Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei

Proiect
7/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: docx
Pagini : 16 în total
Cuvinte : 1579
Mărime: 1.23MB (arhivat)
Publicat de: Ada Berbec
Puncte necesare: 6

Extras din proiect

Grupa: Mijlocie

Propunător:

Grădinița :

Data :

Tema anuală de studiu : ,, Când, cum și de ce se întâmplă ?”

Tema proiectului :Toamna cu aliul ei!

Tema săptămânii :Flori de toamnă- Poveste de toamnă

Tema zilei : Ne jucăm cu florile toamnei- Flori de toamnă

Forma de realizare: Activitate integrată

Tipul de activitate : Consolidare

Scopul activității:

- Consolidarea capacității de a forma mulțimi după criteriul dat (tot atâtea elemente)

- Consolidarea deprinderilor estetice și creative

- Componența activității: ADP+ADE+ALA I+ALA II

- Activități de dezvoltare personală:

-Întâlnirea de dimineață, Primirea copiilor, Prezența, Calendarul naturii, Împărtășirea cu ceilalți, Noutatea zilei

Tranziții: ,,În cerc toți ne așezăm

Și apoi ne salutăm

Vedem cine e prezent

Poate cine e absent”

- Activități pe domenii experențiale: DȘ+DEC

Activitate matematică: Coșul cu flori (tot atâtea elemente)- activitate frontală

Educație artistico-plastico: Vază cu flori -pictura-

-pata de culoare-

- Activități liber alese:

Joc de rol: De-a florăresele

Construcții: Coșuri/lădițe pentru flori

Biblioteca: Mireasmă și culoare -fișă individuală -semne grafice

- Activități liber alese 2:

Buchețele - joc distractiv

Ghicește ce ai mirosit!- joc de atenție

Dimensiuni ale dezvoltării:

- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor

- Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizate:

- Manifestăcuriozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi

- Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare

- Realizează sarcini de lucru cu consecvență

- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice

Obiective:

O1.Să descrie fenomene specifice anotimpului toamna.

O2.Să raporteze cantitatea la număr.

O3.Să traseze semnele grafice.

O4.Să construiască coșuri/ lădițe pentru flori.

O5.Să picteze confrom indicațiilor.

Strategii didactice:

- Metode și procedee :conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, turul galeriei, mana oarba, RAI

- Mijloace / materiale didactice :jetoane cu cifre la 1 la 4, buchet cu flori de toamnă, jetoane cu flori de toamnă, medalioane cu flori (tufanele,crizanteme)

- Forme de organizare : frontal , individual

Scenariul zilei

Activitatea debutează cu intrarea copiilor intonând melodia ,,A,a,a, acum e toamnă, da”.

,,În cerc toți ne așezăm / Și apoi ne salutăm / Vedem cine e prezent / Poate cine e absent”

Întâlnirea de dimineață începe cu salutul educatoarei: ,,Bună dimineața, floricele!”. Copiii răspund la salutul educatoarei ,,Bună dimineața!”. Se face prezența prin metoda R.A.I.

Se completează calendarul naturii, specificând ce zi a săptămânii este, în ce lună suntem și ce anotimp este.

Noutatea zilei:Constă în prezentarea unui buchet cu flori de toamnă în care se află un bilețel, de la Zâna Toamna. Educatoarea citește bilețelul primit și le spune copiilor că Zâna îi roagă să o ajute să rezolve niște sarcini. În cadrul activităților pe care le vor desfășura astăzi, copiii o vor ajuta , respectând sarcinile primite.

Împărtășirea cu ceilalți:consta intr-o dicuție despre florile de toamnă. Unde le găsim, cum cresc, ce culori au, cum se numește fiecare.

Tranziția:,,Mâinile sus, mâinile jos

Ne sucim, ne răsucim

Și la activitate noi pornim”

Confromindicațiilor din bilețel,preșcolariisuntîmpărțițiîndouăechipe (echipatufănelelorșiechipacrizantemelor),folosindmetoda,,Mânăoarbă”, fiecarealegândcâte un medalioncorespunzătoruneiechipe.

Educatoarea așează în fața copiilor buchetul de la Zâna Toamna, prezentând materialele trimise și explicând sarcinile de lucru, pentru fiecare activitate.

Rutine:Servirea mesei

Copii formează trenulețul vesel și pe melodia ,,Toamnă, toamnă harnică”, merg la baie să spele mâinile pentru a lua masa.

După terminarea servirii mesei, copiii vizitează centrele deschise.

Tranziție:,,Mâinile sus, mâinile jos

Ne sucim, ne răsucim

Și la centre noi pornim”

Bibliografie

- Curriculum pentru Învățământul preșcolar

- Metode interactive de grup - Ghid metodic - 60 de metode și 200 de aplicații pentru învățământul preșcolar - Silvia Breben / Elena Gongea / Georgeta Ruiu / Mihaela Fulga

Preview document

Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 1
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 2
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 3
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 4
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 5
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 6
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 7
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 8
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 9
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 10
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 11
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 12
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 13
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 14
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 15
Proiect didactic - Ne jucăm cu florile toamnei - Pagina 16

Conținut arhivă zip

  • Proiect didactic - Ne jucam cu florile toamnei.docx

Ai nevoie de altceva?