Proiect de lecție - vânturile

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Geografie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 5 în total
Cuvinte : 682
Mărime: 13.48KB (arhivat)
Publicat de: Mihail Miron
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala “Aurelia si Lazar Cosma”-Treznea

Profesor: Groza Florina Maria

Clasa: a V-a

Obiectul: Geografie

Subiectul: Vanturile

Tipul lectiei: lectie de transmitere si dobandire de noi cunostinte

Scopul: cunosterea de catre elevi a procesului formarii vanturilor

Obiective operationale:

- sa explice formarea vanturilor;

- sa enumere caracteristicile vantului;

- sa enumere principalele tipuri de vanturi;

- sa localizeze pe harta zonele in care se resimt tipurile principale de vanturi;

- sa perceapa corelatia care exista intre temperatura, presiune si vanturi.

Strategii didactice:

- resurse materiale: manualul, harta fizica a lumii, globul geografic,jeoane, fise

de lucru.

- resurse procedurale: explicatia, conversatia, observatia, demonstratia,

problematizarea.

Resurse de timp: 50`

Evaluare: orala prin intrebari.

Forma de organizare: frontala si individuala..

Lectia propriu-zisa

MOMENTELE LECTIEI TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE

1. Moment organizatoric

2` Se noteaza absentele si se pregatesc mijloacele de invatamant. Se pregatesc pentru lectie.

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare 10` Se realizeaza prin extemporal. Sunt reactualizate si verificate cunostintele legate de presiunea atmosferica, respectiv miscarile verticale ale aerului. Rezolva individual fisa de test. Munca independenta

3. Captarea atentiei 3` Cu ajutorul elevilor se fixeaza pe harta fizica a lumii zonele de presiune de pe glob .

Ii dirijeaza pe elevi in vederea descoperirii modului de formare al vanturilor.

- Daca presiunea ar fi uniforma pe glob, ce s-ar intampla? Fixeaza pe harta jetoanele cu max. (+) si min. (-) presiune.

-... nu ar exista vanturi. Conversatia

Problematizarea

4. Anuntarea temei 1` Profesorul anunta titlul noii lectii si obiectivele urmarite. Elevii isi noteaza titlul lectiei.

5. Dobandirea noilor cunostinte 25` Profesorul explica, oferind sprijin elevilor in descoperirea dirijata a principalelor aspecte specifice legate de miscarile orizontale ale aerului:

1. Definitia vanturilor

2. Caracteristicile vantului - directia si intensitatea,precum si instrumentele de masura folosite

3. Categoriile de vanturi - insistandu-se asupra :

a) explicarii abaterii pe care o sufera acestea datorita miscarii de rotatie e Pamantului. Se demonstreaza cu ajutorul globului geografic modul in care obiectele sufera o abatere spre dreapta in emisfera nordica si pre stanga in emisfera sudica.

b) explicarii modului de formare a fiecarui tip de vant;

c) a perioadei si a zonei in care se resimte fiecare tip de vant, cu localizare pe harta fizica a lumii.

Elevii isi noteaza informatiile legate de : definitia vanturilor, caracteristicile acestora, categoriile de vanturi cu aspectele specifice fiecariu tip de vant.

Raspund la intrebarile adresate de profesor.

Conversatia

Observatia

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Preview document

Proiect de lecție - vânturile - Pagina 1
Proiect de lecție - vânturile - Pagina 2
Proiect de lecție - vânturile - Pagina 3
Proiect de lecție - vânturile - Pagina 4
Proiect de lecție - vânturile - Pagina 5

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Vanturile.doc

Te-ar putea interesa și

Problematizarea în predarea cunoștințelor de climă la Geografia României

INTRODUCERE Faptul că trebuie să învăţăm toată viaţa a devenit o necesitate pentru toţi oamenii. Şi aceasta mai ales pentru învăţători a căror...

Metoda Proiectului în Disciplina Protecția Mediului

CAPITOLUL1 ÎNVĂŢAREA BAZATĂ PROIECT Învăţarea bazată pe proiect este una dintre ideiile pedagogice care desi au o vechime considerabila, abia in...

Ai nevoie de altceva?