Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice

Proiect
9/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 7 în total
Cuvinte : 1292
Mărime: 24.21KB (arhivat)
Publicat de: Bogdan Damian
Puncte necesare: 5
Profesor îndrumător / Prezentat Profesorului: check

Extras din proiect

U.S.A.M.V IAȘI

DISCIPLINA: Managementul fermelor agroturistice

SUBIECTUL LECȚIEI: Cele mai frumoase sate agroturistice din România. (Degustare de produse tradiționale)

TIPUL LECȚIEI: lecție de laborator

DATA: 10 mai 2016

DURATA: 2 ore

Realizator: I.M.A.P.A.

Obiective operaționale:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:

O1- Să definească termenul de sat agroturistic, pe baza prezentării power point, completând fişa de lucru, în maxim 10 minute.

O2- Să numească principalele obiective agroturistice din satul Botiza, pe baza explicaţiilor din fişa de documentare f.d.1, notând în fişa de lucru, în maxim 3 minute.

O3- Să prezinte tradiţiile din satul Sirnea, judeţul Braşov, folosindu-se de fişa de documentare f.d. 1, completând fişa de lucru în maxim 5 minute;

O4- Să numească satele unde se respiră cel mai pur aer de pe planetă şi respectiv satul în care se găseşte cel mai mare muzeul în aer liber din Europa, precum şi întinderea acestuia, după receptarea prezentării power point, completând fişa de lucru, în 3 minute.

STRATEGIA DIDACTICĂ

- Metode și procedee: conversația, expunere interactivă, observarea directă, explicația, muncă independentă.

- Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe.

- Mijloace didactice: fișe de documentare (2x30), fișe de lucru (1x30).

- Resurse materiale (M.d.): laptop + videoproiector, fișe de documentare, fișe de lucru.

1.Instructajul

introductiv

( 10 min)

Consemnează prezența elevilor și asigură cadrul și atmosfera necesare desfășurării lecției.Elevii iau la cunoștință normele de securitate și de bună conduită, apoi semnează tabelul întocmit în prealabil.

Conversație

2.Captarea atenției

(10 min)

Descrie pe scurt obiectivul propus pentru vizită cu precizarea punctelor de interes și, ulterior, expune o prezentare Power Point.Ascultă și vizionează materialul propus.

Conversație

Expunere interactivă

Observarea sistematică

Bibliografie

-de specialitate:

- „Structura ofertei existente în România în turismul rural și agroturism”, Slave L.

- “Riscurile dezvoltării turistice şi agroturistice în zona montană românească”, Chirițescu Vergina, Mihaela Niculae, Liana Angela, Săraru Sia.

-psihopedagogice și metodice:

- Brezuleanu Carmen-Olguța, 2003 - Metodica predării-învățării specialităților agronomice. Didactică special. Editura Pim, Iași.

- Brezuleanu Carmen-Olguța, 2008 - Managementul educațional în învățământul agronomic. Editura Alfa, Iași.

- Stanciu M., 2003 - Didactică postmodernă, Psihopedagogie. Editura Universității, Suceava.

- Stanciu M., 2003 - Introducere în pedagogie. Editura “Ion Ionescu de la Brad”, Iași.

Preview document

Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 1
Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 2
Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 3
Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 4
Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 5
Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 6
Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice - Pagina 7

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic de grup - Managementul fermelor agroturistice.docx

Ai nevoie de altceva?