Proiect de lecție - aptitudinile

Proiect
8/10 (2 voturi)
Domeniu: Psihologie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 6 în total
Cuvinte : 708
Mărime: 9.29KB (arhivat)
Publicat de: Cosmin Mircea
Puncte necesare: 3
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: Maria Nicoleta

Extras din proiect

Unitatea scolara : C.N.L. „Zinca Golescu” Pitesti

Student practicant : Maria (Negulei) Nicoleta

Profesor mentor : Violeta Elena Roman

Coordonator de practica pedagogica : Elena Danescu

Data : 26.03.2010

Clasa : a-X-a C

Disciplina : Psihologie

Unitatea de invatare : Personalitatea - ca mecanism psihic integrator

Subiectul lectiei : Aptitudinile

Tipul lectiei : Mixt

Scopul lectiei : Cunoasterea fenomenelor psihice, a componentelor si trasaturilor specifice personalitatii umane in scopul intelegerii vietii subiective a omului

Obiective operationale :

O1-de a defini si caracteriza aptitudinile

O2-de a explica rolul ereditatii si a mediului in formarea si dezvoltarea aptitudinilor

O3-de a clasifica aptitudinile

O4-de a intelege importanta aptitudinilor in alegerea traseului profesional

O5-de a-si autoevalua aptitudinile

Strategia didactica :

• Metode si procedee didactice : conversatia, explicatia, expunerea, plobematizarea

• Mijloace de invatamant : manualul, fisa de lucru, tabla, creta

• Forme de organizare a activitatii elevilor : frontala si individuala

Resurse :

• Oficiale : Programa scolara la disciplina „Psihologie” (clasa a-X-a)

• Temporale : 50 minute

• Bibliografice : Manual de psihologie clasa a-X-a, coordonator Mielu Zlate

SCENARIUL DIDACTIC

Nr.

crt. Etapele lectiei Ob.

op. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor

12. Moment organizatoric

Captarea si pastrarea atentiei

Reactualizarea cunostiintelor dobandite anterior

Anuntarea titlului lectiei noi si precizarea obiectivelor urmarite

Prezentarea materialului-stimul

Asigurarea dirijarii invatarii

Obtinerea performantei

Asigurarea conexiunii inverse

Intensificarea procesului de retentie si transfer

Evaluarea performantelor

Precizarea si exemplificarea temei pentru acasa

Incheierea activitatii

O1

O2

O3

O4

O5

2min

1min

4min

2min

2min

20

min

5min

3min

5min

4min

1min

1min

Saluta

Face prezenta

Solicita elevilor sa precizeze laturile personalitatii

Adreseaza intrebari : definitia temperamentului, tipuri temperamentale

Verifica tema pentru acasa

Scrie pe tabla titlul lectiei noi si anunta obiectivele operationale

Discuta pe marginea afirmatiei de la inceputul lectiei din manual

Defineste aptitudinile

Expune caracteristicile acestora

Explica rolul ereditatii si a mediului in formarea si dezvoltarea lor

Clasifica aptitudinile

Prezinta importanta aptitudinilor in obtinerea succesului profesional

Solicita elevii sa citeasca cu voce tare caracteristici ale aptitudinilor simple, complexe, speciale si generale

Solicita elevii sa citeasca cu voce tare si cu atentie exemplul de aptitudini necesare profesiei de sofer

Solicita elevilor sa recapituleze principalele puncte ale lectiei

Solicita elevilor sa mentioneze aptitudini care considera ca le poseda si tinand cont de ele, sa mentioneze catre ce tipuri de profesii s-ar putea orienta

Inmaneaza elevilor fisa de lucru

„Ce profesie ati vrea sa urmati ? Care credeti ca sunt aptitudinile cerute de aceasta ? ”

Saluta

Multumeste pentru participarea la ora si pentru colaborare Raspund la salut

Se pregatesc de lectie

Raspund individual

Raspund oral

Citesc rezolvarea temei

Scriu titlul lectiei

Sunt atenti la obiectivele operationale

Participa la discutii, argumentant raspunsurile

Noteaza in caiete

Urmaresc explicatiile suplimentare

Raspund la intrebari si adreseaza intrebari

Asculta cu atentie si retin caracteristicile aptitudinilor simple, complexe, speciale si generale si exemplul de aptitudini necesare profesiunii de sofer

Raspund la intrebari

Adreseaza intrebari clarificatoare

Precizeaza aptitudinile care considera ca le poseda si tinand cont de acestea,mentioneaza catre ce tipuri de profesii s-ar putea orienta

Rezolva si raspund individual

Noteaza in caiete

Reflecta la dificultatea temei

Raspund la salut

Preview document

Proiect de lecție - aptitudinile - Pagina 1
Proiect de lecție - aptitudinile - Pagina 2
Proiect de lecție - aptitudinile - Pagina 3
Proiect de lecție - aptitudinile - Pagina 4
Proiect de lecție - aptitudinile - Pagina 5
Proiect de lecție - aptitudinile - Pagina 6

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Aptitudinile.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de lecție - psihologie

Propunator: Data: 9 Aprilie 2008 Clasa: a X-a B, Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru" Constanţa Obiectul: Psihologie Unitatea de...

Proiect Didactic - Psihologie

DATA: 24.09.2012 ŞCOALA: LICEUL TEHNOLOGIC MĂNECIU – UNGURENI CLASA : a X-a PROFESOR: TERZEA ELENA SIMONA DISCIPLINĂ: PSIHOLOGIE UNITATEA DE...

Plan de lecție

Unitatea de invatamant: Liceul Energetic Timisoara Propunatori: Herpai Daniela Data: 12 decembrie 2007 Clasa: a X a Disciplina: Psihologie...

Inteligența

Colegiul National „Mircea cel Batran” Studenta: Clasa X-a D Timp:50 min Data:29 aprilie 2013 Aria curriculara:Om si societate Subiectul...

Creativitatea

Data:11.12.2014 Clasa: a X-a E Disciplina: Psihologie Aria Curriculara :Om si Societate Unitatea de invatare:Procese reglatorii Tema:...

Proiect de lecție - motivația

Etapele activitaţii Obiective opera - ţionale Timp de lucru Activitatea profesorului Activitatea elevilor Moment organizator 5 min Asigur...

Empatia

O mare varietate de definitii si metafore au fost oferite de literature de specialitate cu privire la empatie, incluzand: “Empatia este eul...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu Modul Psihopedagogic

INTRODUCERE A. Importanţa şi actualitatea temei Este bine ştiut că progresul şi reuşita în educaţie nu pot veni decât sub influenţa pozitivă a...

Valea Argeșului în sectorul montan - Studiu Fizico-Geografic

INTRODUCERE În scopul evidenţierii principalelor caracteristici fizico-geografice ale zonei studiate,în lucrarea pentru susţinerea gradului...

Dezvoltarea aptitudinilor matematice la elevii din clasele primare

ARGUMENT Şcoala este orientată, în primul rând, spre instruirea elevului normal dezvoltat, de la al cărui nivel se porneşte în stabilirea...

Portofoliu Evaluare Finală

1. PSIHOLOGIA EDUCAŢIEI Şcoala (liceul): Grupul Şcolar de Ecologie şi protecţia Mediului ,,GRIGORE ANTIPA” Bacău Localitatea: Bacău FIŞĂ DE...

Jocurile Creative la Orele de Compunere din Învățământul Primar

INTRODUCERE Ideea unei şcoli creative nu este nouă. O întâlnim la gânditorii români, aşa cum ar fi, de exemplu C. Rădulescu-Motru: “Dacă până...

Dezvoltarea Competenței Sociale la Elevi în Cadrul Orelor de Educație Civică

ADNOTARE Lucrarea de faţă cu titlul “Dezvoltarea competenţelor sociale la elevi în cadrul orelor de eduaţie civică”, elaborată de către Gobjila...

Proiect de lecție aptitudinile

Unitatea de invatamant:Liceul tehnic “Tomis” Clasa:a Xa B Disciplina:Psihologie generala Tema lectiei:Aptitudinile Tipul...

Portofoliu de Evaluare Finală

PSIHOLOGIA EDUCATIEI I. Competente ale profesorului în conducerea procesului de învatamânt I. Competente ale profesorului în conducerea...

Ai nevoie de altceva?