Proiect de activitate integrată

Proiect
10/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 18 în total
Cuvinte : 6216
Mărime: 37.91KB (arhivat)
Publicat de: Andrei Nistor
Puncte necesare: 8

Extras din proiect

1. Elaborează un proiect didactic, apelând la exemplele oferite în curs, pentru

o activitate integrată de tip I.

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL: I (grupa mijlocie)

TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA ZILEI: ,,Călătorie în lumea poveștilor”

DURATA: o zi

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

I. ADP (Activități de dezvoltare personală)

Întâlnirea de dimineață cu tema ,,Călător prin basme sunt/Și pe toți eu îi ajut” (dezvoltarea empatiei față de persoane și față de personaje)

Tranziție: cântecul ,,Noi suntem pitici”

II. ALA 1 (Jocuri și activități liber alese)

Artă: ,,Să facem vesela piticilor”(modelaj)

,,Mărgele și brățări pentru mama Scufiței Roșii”(înșirare)

Construcții: ,,Căsuța din pădure a bunicuței Scufiței Roșii”

Nisip și apă: ,,Să spălăm hăinuțele piticilor”

III. ADE (Activități de domenii experiențiale)-,,În lumea basmelor” activitate integrată

DLC: Joc didactic ,,A fost odată ca niciodată ”

DEC: ,,Povestea culorilor”(evaluarea tehnicilor de pictură învățate)

IV. ALA 2: ,,Carnavalul din pădure”

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

ALA 1:

Artă: O1-să utilizeze corect tehnica modelării cu plastelină și a înșirării mărgelelor

Construcții: O2-să contruiască din cuburi, piese lego, mozaic căsuța bunicii

Nisip și apă: O3-să spele hăinuțele piticilor și să le întindă pe sârma de lângă căsuța acestora

ADE:

a)cognitive

O1-să recunoască povești și personaje din povești după imagini, fragmente audiate, replici, melodii;

O2-să identifice trăsături fizice și morale ale personajelor;

O3-să povestească episoade reprezentative din povestea indicată;

O4-să dramatizeze scene din povești, folosind replicile personajelor;

O5-să se exprime clar și corect din punct de vedere gramatical;

O6-să realizeze în mod original și creativ lucrările prin folosirea elementelor de limbaj plastic;

O7-să organizeze spațiul plastic într-o lucrare echilibrată și expresivă, folosind nonculori, culori calde și culori reci.

O8-să folosească corect tehnica pentru a obține tema sugerată

O9-să respecte criteriile de acuratețe și corectitudine a tehnicii de pictură;

c)afective

O10-să asocieze întâmplări din viața reală, proverbe și zicători cu poveștile și personajele acestora

b)psiho-motrice

O11-să mânuiască adecvat materialul didactic;

O12-să-și coordoneze mișcările oculo-motorii.

ALA 2:

O1-să recunoască personajele prezentate;

O2-să interpreteze melodic rolurile personajelor din povești;

O3-să participe activ atât în calitate de spectatori, cât și de actori.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode și procedee : conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul, observația, brainstormingul.

Materiale didactice: plastilină, planșete, șnur elastic, mărgele, cuburi din lemn și din plastic, piese lego, piese mozaic, recipiente largi cu apă, hăinuțe pentru pitici, imagini specifice poveștilor studiate, laptop, baghetă, siluete ale personajelor din povești, jetoane, ,,cutia magică”,acuarele, pensule, figurile din ipsos, planșă pădure, pastă de dinți, oglindă, sticluță cu vitralii

Forme de organizare:frontală, individuală, pe grupe.

SCENARIUL ZILEI

Copiii vor intra în sala de grupă dimineața însoțiți de educatoarea, costumată într-un personaj de poveste.Înăuntru îi va aștepta un decor de pădure în care și-au făcut loc personaje și scene din poveștile cunoscute de ei. Pe acest moment de impact vizual educatoarea le va spune că a aflat un lucru îngrozitor: ,,Zâna Poveștilor a vrăjit toate cărțile să nu mai poată fi citite, pentru că a auzit că sunt copii cărora nu le place să asculte povești, preferând să facă altceva”. Pe efectul dezacordului lor sunt invitați să își imagineze ce personaj din poveste ar vrea ei să fie, apoi se poartă o discuție despre opțiunile lor. Apoi cu ajutorul baghetei magice educatoare va ,,vrăji” materialele cu care vor lucra la centrele de activitate. După o explorare a decorului captivant se vor descoperi toate materialele primite, educatoarea va îndruma copiii spre sectoarele deschise, în funcție de preferințele lor și le va explica modul de lucru. La sfârșitul acestor activități, copiii își vor așeza lucrările realizate în ,,pădure” astfel încât Zâna Poveștilor să le vadă și să dezlege vraja. Apoi copiii sunt rugați să se așeze la măsuțe în funcție de jetonul extras din ,,cutia magică”, fiind împărțiți în două grupuri (case) pentru activitatea integrată, educarea limbajului și activitatea plastică. La finalul activității desfășurate sub formă de joc, se va organiza (cu ajutorul copiiilor) Carnavalul poveștilor. La acesta vor interpreta rolurile unor personaje din povești sau vor fi spectatori, vor cânta cântece cunoscute, vor dansa și se vor bucura.La sfârșitul zilei, copiii vor prezenta lucrările ralizate și înregistrarea făcută pe parcursul întregii activități și astfel, demonstrând că lor le plac cu adevărat poveștile și le cunosc, vraja va fi ruptă. Din ,,Cutia magică”, fiecare copil va primi în dar de le Zâna poveștilor o carte cu povești.

Bibliografie

1.Bejan, L., Hărdălău, L., Învăț să vorbesc corect și să fiu mai înțelept, Editura Primus, 2013

2.Norel, M., Botă, O.,A., Didactica domeniului experiențial limbă și comunicare- suport de curs, 2014

Preview document

Proiect de activitate integrată - Pagina 1
Proiect de activitate integrată - Pagina 2
Proiect de activitate integrată - Pagina 3
Proiect de activitate integrată - Pagina 4
Proiect de activitate integrată - Pagina 5
Proiect de activitate integrată - Pagina 6
Proiect de activitate integrată - Pagina 7
Proiect de activitate integrată - Pagina 8
Proiect de activitate integrată - Pagina 9
Proiect de activitate integrată - Pagina 10
Proiect de activitate integrată - Pagina 11
Proiect de activitate integrată - Pagina 12
Proiect de activitate integrată - Pagina 13
Proiect de activitate integrată - Pagina 14
Proiect de activitate integrată - Pagina 15
Proiect de activitate integrată - Pagina 16
Proiect de activitate integrată - Pagina 17
Proiect de activitate integrată - Pagina 18

Conținut arhivă zip

  • Proiect de activitate integrata.doc

Alții au mai descărcat și

Proiect de activitate integrată

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE DATA: 10.06.2010 GRUPA: MARE TEMA DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM ? TEMA...

Haideți în Excursie

Nivel I ( Grupa mică „Boboceii”) Tema anuală: Cine şi cum planifică/organizeză o activitate? Tema săptămânii: „Haideţi în excursie!” Tema zilei:...

Proiect didactic - Păsări călătoare, bine ați venit

EDUCATOARE : Data: Tema anuală: „CÂND/ CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” Tema săptămânii: “Frumoase zburătoare cu aripi călătoare” Tema zilei: „...

Proiect lecție - Zvon de primăvară

Unitatea de învățământ: Grădinița “Panda”, Buftea Data: 13.03.2017 Nivel:I (grupa mica, “Piticii”) Educatoare: Nastase Bertha Luisza Tema...

Cand, cum și de ce se întâmplă - proiect de lecție

DATA: 25 Octombrie 2016 UNITATEA1 DE INVATAMANT: G.P.P. Bobocei din Micro 3, Buzau GRUPA - mare :Albinutele PROF. PT. INVATAMANT PREPRIMAR :...

Proiect de activitate integrată - la florărie

Data: 14.11.2018 Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 2, Focșani Grupa: Mijlocie Propunătoare: Iurașcu Elena-Alexandra...

Proiect de activitate integrată - Insecte

Unitatea de invatamant: Grupa mare Data 5.05.2017 Structura:Gradinita Nivelul II Tema anuala: ,, Cand, cum si de ce se intampla? Tema de...

Proiecte de activitate integrată - În lumea magică a basmelor

UNITATEA DE INVATAMANT :SCOALA GIMNAZIALA , NR.1 , MALU-ALB DATA : 24.02.2016 CLASA : PREGATITOARE PROPUNATOR: MITREA MARIANA UNITATEA TEMATICA...

Te-ar putea interesa și

Proiect de activitate integrată

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE DATA: 10.06.2010 GRUPA: MARE TEMA DE STUDIU: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM ? TEMA...

Proiect de activitate integrată - surprizele toamnei

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: EDUCATOARE: GRUPA: mare “A” TEMA DE STUDIU: “Când, cum şi de ce se întâmplă?” TEMA PROIECTULUI: “Zâna Toamnă”...

Proiect de activitate integrată - Legumele, grupa mică

Data: 10.11.2016 Practicantă: Unitate de învățământ: G. P. P. „Guliver”, Suceava Nivelul/Grupa: I/grupa mica Tema săptămânii: În lumea...

Proiect de activitate integrată - spiridușii lui Moș Crăciun

DATA: 12.XII.2018 PROPUNĂTOR: Prof. Înv. Preșc. Beraru Maria UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Sfânta Maria’’ Botoșani NIVELUL (5-6...

Proiect de activitate integrată - O zi de iarnă a micului arici

INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 61 luni - 72/84 luni GRUPA: mare TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” TEMA SĂPTĂMÂNII: “Povești...

Proiect de activitate integrată - Povestea celor trei fluturi

GRUPA MARE Tema anuală: „CÂND/ CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?” Tema săptămânii: ”INSECTE” Tema zilei: „PRIETENIA FLUTURASILOR ” Tema activității :...

Proiect de Activitate Integrată

Data: 15.03.2011 Educatoare: Grădiniţa Tema anuală: „Eu simt, eu creez, eu exprim“ Subtema: „Fantezie şi culoare“ Tema zilei: „Florile...

Proiect de activitate integrată

1. Data: 2. Locul: Grădiniţa Nr. 2 Braşov 3. Grupa: Mijlocie 4. Educatoare: Radu Bianca-Florina 5. Tema anuală: ,,Cine sunt/suntem?” 6....

Ai nevoie de altceva?