textul ,,Lecţii” din volumul ,,Supă de pui” vol. 4

-CD –Richard Clayderman

-coli albe , flipchart, planşă , markere

Bibliografie

-vol. ,,Supă de pui pentru suflete tinere” vol 4 pg. 244 , autori Jack Confield , Mark Victor Hansen ,Kimberley Kirberger , ed. Amaltea , colecţia ,,Cărţi pentru suflet”

-Noi repere privind activitatea educativă , ghid metodologic

-Maria Toader-Coman , ,,Gândirea critică şi lectura activă”(suport de curs)

Desfăşurarea lecţiei

Desfăşurarea lecţiei Strategie didactică/timp de lucru

1. Evocare :

- profesorul citeşte feed-back-ul de la ora anterioară şi face unele observaţii pe marginea lui ; în spiritul celor notate de unii elevi, propune ca şi în ora de azi discuţiile să se poarte cu sinceritate iar elevii să fie ei înşişi

- Profesorul anunţă tema lecţiei Prietenia este şi solicită atenţia elevilor şi colaborarea pentru buna desfăşurare a activităţii. Pentru a discuta pe această temă , profesorul propune elevilor mai multe metode de lucru , unele deja cunoscute , altele noi.

Prima activitate , elevilor li se propune un exerciţiu de creaţie , să reprezinte ideea de prietenie printr-un simbol care va fi desenat pe planşă de către doi trei elevi cu înclinaţie pentru desen. Se creează un cadru potrivit creaţiei datorită muzicii lui Richard Clayderman Timpul de lucru este 5 min.

-individual, 5 min

2. Realizarea sensului

Se propune lectura activă a unui text care solicită atenţia şi participarea tuturor Este vorba de lectura predictivă care constă în fragmentarea textului , întreruperea lecturii şi solicitarea elevilor să facă presupuneri în legătură cu ce va urma Presupunerile se fac pe baza informaţiilor oferite de text până la momentul întreruperii.Pentru ca să uşureze argumentaţia , se alcătuieşte un tabel al predicţiilor care cuprinde trei rubrici: ,,Ce credeţi că urmează?” , ,,Ce argumente aveţi?” , ,,Ce s-a întâmplat de fapt”

Se citeşte textul cu întreruperile propuse Elevii fac diverse predicţii pe -care le argumentează cu elemente din text. Profesorul aprobă opiniile elevilor şi îi încurajează să-şi spună părerea.

Pe coala de pe flipchart se desenează tabelul predicţiilor şi un elev (voluntar ) completează tabelul pe măsură ce se face lectura predictivă.

-frontal,

-frontal , 10 min.

Preview document

Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 1
Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 2
Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 3
Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 4
Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 5
Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 6
Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Managementul Clasei ca Grup.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - psihologie

Propunator: Data: 9 Aprilie 2008 Clasa: a X-a B, Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" Constanţa Obiectul: Psihologie Unitatea de...

Empatia

O mare varietate de definitii si metafore au fost oferite de literature de specialitate cu privire la empatie, incluzand: “Empatia este eul...

Neuropsihologia Atenției

NEUROPSIHOLOGIA ATENTIEI Exista numeroase puncte de vedere care ar putea fundamenta o teorie moderna a procesului atentiei. În decursul istoriei...

Comportamentul Social

Pentru o mai buna intelegere a subiectului propus vom face mai intai cateva precizari necesare pentru constructia interioara a lucrarii. In primul...

Te-ar putea interesa și

Metode de Cunoaștere a Elevilor sau Grupului cu Scopul Realizării unor Profile de Personalitate ale Acestora

1.1. Metode de cunoaştere a elevilor sau grupului cu scopul realizării unor profile de personalitate ale acestora 1.2. Metode de lucru 1.2.1....

Rolul familiei în integrarea socială a copiilor și cerințele educaționale speciale

1. Familia, structura si functiile familiei In societatile moderne, familia reprezinta “nucleul instrumental fundamental al structurii sociale mai...

Portofoliu Didactic

PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI I.1. Referat . CLASA DE ELEVI CA GRUP PSIHOSOCIAL a) Natura şi caracteristicile grupurilor şcolare - în general, grupul...

Portofoliu de Evaluare Finală

I. PSIHOLOGIA EDUCAȚIEI 1. Obiectul și importanța psihologiei școlare Psihologia este știința care acordă o atenție deosebită descrierii și...

Profesorul - model în formarea personalității adolescentului

1.Introducere “Autoritatea întruchipată de profesor rămâne întotdeauna una paradoxală, deoarece nu se bazează pe afirmarea puterii acestuia, ci pe...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Proiectarea Activității Educaționale cu Clasa de Elevi

Introducere Proiectarea activităţii educaţionale cu clasa are loc în cadrul orelor de „Consiliere şi orientare” (orele de dirigenţie)....

Responsabilități și Roluri ale Profesorului în Calitate de Manager al Clasei de Elevi

Personalitatea Profesorului Structura personalitații de bază 1. Temperamentală 2. Intelectual-cognitivă: - senzorială; - limbaj; - capacităţi...

Ai nevoie de altceva?