Extras din proiect
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a X-a
Disciplina: Economia întreprinderii
Unitatea de învăţare: Eficienta proceselor economice si rentabilitatea întreprinderii
Titlul lectiei: Eficienta proceselor economice. Rentabilitatea întreprinderii
Tipul lectiei: Dobândire de noi cunostinte
Timp: 50 min.
Locul de desfăsurare: sala de clasă
Competente derivate:
C1: Definirea conceptelor “optim” si “optimizare”;
C2: Înteleagera eficientei economice a proceselor din cadrul unei întreprinderi;
C3: Identificarea formelor de exprimare a eficientei economice.
Obiective operationale:
O1 : să definească conceptul de eficientă economică;
O2 : să identifice modalitătile de exprimare a eficientei economice;
O3 : să evidentieze conceptele de productivitate si rentabilitate.
Strategii didactice:
a) Resurse procedurale: conversatia, expunerea, explicatia, conversatia examinatorie, conversatia euristică, exemplificarea, demonstratia, exercitiul;
b) Resurse materiale si suport tehnic: manualul, fise de lucru, cretă colorată, caietele de notite;
c) Forma de organizare: frontal, individual;
d) Bibliografie:
- Economia Întreprinderii –manual cls. a X a: Viorel Lefter; Iulia Chivu;Ed. Economică Preuniversitaria, Bucuresti;
- Economia Întreprinderii – manual cls. a X a :Gabriela Stănciulescu si altii; Ed. Oscar Print, Bucuresti;
- Programa scolară;
- Curriculum;
- SPP.
Desfăsurarea lectiei
Nr. Crt. Secventele lectiei Obiec-tive Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
Materi-ale Procedu-rale
1. Moment organizatoric
- 2 min Asigură disciplina în clasă, trece absentele în catalog, creează un mediu optim desfăsurarii lectiei. Elevul de serviciu comunică elevii absenti.
Elevii se pregătesc pentru lectie. Catalog
Pix Conversa-tia Frontală
2. Captarea atentiei
– 1 min Profesorul scrie pe tablă titlul capitolului, a lectiei si obiectivele urmărite.
Eficienta proceselor economice si rentabilitatea întreprinderii.
Eficienta proceselor economice. Rentabilitatea întreprinderii
1. Eficienta economică: definitie, moduri de determinare si exprimare;
2. Rentabilitatea întreprinderii:def., forme;
3. Aplicatii practice Elevii îsi scriu pe caiete titlul capitolului, a lectiei si competentele prezentate de profesor.
Caiet de notite
Pix Expunerea Frontală
3. Verificarea cunostintelor anterioare
- 3 min Înainte de a începe procesul de predare, profesorul va face o scurtă trimitere la un alt capitol studiat anterior, referitor la procesele economice din întreprindere:
“ După cum vă amintiti, voi ati mai auzit de notiunea de proces economic într-un capitol studiat anterior si care se referea la ansamblul de activiăti si etape care au loc într-o întreprindere, necesare realizării procesului de productie;
“ V-as ruga să-mi spuneti care sunt toate acele etape care au loc în întreprindere, astfel încât din materie primă să se obtină produse finite?
Profesorul va completa: “ Toate aceste etape descriu traiectoria produsului de la cerectarea pietii până la vânzarea acestuia”.
De asemenea va face următoarea precizare: ” Astăzi vom merge mai departe si ne vom ocupa de modul în care toti factorii de productie(munca, natura si capitalul) trebuie să fie folositi cât mai eficient astfel încât productia să fie obtinută la costuri cât mai reduse; si mai ales ne vom opri modalitătile de calcul a eficientei folosirii factorilor de productie”. Elevii sunt atenti la profesor
Un elev va răspunde:
Procesele economice dintr-o întreprindere încep cu:
- cercetarea nevoilor pietii;
-elaborarea programului de activitate (volum de productie, investitii, aprovizionarea etc);
- aprovizionarea tehnico-materială;
- pregătirea si realizarea productiei;
- activitatea de depozitare;
- si în final, comercializarea produselor;
Elevii sunt atenti la profesor.
Conversa-tia
Euristică
Expunerea Frontală
Preview document
Conținut arhivă zip
- Portofoliu de Practica Pedagogica.doc