Plan de lecție - Limite de funcții

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 8 în total
Cuvinte : 1126
Mărime: 55.27KB (arhivat)
Publicat de: Iuliana P.
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Data: 21.11.2017

Clasa: a XI-a B

Disciplina: Matematica

Profesor:

Unitatea de învățare: Limite de funcții

Titlul lecției: Asimptote

Tipul lecției: Lecție de transmitere si dobândire de noi cunoștințe

Scopul lecției: - elevul să recunoască corect tipul de asimptote al unei funcții: raționale, iraționale, logaritmice, exponențiale;

-elevul să reprezinte corect formulele de calcul pentru obținerea unei asimptote.

Competente generale:

- Formarea obișnuinței de a recurge la diferite tipuri de reprezentări a datelor cuprinse in enunțurile matematice ca punct de plecare pentru intuirea si justificarea unor idei sau metode de rezolvare;

- Identificarea unor date si relații matematice si corelarea lor in funcție de contextul in care au fost definite

- Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunțuri matematice

Competente specifice:

1. Caracterizarea unor funcții utilizând reprezentarea geometrica a unor cazuri particulare

2.2. Interpretarea unor proprietăți ale șirurilor si ale altor funcții cu ajutorul reprezentărilor grafice

3.2. Aplicarea unor algoritmi specifici calculului diferențial in rezolvarea unor probleme si modelarea unor procese

4.1. Studierea unor funcții din punct de vedere cantitativ si calitativ utilizând diverse procedee: proprietățile algebrice si de ordine ale mulțimii numerelor reale in studiul calitativ local, aproximarea unor funcții mai simple cunoscute

4.2. Utilizarea reprezentării grafice a unei funcții pentru verificarea unor rezultate si pentru identificarea unor proprietăți

5 Modelarea unor situații din diferite domenii cu ajutorul funcțiilor in scopul rezolvării unor probleme specifice

Competente derivate:

1.Definirea asimptotei verticale

2.Identificarea funcțiilor care admit asimptote verticale

3.Enunțarea definiției asimptotelor orizontale

4.Definirea asimptotelor oblice

5.Stabilirea elementelor m si n ale asimptotelor oblice

6.Recunoașterea diferitelor tipuri de asimptote ale unei funcții

- Metode si procedee: conversația euristica, exemplificare, învățarea prin descoperire, demonstrația, munca independenta si in echipa;

- Mijloace de învățământ: manualul, culegerea de probleme, fise de lucru, caiete de notițe, videoproiectorul;

- Forme de organizare: activitate frontala combinata cu activitate individuala independenta

- Procedee de evaluare : observația sistematica a implicării elevilor; analiza răspunsurilor primite; aprecierea corectitudinii rezolvării aplicațiilor, aprecierea verbala / notarea activității elevilor

Resurse:

a)Umane: clasa de nivel slab, ce poseda cunoștințe privind noțiunea de limita

b)Oficiale: programa, planificare;

c)Spațiale: sala de clasa;

d)Temporale: durata unei ore de curs - 50 minute;

e)Bibliografice: Manual pentru clasa a XI-a, editura , Marius si Georgeta Burtea;

Culegere de exerciții si probleme, editura Campion, Marius și Georgeta Mircea;

Exerciții si probleme pentru clasa a XI-a M1-M2, editura Valeriu, V. Schneider, C. Schneider.

Desfășurarea lecției

Evenimentele lecțieiCompetente specificeActivitatea

MetodeProcedee de evaluare

Organizarea clasei

-verificarea prezentei elevilor și notarea absențelor;

- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfășurare a orei

-conversația

Preview document

Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 1
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 2
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 3
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 4
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 5
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 6
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 7
Plan de lecție - Limite de funcții - Pagina 8

Conținut arhivă zip

  • Plan de lectie - Limite de functii .doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Valea Argeșului în sectorul montan - Studiu Fizico-Geografic

INTRODUCERE În scopul evidenţierii principalelor caracteristici fizico-geografice ale zonei studiate,în lucrarea pentru susţinerea gradului...

Portofoliu Final DPPD

Nume: Prenume: Vârsta: Grupă: FIŞA DE OBSERVAŢIE Dată Disciplina Locaţia Indicatori oservationali Interpretare/ Caracterizare...

Competentele cadrului didactic

Competentele studierii disciplinelor socio-umane (M. Albulescu, I. Albulescu, 2002,pp. 29-35). In literatura de specialitate si in documentele...

Descoperirea elevilor cu deficiențe și măsuri de combatere a acestora

„Dacă dorești să ai un copil inteligent, dotat, trebuie să-i dezvolți forța pe care inteligența i-o va cultiva, să-l faci sănătos și robust pentru...

Metode de Instruire cu Rol Semiactiv al Elevului și Aplicarea lor la Lecțiile de Geografie

I. INTRODUCERE Moştenind un sistem de învăţământ centralizat, produs al unei politici rigide naţionaliste, ce s-a dovedit în totală discordanţă cu...

Elemente de didactică aplicată la disciplina mecanică

Cap.1. CALCULUL TEORETIC Istoria invatamantului este de fapt si o istorie a formelor organizatorice in care se desfasoara activitatea de pregatire...

Proiect de lecție

- Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale. OBIECTIVE DE REFERINTA: - Familiarizarea cu unele concepte...

Didactica specialității

Predarea eficientă implică decizii dificile şi fundamentate pedagogic, utilizarea unor judecăţi minuţioase şi respectarea naturii complexe a...

Ai nevoie de altceva?