Proiect didactic - Educație civică

Proiect
10/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 19 în total
Cuvinte : 3415
Mărime: 33.30KB (arhivat)
Publicat de: Eugenika A.
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

PROPUNĂTOR:INST. PATRAȘ CAMELIA-MIHAELA

ȘCOALA: Colegiul Național ,,Mihai Eminescu’’ Suceava

CLASA : a III-a B

ARIA CURRICULARĂ : Om și societate

OBIECTUL: Educație civică

SUBIECTUL LECȚIEI : OMENIA

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE : Trăsături morale ale persoanei

TIPUL LECȚIEI : Lecție de predare-învățare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

O1 - să deducă în urma lecturării unor scurte fragmente calitățile morale

ale omului și să înțeleagă necesitatea lor în comportamentul uman;

O2 - să intuiască ( să descopere ) definiția cuvântului „omenie”;

O3 - să analizeze faptele din fragmentele citite și să conștientizeze

greșelile;

O4 - să redea proverbe, zicători, despre omenie;

O5 - să exemplifice trăsăturile morale prin modelele oferite în textele

literare;

O6 - să argumenteze corelația dintre vorbă și faptă;

O7 - să dorească să urmeze modelele ( exemplele bune ) percepute în

familie, grupul de elevi;

O8 - să manifeste atitudini de respingere față de fapte și comportamente ce

dovedesc reversul „omeniei”;

O9 - să participe cu interes și plăcere la lecție.

STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂȚARE :

a) METODE ȘI PROCEDEE :

- conversația, observația, exercițiul , problematizarea, explicația, expunerea, munca independentă, jocul didactic, jocul de rol;

b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT :

- planșe demonstrative, rebusul proverbelor, bandă audio, casetofon, fișă de evaluare.

c) MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII :

- frontal, pe grupe, individual.

BIBLIOGRAFIE:

- „Ghid metodologic pentru educația civică”, 2002

- „Educația moral-civică”, Ed. C.C.D., Constanța, 1991

- „Cinste și omenie”, Ed. Ion Creangă, București, 1976

- Cerghit Ioan - „Perfecționarea lecției în școala modernă”, EDP, București, 1985

SECVEN-ȚELE LECȚIEI OBIEC-TIVE TIMP CONȚINUTURI STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂȚARE EVALUARE

METODE ȘI PROCE-DEE MIJLOACE DE ÎNVĂ-ȚĂ-

MÂNT MODURIDE ORGA-NI-

ZARE

1. Moment organizato-ric

1’ Se asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a lecției. Se stabilește un climat de ordine și disciplină Conversația Frontal

2. Captarea atenției

O9

3’ - Pentru ce oră ne-am pregătit ?

- Ce învățăm la această disciplină ?

- Se vor enumera câteva din titlurile temelor discutate anterior

- În scopul captării atenției elevii vor audia o înregistrare a poeziei „Învață de la toate” (din lirica norvegiană ).

- Discuții pe baza fragmentului audiat ( omul cât trăiește învață ). Conversația

Explicația

Bandă audio

casetofon Frontal

Frontal Capacitatea de concentrare

Atenția

3. Anunțarea subiectului lecției noi și a obiectivelor educative

O9

2’ - Voi anunța elevilor tema propusă spre dezbatere

- Voi comunica elevilor în termeni accesibili obiectivele urmărite în lecție

- Titlul va fi scris pe tablă însoțit de un plan după care se va derula convorbirea :

DESPRE OMENIE

Planul convorbirii

1. Calitățile morale ale omului.

2. Ce este omenia ?

3. Modul de însușire a calităților morale

4. Asocierea dintre vorbe și fapte.

5. Ce înseamnă să fii om de omenie ?

6. Cine strică omenia ?

7. Personaje ce au dat dovadă de omenie/lăcomie.

8. Omenia - trăsătură fundamentală a spiritualității românești.

9. Munca cinstită este mult prețuită.

10. Proverbe, maxime, zicători despre omenie

11. Rebusul proverbelor.

12. Test surpriză: „Iau un 10 la purtare ?” Explicația

Expunerea

Observația

conversația

Cretă colorată

Frontal Capacitatea de concentrare

Atenția

Capacitatea de înțelegere

înțelegerea termenilor noi

Preview document

Proiect didactic - Educație civică - Pagina 1
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 2
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 3
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 4
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 5
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 6
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 7
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 8
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 9
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 10
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 11
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 12
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 13
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 14
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 15
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 16
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 17
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 18
Proiect didactic - Educație civică - Pagina 19

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic - Educatie civica.doc

Alții au mai descărcat și

Metode interactive - aplicații practice

În cadrul unui sistem de instruire, metodologia didactică trebuie sa fie consonantă cu toate modificările şi transformările survenite în ceea ce...

Dezvoltarea creativității în comunicarea orală prin activități de educare a limbajului la preșcolarul de vârstă mare folosind metode

I .TEMA CERCETĂRII: Dezvoltarea creativității în comunicarea orală prin activități de educare a limbajului la preșcolarul de vârstă mare folosind...

Proiect didactic - Tehnici simple care sprijină învățarea

PROIECT DE LECȚIE UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ”Mihai Viteazul” Boldești-Scăeni DATA: 24.05.2019 CLASA: pregătitoare C...

Proiect lecție - Adunarea și scăderea numerelor naturale până la 10

DATA: 20.11.2017 PROF. ÎNV. PRIMAR : CLASA: I UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT :Școala Gimnazială Putineiu ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi explorarea...

Proiect de lecție - educație civică

Unitatea de invăţământ: Şcoala Gimnazială “Nicolae Creţulescu”, Leordeni Data: 21.10. 2013 Clasa: a III-a A Aria curriculară: Om şi societate...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Delicvență și Criminalitate în Rândul Copiilor și Adolescenților

MOTTO : “ Copilul este ca un pui de vrabie. Daca îl strangi prea tare în palmă, îl sufoci, dacă îl laşi prea slobod, cade şi-l mănâncă pisica “ (...

Educația civică

Introducere Educatia civica, ca obiectiv si dimensiune fundamentala a socializarii, nu poate lipsi din oferta de educatie, concretizata in moduri...

Dezvoltarea Competenței Sociale la Elevi în Cadrul Orelor de Educație Civică

ADNOTARE Lucrarea de faţă cu titlul “Dezvoltarea competenţelor sociale la elevi în cadrul orelor de eduaţie civică”, elaborată de către Gobjila...

Politici Sociale pentru Rromii din România

MEMORIU EXPLICATIV Demersurile României de aderare la Uniunea Europeană au devenit o prioritate naţională a ultimilor ani. În acest context,...

Proiecte de educație ecologică în Județul Bistrița Năsăud

INTRODUCERE De ce se pune accent pe educaţie de mediu? Pentru că, în prezent, mai mult de 5.3 miliarde de oameni folosesc (abuzând deseori, cu...

Proiect didactic - educație civică

Clasa: a III – a Invăţător: Disciplina: Educatie civică Unitatea de învăţare : Raporturile noastre cu lucrurile şi fiinţele Element de...

Didactica educației civice

Școala însă nu poate nici sa ofere totul, nici să ceara totul de la elevi. Școala, ca loc ideal, ar trebui sa fie in zilele noastre acel spațiu in...

Managementul resurselor în învățământ

Aplicaţia nr.1 Rolul ordonatorilor de credite în etapizarea procedurii bugetare. Implicaţii asupra elaborării/aprobării programelor de investiţii...

Ai nevoie de altceva?