Proiect Didactic - Motivarea Personalului

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 12 în total
Cuvinte : 1990
Mărime: 29.18KB (arhivat)
Publicat de: Mitrofan Busuioc
Puncte necesare: 8
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: MARIA SAVU

Extras din proiect

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Economic Ion Ghica Targoviste

CLASA: XI

MODULUL: Managementul resurselor umane

DURATA: 50 min

TEMA: Motivarea personalului

SUBIECTUL LECŢIE: Mediul de motivare

TIPUL LECŢIEI: Predare - Învăţare

PRACTICANT:

COMPETENŢE:

METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, conversaţia catehetică ,problematizarea ;

MIJLOACE DIDACTICE: Tabla, manual, fişe de lucru;

OBIECTIVE URMĂRITE: După parcurgerea acestor unităţi elevii vor fi capabili

să ştie:

- clasificarea necesităţilor umane;

- criterii care stau la baza promovării personalului;

- tipuri de formare a resurselor umane;

- tehnici de stimulare a creativităţii.

să înţeleagă:

- importanţa feed-back-ului;

- importanţa încurajării personalului;

- importanţa creativităţii;

TIMP MOMENTUL LECŢIEI ETAPE DE INSTRUIRE ARII DE CONŢINUT METODE DE ÎNVĂŢARE MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE FORME DE ORGANIZARE

PROFESOR ELEV PROFESOR ELEV

3 min 1. Moment organizatoric Secvenţă introductivă

-Verificarea prezenţei

-Verificarea materialului didactic

-Se pregăteşte materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei.

-Se creează climatul favorabil desfăşurării activităţii didactice - Moment organizatoric

- Verifică materialele de lucru şi ascultă instrucţiuni Fişă de documentare Explicaţia,

conversaţia Manual

Fişă de documentare frontal colectiv

7 min 2. Verificarea cunoştinţelor anterioare Afişează rebusul, distribuie chestionarul;

Adresează întrebări elevilor:

- Ce intelegeţi voi prin recrutarea personalului?

- Care credeţi ca sunt etapele pentru selectarea personalului?

- Ce drepturi si obligaţii credeţi ca au angajaţii- Dar organizaţia?

Solicită completarea Se completează rebusul, chestionarul sau jocul aritmograf - Chestionar

-R ebus

- Joc

aritmograf Conversaţia

Exerciţiul

Explicaţia

Coli flip chart

frontal colectiv

1 min 3. Anunţarea temei şi a obiectivelor/

competenţelor

Anunţarea subiectului lecţiei:

- În cursul acestei ore vom aprofunda cunoştinţele cu privire la motivarea personalului;

- Vom clasifica necesităţile umane;

- Vom defini criteriile care stau la baza promovării personalului;

- Vom afla modalităţile de încurajare a personalului;

- Vom identifica tehnicile de stimulare a creativităţii; -Elevii notează titlul noii lecţii în caiet

-Elevii notează ideile principale Planşă Folii frontal colectiv

Preview document

Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 1
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 2
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 3
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 4
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 5
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 6
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 7
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 8
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 9
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 10
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 11
Proiect Didactic - Motivarea Personalului - Pagina 12

Conținut arhivă zip

  • Proiect Didactic - Motivarea Personalului.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect didactic comunicare și abilități sociale

Aria curriculara: Consiliere si orientare Disciplina :Consiliere si orientare Clasa: a XI a C Profesor: Matrescu Maria Data/Nr. Ore: 27  XI...

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Proiect didactic - autocunoașterea și respectul de sine

DATA: 06. 11. 2007 CLASA: a III- a A Scoala Generala Cu Clasele I- VIII, Sacalaz PROFESOR: Flueras Adina Brindusa OBIECTUL: Consiliere si Orientare...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Linia Dinamică în Compoziție

“ARTA ESTE MIJLOCUL DE A VEDEA LUMEA MAI DESLUŞIT ŞI MAI DIRECT” J.E.MULLER CAPITOLUL I: I.1. INTRODUCERE “ARTA NU REDĂ VIZIBILUL,CI FACE...

Managementul performanței

Transformările sociale şi economice pe plan mondial şi local au produs dezechilibre majore, care au afectat în egală măsură şi mediul educaţional,...

Aspecte privind managementul resurselor umane într-o unitate de învățământ preuniversitar

Argument Managementul resurselor umane constă în ansamblul activităților orientate către asigurarea, dezvoltarea, motivarea și menținerea...

Dimensiunea normativă și culturală a organizației școlare

ARGUMENT MOTIVAŢIA ALEGERII TEMEI Abordarea temei ”Dimensiunea normativă și culturală a organizațiilor școlare” implică prezentarea şi...

Managementul schimbării în educație

REPERELE CONCEPTUALE ALE CERCETĂRII Actualitatea temei. Problema edificării unei “Europe a cunoaşterii” s-a pus în mod explicit de la mijlocul...

Intervenție și schimbare

I. PREZENTAREA ORGANIZATIE SI DESCRIEREA PROBLEMEI 1. Organizatia beneficiara a serviciului de interventie: = Organizatie nonguvernamentala ce...

Tipuri de învățare

TIPURILE DE INVATARE trebuie identificate conform unor criterii relevante.Din perspective pedagogica ,devine importanta clasificarea bazata pe...

Metode și tehnici de control a salariaților - motivare, antrenare sau constrângere

Capitolul I. METODE ȘI TEHNICI DE CONTROL A SALARIȚILOR 1.1 . Motivare, antrenare sau constrângere - noțiuni Motivarea constă în corelarea...

Ai nevoie de altceva?