Proiect de lecție - copilăria

Proiect
8/10 (1 vot)
Domeniu: Pedagogie
Conține 1 fișier: doc
Pagini : 12 în total
Cuvinte : 1359
Mărime: 16.80KB (arhivat)
Puncte necesare: 7

Extras din proiect

Data:16.04.2008

Şcoala cu clasele I-VIII”Marin Sorescu”

Bulzeşti

Clasa a II a

Institutor Avram Ecaterina-Mădălina

Aria curriculară:Limbă şi comunicare

Disciplina:Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare:Copilăria

Conţinutul învăţării:”După faptă şi răsplată” după Ion Pas

Tipul lecţiei:Predare-învăţare

Obiective de referinţă:

1.1.să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat;

2.3.să redea prin cuvinte proprii,cu sprijin,

un paragraf/fragment dintr-un text citit;

Obiective operaţionale:

Cognitive:

-să citească corect,fluent şi expresiv un text;

-să alcătuiască enunţuri folosind cuvinte din text;

-să transcrie corect şi ordonat un fragment din text;

Afective:

-să manifeste interes pentru lecţie;

Psiho-motorii:

-să păstreze o poziţie corectă şi comodă a corpului la masa de lucru;

Strategia didactică:

Resurse procedurale:conversaţia,

explicaţia,lectura explicativă,munca

independentă

Resurse materiale: fişe de lucru,manualul şcolar ed.Aramis

Forme de organizare:

-frontală

-independent-individual

-independent pe grupe

Forma de evaluare:formativă

Locul desfăşurării:sala de clasă

Durata:50 minute

Bibliografie:

-***M.E.C.,Programa şcolară-clasele I şi a II a,Editura „Didactica Press”,Bucureşti,2004

-***Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba română,C.N.C.,2002

-***Gherghina,Dumitru,Limba română în şcoala primară,Editura „Didactica Nova”,Craiova 1999

-***Şerdean,Ioan,Didactica limbii române,la clasele I-IV,Editura Corint,2007

Data:16.04.2008

Şcoala cu clasele I-VIII”Marin Sorescu”

Bulzeşti

Clasa a II a

Institutor Avram Ecaterina-Mădălina

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare:Înfloresc grădinile

Conţinutul învăţării:Părţile principale de

propoziţie-exerciţii

Tipul lecţiei:Consolidare de cunoştinţe

Obiective de referinţă:

-3.6. să recunoască în textele studiate elemente de construcţie a comunicării învăţate;

Obiective operaţionale:

Cognitive:

-să recunoască părţile principale de propoziţie dintr-un text;

-să completeze enunţuri cu părţile de propoziţie potrivite

Afective:

-să participe cu interes la lecţie,formulând răspunsuri corecte la cerinţele învăţătorului;

Psiho-motorii:

-să rezolve cu rapiditate sarcinile de lucru

Strategia didactică:

Resurse procedurale:conversaţia,

explicaţia,exerciţiul,munca independentă,metoda ciorchinelui

Resurse materiale: fişe de lucru,text-suport,exerciţii din culegere

Forme de organizare:

-frontală

-independent-individuală

Forma de evaluare:formativă

Locul desfăşurării:sala de clasă

Durata:50 minute

Bibliografie:

-***M.E.C.,Programa şcolară-clasele a III a şi a IV a,Bucureşti 2005

-***Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba română,C.N.C.,2002

-***Şerdean,Ioan,Didactica limbii române,la clasele I-IV,Editura Corint,2007

Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Etapele lecţiei Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor

1.Moment organizatoric

2.Reactualizarea cunoştinţelor

3.Captarea atenţiei

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

5.Desfăşurarea activităţii

6.Fixarea cunoştinţelor

7.Încheierea activităţii

Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei

Activitate independentă

Distribui elevilor fişe de lucru(anexa1)

Activitate directă

Solicit un elev să se privească într-o oglindă şi să descrie ceea ce văd

Anunţ elevii că astăzi vom afla ce a păţit un băieţel care s-a strâmbat în oglindă

Scriu titlul lecţiei pe tablă

Citesc lecţia model

Solicit elevii să citească lecţia în gând şi să sublinieze cuvintele necunoscute.

Cer elevilor să alcătuiască enunţuri cu aceste cuvinte.

Se va face citirea lecţiei de către elevi:

-citire pe fragmente

-citire selectivă

Lectura se alternează cu discuţii pe marginea textului

-Care este titlul lecţiei?

-Care este autorul?

-Care sunt personajele?

Activitate independentă

Cer elevilor să transcrie fragmentul în care băieţelul se ceartă cu oglinda

Activitate directă

Verific corectitudinea scrisului şi fac aprecieri

Activitate independentă

Împart elevii în două grupe apoi distribui fiecărei grupe plicuri în care se află ideile principale ale lecţiei pe care trebuie să le ordoneze(anexa4)

Verific fişele şi cer elevilor să îşi noteze tema pentru acasă: întrebările 1,2,3 de la lecţie

Se pregătesc de lecţie

Lucrează în mod independent.

Elevul solicitat se priveşte în oglindă

Ascultă cu atenţie

Scriu titlul pe caiete

Sunt atenţi

Citesc lecţia

Alcătuiesc enunţuri

Citesc

Participă la discuţii şi răspund la întrebări

Scriu fragmentul din text

Preview document

Proiect de lecție - copilăria - Pagina 1
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 2
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 3
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 4
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 5
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 6
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 7
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 8
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 9
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 10
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 11
Proiect de lecție - copilăria - Pagina 12

Conținut arhivă zip

  • Proiect de Lectie - Copilaria.doc

Alții au mai descărcat și

Finalitățile Educației

Finalitatile educatiei reprezinta orientarile valorice ale activitatii de formare-dezvoltare a personalitatii definite la nivel de sistem (...

Preșcolaritate

Prescolaritatea sau vârsta de aur a copilariei înregistreaza progrese mari în ceea ce priveste dezvoltarea fizica si psihica. Pentru a observa...

Metode activ-participative în activitatea educative a copiilor cu cerințe speciale

Metode activ-participative in activitatea educative a copiilor cu cerinte speciale Prin aceste metode: se stimuleaza interesul pentru cunoastere,...

Proiect de lecție - logopedie

Data: 13.01.2010 Locul: Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva “P.Popescu Neveanu”,Timisora Grupa: DMU Aria Curriculara: Logopedie...

Pedagogia ca știință a educației

Pedagogia ca stiinta a educatiei Planul de idei 1. Ce este pedagogia si locul ei intre stiintele educatiei 2. Dimensiunile pedagogiei ca stiinta...

Memoria

Stim din viata de toate zilele ca cele percepute de noi in trecut,cele citite sau gandite etc. nu dispar dupa ce faptul s-a consumat.In mod...

Te-ar putea interesa și

Portofoliu Modul Psihopedagogic

INTRODUCERE A. Importanţa şi actualitatea temei Este bine ştiut că progresul şi reuşita în educaţie nu pot veni decât sub influenţa pozitivă a...

Jocul didactic în predarea geografiei

ARGUMENT Motto: Jocul este și o pregătire pentru viața de mai târziu, dar mai presus de toate, el este însăși viața copilului”. (Mc.Dougall)...

Stiluri de Comunicare și Stima de Sine în Cuplu

Introducere Comunicarea reprezintă un foarte mare avantaj de a menţine mult timp intensitatea unei relaţii. În lipsa ei, când in relaţia...

Metodologia predării-invățării conceptului de număr natural în ciclul primar

Argumentul Învăţarea matematicii necesită un stil de muncă adecvat. Obţinerea rezultatelor depinde atât de cantitatea de efort depusă, dar mai...

De la Ludotecă la Animația Culturală - Demersuri în Sprijinul Lecturii Copiilor

ARGUMENT Pentru ca un copil să devină un cititor trebuie să ţinem seama nu doar de dimensiunile sale cognitive, ci şi de imaginaţia sa, de...

Autocunoaștere

Proiect de lectie Clasa: Disciplina: Consiliere si orientare Unitatea de invatare: Autocunoastere si dezvoltare personala Tema: Factorii care...

Educația - iubire, edificare, desăvârșire de Constantin Cucos - recenzie

In momentul achizitionarii acestei carti, interesul meu s-a indreptat in mai mare masura catre autorul ei decat spre titlu. Urma sa adaug in...

Violul ca formă de devianța socio-sexuală

INTRODUCERE Violul este o infractiune reglementata de articolul 197 din Codul Penal, potrivit cu care « raportul sexual cu o persoana de sex...

Ai nevoie de altceva?