Extras din seminar
1. Contabilitatea activelor şi datoriilor curente
A. Stocurile şi producţia în curs de execuţie
a. Tranzacţii privind stocurile fabricate
10.10.200N Obţinere de produse finite pentru societatea Moara SRL
2.340 345 Produse finite = 711 Variaţia stocurilor 2.340
b. Tranzacţii privind cumpărarea/vânzarea de stocuri
Recunoaşterea tranzacţiei în contabilitate pentru societatea Pâinea SA (client), conform metodei inventarului permanent:
18.10.200N Achiziţia de materii prime:
655 301 Materii prime = 401 Furnizori 779,45
124,45 4426 TVA deductibilă
Recunoaşterea tranzacţiei în contabilitate pentru societatea Pâinea SA (client), conform metodei inventarului intermitent:
18.10.200N Achiziţia de materii prime:
655 601 Cheltuieli privind materiile prime = 401 Furnizori 779,45
124,45 4426 TVA deductibilă
Recunoaşterea tranzacţiei în contabilitate pentru societatea Moara S.R.L. (furnizor)
17.10.200N Vânzarea de produse finite:
779,45 4111 Clienţi = 701 Venituri din vânzarea produselor finite 655
4427 TVA colectată 124,45
c. Operaţii privind ieşirea din gestiune a stocurilor
23.10.200N Consum de materii prime pentru societatea Pâinea SA
393 601 Cheltuieli privind materiile prime = 301 Materii prime 393
17.10.200N Descărcarea gestiunii de produsele finite pentru societatea Moara SRL
450 711 Variaţia stocurilor = 345 Produse finite 450
d. Cazuri particulare privind tratamentul contabil al stocurilor
Contabilizarea stocurilor la preţ cu amănuntul
Exemplu
Se cunosc următoarele informaţii iniţiale (1 noiembrie):
- sold Mărfuri 1.428um,
- sold Diferenţe de preţ la mărfuri 200um,
- sold TVA neexigibilă 228um
Pe data de 5.11.2006 sunt achiziţionate mărfuri la cost de achiziţie de 3.000um Societatea practică preţul cu amănuntul şi o cotă de adaos comercial de 20%. Pe data de 15.11.2006 entitatea întocmeşte o factură de vânzare în valoare de 4.998um.
Care este tratamentul contabil al operaţiilor de mai sus cumpărare şi vânzare ?
Evaluarea stocurilor de mărfuri
La intrare (5.11.2006)
Valoarea mărfurilor la cost de achiziţie = 3.000
Valoare adaos comercial = 20% x 3.000 = 600 um
Valoare TVA deductibilă (la cumpărare) = 19% x 3.000 = 570um
Valoare TVA neexigibilă = 19% x (3.000 +600)= 684
Valoarea mărfurilor la preţ cu amănuntul (de vânzare) = 3.000+600+684= 4.284 um
La ieşire (15.11.2006)
Valoarea mărfurilor la preţ cu amănuntul = 4.998 um din care:
- TVA neexigibilă = 4.998 x 19/119 = 798 um
- adaos comercial = 0,166666 x 4.200 = 700 um
- cost achiziţie = 4.998 – 798 – 700 = 3.500 um
K378 = 200 + 600 = 0,16666
(1.428 +4.284) - (228+684)
Înregistrări contabile
5.11.2006 Cumpărarea de mărfuri pe baza facturii
3.000 371 Mărfuri = 401 Furnizori 3.570
570 4426 TVA deductibilă
5.11.2006 Înregistrare adaos şi TVA neexigibilă
1.284 371 Mărfuri = 378 Diferenţe de preţ la mărfuri 600
4428 TVA neexigibilă 684
15.11.2006 Vânzarea mărfurilor cu emitere de bonuri sau facturi fiscale
4.998 4111 Clienţi = 707 Venituri din vânzarea mărfurilor 4.200
4427 TVA colectată 798
Preview document
Conținut arhivă zip
- Operatii Contabilitate Financiara.doc