Toate documentele din domeniul Psihopedagogie - pagina 6 din 35
Plan educațioal de intervenție individualizată
Unitatea de invatare Lectia Obiective operationale Indicator de performanta in urma evaluarii Nivel I NivelII NivelIII Nivel IV CARTEA Prezentarea manualului -Sa enumere partile componente ale manualului -Sa precizeze datele acestuia referitoare la titlu,autor,editura,anul aparitiei -Sa analizeze analizeze... citește mai departe
Cauze și consecințe ale insuccesului școlar în ciclul primar
CAPITOLUL I NOȚIUNI INTRODUCTIVE 1.1 IMPORTANȚA TEMEI Generații după generații de învățători și de elevi s-au format și au format pe cele care le-au succedat acumulând o experiență cu totul deosebită în domeniul instruirii. Formarea este o sarcină complexă care implică o mare răspundere și trebuie realizată fără... citește mai departe
Metode de învățământ eficiente pentru elevii cu CES din școlile de masă
Motto: „ în livadă ne place să avem copaci care rodesc mai devreme sau mai târziu [...] toate aceste roade sunt bune, nici unul nu este de aruncat. De ce să nu acceptăm în școli, minți mai agere sau mai încete? De ce nu i-am ajuta? Pierdem timp dar câștigăm satisfacție și respect... ” Comenius Este cunoscut... citește mai departe
Proiect didactic - Anotimpurile
Unitatea de învățământ: C.S.E.I TG.NEAMȚ Data: 24.03.2016 Clasa: a -VII- a - DMS Profesor: Cucoș Maria Disciplina: Citire - Scriere - Comunicare Unitatea de învățare: Primăvara (activitate trans-disciplinară) Titlul lecției: Povestea anotimpurilor Tipul lecției: reactualizare - sistematizare de cunoștințe... citește mai departe
Inspecție finală gradul I
SCENARIUL ZILEI TEMA: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?” PROIECTUL: “Magia sărbătorilor!” SUBTEMA: “ Obiceiuri și tradiții de iarnă! ” 1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP): a) ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:”Iată, vin colindători !” b) CALENDARUL NATURII : “În ce anotimp suntem?” c) NOUTATEA ZILEI... citește mai departe
Consilierea mamei unui copil bolnav de leucemie, decedat
Acest caz este unul imaginar, dar cu inspirație din filmul My Sister`s Keeper, link-ul fiind prezentat la ultima pagină a acestui document, în secțiunea webografie. Cazul și rezultatele în urma consilierii. Dorin și Carla au fost părinții unui băiețel pe nume Sebastian în vârstă de 6 ani, care a decedat cu... citește mai departe
Forme de organizare a instruirii
1. Organizarea procesului de învățământ pe clase și lecții Factori care participă la desfășurarea organizării procesului de învățământ: - conținuturi, metode și mijloace de învățământ; - se utilizează anumite resurse (condiții didactico-materiale, timp ș.a.); - se stabilesc tipuri de relații pedagogice cadru... citește mai departe
Influența implicării părinților asupra performanțelor școlare ale copiilor
Introducere Familia exercită o influență puternică asupra copiilor prin implicarea acestora în educația lor, astfel familiei îi revine rolul de a asigura dezvoltarea armonioasă copilului, ținând cont de nevoile acestuia. Armonia din cadrul familiei și sprijinul emoțional parental oferit sunt caracteristici ale... citește mai departe
Psihologia educației
Cerința a) Realizați un posibil profil al unui elev care prezintă probleme de motivație utilizând grila de comportamente elaborată de R. Ames și C. Ames. Concepeți și o strategie de intervenție pentru cazul descris. Profilul psihologic al elevului fără motivație Realizarea profilului motivațional al elevilor este... citește mai departe
Metodologia cercetării pedagogice
Fisă de evaluare nr. 1 1. Formulați câte o problemă de cercetare pentru fiecare dintre următoarele probleme generale: a) Evaluarea elevilor de gimnaziu cu ajutorul portofoliului ca modalitate de sprijin în orientarea școlară și profesională. b) Utilizarea calificativelor ca modalitate de evaluare notare la... citește mai departe
Jocul
Jocul Jocul ocupa locul preferat in activitatea cotidiana a copilului. Putem defini jocul ca o activitate modelatoare caracteristica omului, o inventie culturalainstaurata pe baza unui acord socio-comunicativ. Jocul este un mijloc foarte important de dezvoltare psihică multilaterală a copilului,devenind pe... citește mai departe
Modalități de eficientizare a strategiilor de evaluare în cadrul activităților integrate din grădiniță
Motto: „Adevăratul dascăl-practician devine și dascăl cercetător. Numai printr-un asemenea salt el poate fi un creator în domeniul său de activitate” (Nicola I., apud Burcău, 2011, pag.39). În practica activităților preșcolare, evaluarea gradului de pregătire intelectuală,în mod special a copiilor de la grupa mare... citește mai departe
Abuzul fizic asupra copilului - efectele acestuia
ABUZUL ASUPRA COPILULUI Este un comportament agresiv asupra copilului, aflat într-o situație de inferioritate și fără apărare față de cel care abuzează de el (de regulă, adult). Abuzul fizic implică folosirea forței fizice asupra copilului, supunerea la munci dificile care depășesc posibilitățile biofizice ale... citește mai departe
Cine sunt eu
Exercitiu de spargere a ghetii Cine sunt, cine esti? Eu m-am prezentat, acum voi . Desfasurarea activitatii: pe etichetele autoadezive primite, fiecare elev va scrie numele colegului de langa el, si va nota alaturat trei calitati pozitive ale acestuia. Alternativ, elevii pot desena si un simbol care sa-l... citește mai departe
Echitatea
Ce este echitatea? Echitatea este bazată pe dreptate, egalitate, cinste, omenie. Comportarea bazată pe respectarea riguros reciprocă a drepturilor și a datoriilor, pe satisfacerea în mod egal a intereselor fiecăruia. Echitatea presupune asigurarea dreptului la educație pentru toți copiii, astfle încât aceștea să... citește mai departe
Adolescența - perioada de tranziție de la copilărie la maturitate
Adolescența a fost definită relativ recent ca etapă a evoluției umane care se situează între copilărie și vârsta adultă. Până la începutul secolului XX această perioadă nu era considerată stadiu specific de dezvoltare. Copilăria era urmată de pubertate care era definită mai degrabă prin prisma transformărilor... citește mai departe
Influența stilurilor parentale asupra motivației școlarilor mici
INTRODUCERE Cunoașterea școlarului mic din punct de vedere psihopedagogic, este o activitate științifică și presupune o mare responsabilitate din partea specialiștilor interesați pentru formarea și dezvoltarea individului. Cunoașterea psihologică a școlarului mic este și necesară și importantă, ea venind în... citește mai departe
Tulburările de limbaj
Este binecunoscut faptul că limbajul constituie axul sistemului psihic, instrumentul care face posibil fenomenul de conștiință. Psihologii definesc limbajul ca o conduită de tip superior ce organizează, direcționează și ierahizează toate celelalte componente ale psihicului uman (Vrabie, D., 2002, p. 101). Astfel,... citește mai departe
Proiect de activitate - Comportamentul alimentar
Școala: Data: Ora: Clasele: a. IX - a Profesor consilier școlar: Aria curriculară: Consiliere și orientare Disciplina: Consiliere și orientare Tema: Importanța alimentației și factorii de risc la preadolescenți și adolescenți Subiectul: Mănânc sănătos! Cresc frumos! Argument În ultimii ani factorii... citește mai departe
Descoperirea elevilor cu deficiențe și măsuri de combatere a acestora
„Dacă dorești să ai un copil inteligent, dotat, trebuie să-i dezvolți forța pe care inteligența i-o va cultiva, să-l faci sănătos și robust pentru a-l face înțelept și cu judecată...lasă-l să lucreze, obișnuiește-l să activeze. Să ai grijă să se miște mult. Să fie un om puternic trupește, în curând va deveni... citește mai departe
Lucrarea de grad I - educarea limbajului copilului preșcolar
ARGUMENT “Limba este întâiul mare poem al unui popor” (Lucian Balga) Nu numai în dezvoltarea istorică a omului, dar și în dezvoltarea ontogenetică a psihicului, rolul limbajului este considerabil. În mod curent, limbajul este definit ca un instrument de comunicare interumană. În procesul instructiv- educativ din... citește mai departe
Plan de lecție - Obiceiuri și tradiții de iarnă
TEMA: “CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?” SUBTEMA: :”OBICEIURI ȘI TRADIȚII DE IARNĂ” TEMA ZILEI: „SURPRIZA LUI MOȘ CRĂCIUN” GRUPA: MIJLOCIE PROF. INV. PRESC. :TAMAS ALINA Mijloc de realizare: activitate integrată Tipul activității: verficare și sistematizare de cunoștințe Forma de realizare : frontal,... citește mai departe
Psihologie educațională
Curs 1. Obiectul psihologiei educaționale Atunci când vorbim despre obiectul psihologiei educaționale nu putem omite domeniul în slujba căruia își dedică această știință eforturile de reflecție, cercetare, experimentare. Este vorba, în esență, despre EDUCAȚIE, acțiune socială sui generis și de durată, a cărei... citește mai departe
Dezvoltarea și eficientizarea vocabularului preșcolarilor în activitățile de educare a limbajului
Dezvoltarea psihologică a copilului preșcolar Dominantele în procesul de dezvoltare în acest stadiu sunt: - creșterea deosebită a capacităților senzoriale și motrice; - sporirea autonomiei în plan practic prin formarea a numeroase deprinderi igienice de alimentare, de îmbrăcare, de manevrare a obiectelor; -... citește mai departe
Proiect didactic - Cunoasterea mediului - Toamna
GRUPA: Mijlocie CATEGORIA DE ACTIVITATE: DS - Cunoașterea mediului TEMA: „Surprizele Toamnei” TIPUL DE ACTIVITATE: Verificare si consolidare de cunostinte FORMA DE REALIZARE: Joc didactic SCOPUL ACTIVITATII: - Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a caracteristicilor și fenomenelor anotimpului... citește mai departe